Služby a ich certifikácia

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Služby a ich certifikácia

Za výrobok sa podľa zákona o zhode považuje aj služba, ak ju poskytne informačná spoločnosť za úhradu, na diaľku, elektronickým spôsobom a na základe individuálnej žiadosti prijímateľa služby [2]. Za službu sa nepovažujú služby rozhlasového a televízneho vysielania [5].

Služby sú súčasťou celého nášho bytia a sú nehmotného charakteru. Môžeme ich definovať ako aktivity, ktoré poskytuje jedna strana druhej s výsledným efektom uspokojenia zákazníkových požiadaviek a potrieb [6].

Sledovanie kvality služieb je finančne neľahký a časovo obšírny proces, ktorý je ukončený až samotným zrušením služby používateľom, pričom sa vzťahuje na všetky fázy služby, ako napríklad na tvorbu služby, tvorbu spojenia, dohľad nad spojením a nad kvalitou v priebehu spojenia, zrušenie spojenia a zrušenie služby, atď. [6].

Na to, aby posúdenie kvality služieb bolo nestranné a všeobecné, treba pri riešení otázok kvality služieb odpovedať na celý rad otázok typu, ako napríklad, podľa čoho posúdiť kvalitu služby, aké kritérium a parametre treba určiť pri jej hodnotení. Ďalej aké hodnoty treba určiť pre kvalitnú službu, ktorým sa bude venovať pozornosť v danom čase a v neposlednom rade akú mieru cieľových hodnôt treba určiť na to, aby bol komunikačný a informačný systém optimalizovaný ako z hľadiska spokojnosti používateľa tak z hľadiska samotnej služby [6].

Špecifické znaky služieb

Mateides (2006) vo svojej monografii uvádza, že odvetvie služieb je heterogénne a patria k nemu rozličné činnosti:

  • kapitálovo ťažké výkony
  • neľahké na prácu
  • štandardizované
  • osobitne prispôsobené úkony
  • aktivity na realizácií ktorých sa zákazník spriama zúčastní
  • také, pri ktorých má zákazník nečinnú úlohu, atď. [7].

Na základe tejto heterogénnosti je ťažké nájsť znaky, ktoré sú adekvátne pre služby [7]. Až na niekoľko výnimiek môžu byť zachytené tieto dôležité črty, ktorými sa služby zásadne odlišujú od materiálnych výrobkov:

  • nemateriálnosť
  • neskladovateľnosť
  • neoddeliteľnosť
  • variabilita
  • komplexnosť
  • neopakovateľnosť
  • kolektívnosť
  • nenahraditeľnosť [7].

Nemateriálny charakter, teda nehmotnosť služieb. Služby nie je možné pred kúpou ochutnať, nemôžeme si k nej privoňať, pozorovať alebo nahmatať. Toto podmieňuje jednu zo základných vlastností služieb, a to nehmatateľnosť. Takáto vlastnosť znamená typický znak. Nemateriálny spôsob sa veľakrát používa ako rozlišujúca črta medzi službou a výrobkom [7].

Tab. 1 Stupne nemateriálnosti služieb
Stupeň nemateriálnosti Služby pre výrobu Služby pre konečnú spotrebu
Služby, ktoré sú zásadne nemateriálne Bezpečnosť, komunikačné systémy, internet, poradenstvo Prehliadka múzea, aukcie, sprostredkovanie práce, zábava, vzdelávanie
Služby poskytujúce pridanú hodnotu k hmotnému produktu Poistenie, údržba, reklama, dizajnérske služby Služby práčovní a čistiarní, osobné služby, poistenie
Služby sprístupňujúce hmotný produkt Veľkoobchod, doprava, skladovanie, financovanie, výskum maloobchod, predajné automaty, požičovne, charitatívne služby

Neskladovateľnosť- služba môže byť odberateľom vyžiadaná v okamihu, v ktorom je poskytnutá [7].

Neoddeliteľnosť- skoro žiadna služba nemôže byť spotrebovaná na rozdielnom mieste, ako je vyprodukovaná. Hmotný výrobok je zhotovený na jednom mieste a na ďalšom spotrebovaný. Služby sú charakteristické tým, že ich poskytnutie sa uskutočňuje súčasne s ich spotrebou [7].

Variabilita- je podmienená spotrebiteľom [7].

Komplexnosť- ponímanie výrobku a sortimentu v oblasti služieb je úplné. Ponuka služieb odberateľovi je zložená zo súboru osobitných služieb, pritom môžeme odlíšiť prvotné a doplňujúce služby [7].

Neopakovateľnosť- úzko súvisí s variabilitou. Odberateľ môže poskytovať rovnakú službu ďalším- teda už svojím zákazníkom, ale nebude sa jednať o zhodnú službu (napr. školenie) [7].

Typické problémy zákazníkov

  • dôvera voči dodávateľovi- pri materiálnom výrobku môže zákazník preskúšať jeho schopnosti a môže ho porovnať s inými výrobkami. Službu však môže klient vyskúšať až po jej spotrebe. Kvôli týmto skutočnostiam je dôvera voči dodávateľovi, pokiaľ si chce udržať klientov, veľmi dôležitá
  • pripomenutie si a popis služby- spomenúť si na charakter získanej služby a objektívne ju opísať je jeden z ďalších kritických hľadísk. Po spotrebe služby zanechá na zákazníkovi určitý následok- teda buď príjemné, alebo naopak nepríjemné pocity
  • klient ako „zajatý“ poskytovateľom služby- pri službe sa zvyčajne vytvárajú k poskytovateľovi služby určité vnútorné spojenia a taktiež osobné vzťahy, ktoré sa pri kúpe produktov neprejavujú až v takom rozsahu. Aby zákazník vedel službu zhodnotiť sám sa musí podieľať na jej vzniku [7] .

Postupy pri certifikovaní služieb

Proces certifikácie služieb má z pohľadu SÚTN tieto prvotné fázy:

  1. prípravná fáza
  2. hodnotenie dokumentácie
  3. certifikačný audit
  4. udelenie certifikátu
  5. kontrolné audity- dohľad [8].

Prípravná fáza

Znamená prípravu na audit. Certifikačným orgánom sa určí skupina audítorov, ktorí audit vykonajú. Skupinu obvykle tvorí vedúci audítor, ktorý je zamestnancom CO SÚTN a technický expert. Za prvotriedne vykonanie auditu nesie zodpovednosť sa vedúci audítor [8].

Hodnotenie dokumentácie

Táto fáza je vykonávaná s účelom získania dostačujúcich informácií pre prípravu certifikačného auditu a overenia, že boli zavedené kľúčové požiadavky na riadnu funkčnosť systému manažovania služby. Zákazník je povinný predložiť (ak má zavedený systém SMK) príručku kvality a iné referenčné dokumenty súvisiace s požiadavkami príslušných noriem, podľa ktorých sa bude služba certifikovať [8].

Certifikačný audit

Certifikačný audit sa realizuje priamo v sídle zákazníka na pracoviskách, ktoré je potrebné preveriť [8]. Stupne priebehu auditu:

  • príprava- určenie časového plánu, požiadavky na účasť oprávnených osôb
  • realizácia- priebeh auditu
  • ukončenie- zhodnotenie procesu auditu, určenie termínov na odstránenie zistených nezrovnalostí
  • hodnotenie- ,,Správa z auditu“(výstupný doklad z auditu, ktorý vypracuje vedúci audítor) [8].

Udelenie certifikátu

Pokiaľ nie sú certifikačným orgánom zistené závažné skutočnosti, ktoré by nezodpovedali zisteniam vedúceho audítora a sú obsiahnuté v správe z auditu, vydá pozitívne stanovisko so stanoviskom vedúceho audítora a udelí zákazníkovi certifikát (vo dvoch výtlačkoch A4) [8].

Kontrolné audity- dohľad

Udelením certifikátu služba spadá pod stálu kontrolu. Certifikačný orgán- CO SÚTN, každý rok realizuje kontrolný audit [8].

Zameranie dohľadu je na preskúmanie dokumentácie realizovaných služieb a systému kvality (aspoň raz ročne). Zvláštna pozornosť sa venuje hlavne zmenám procesov, zariadení sa personálu, ktoré dokážu ovplyvniť zhodnosť počas počiatočného posudzovania [8].

Pod dohľad tiež spadá plnenie nárokov na proces a poskytovanie služieb podľa príslušnej normy a predpisov [8].

Správa z kontrolného auditu je vypracovaná do 14 dní od vykonania kontrolného auditu. Ak závery dohľadu nedovoľujú uchovať platnosť certifikátu, CO musí hneď upovedomiť poskytovateľa služby [8] .