Doplnok k norme STN EN ISO 9001/2009 pre automobilový priemysel

Z Kiwiki
Verzia z 17:07, 6. jún 2011, ktorú vytvoril Juraj (diskusia | príspevky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tnu wiki.png
Trenčianska Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Fakulta Mechatroniky
Fm wiki.png
Doplnok k norme STN EN ISO 9001/2009 pre automobilový priemysel

Bakalárska práca


Autor:
Pedagogický vedúci: prof. Ing. Matej Bilý, DrSc
Študijný odbor: Manažérstvo kvality produkcie

Akademický rok 2010/2011


Abstrakt

Podstatným hľadiskom systému riadenia kvality je zameranie na špecifické požiadavky automobilových zákazníkov a angažovanosti vrcholového vedenia na riadenie organizácie na všetkých úrovniach. Špecifikum tejto normy spočíva v tom že je potrebné na začiatku veľmi dobre špecifikovať požiadavky zákazníka na kvalitu z hľadiska výrobku, procesu a systému. Pri tvorbe systému je potrebné popísať všetky činnosti a procesy v organizácii. Tento krok umožní organizácii tieto procesy sledovať, priradiť k nim zodpovedné osoby, vyhodnocovať a neustále ich zlepšovať pomocou nastavených metrík a hodnotení výkonnosti. Týmto krokom sa zabezpečí aj celkové zlepšenie organizácie ako celku, to čo sa predtým ťažko riadilo, bude sledované a riadené „prehľadným“ spôsobom a to pri „stabilnej kvalite“ a bezproblémovej dodávkovej disciplíne. Jedná sa o jeden zo štandardných požiadaviek pre dodávateľov pre automobilový priemysel, spravidla spoločne so systémom environmentálneho manažérstva.

Abstract

An essential aspect of quality management system is to focus on specific requirements of automotive customers and the engagement of senior management to manage organizations at all levels. Specificity of the standard lies in the fact that it is necessary to start very well-specified requirements of customer on quality of product, process and system. The system is needed to describe all activities and processes within the organization in developing period. This allows the organization to monitor these processes, assign those responsible for them, evaluate and continually improve them through set of metrics and performance evaluation. This step will ensure an overall improvement of the organization as a whole, what was previously difficult to govern, will be monitored and controlled "transparent" way and in "stable quality" and smooth delivery discipline. It is one of the standard requirements for suppliers to the automotive industry, usually together with an Environmental Management.


Úvod

ISO 9000 je jednak rad základných noriem manažérstva kvality Medzinárodnej organizácie pre normalizáciu a jednak jedna z noriem tohto radu (na Slovensku má názov STN EN ISO 9000:2000). Normy ISO 9000 a nasl. obsahujú súbor odporúčaní, čo a ako sa má pri manažérstve kvality dokumentovať. Zároveň je tým zadefinovaný v súčasnosti už medzinárodne uznaný štandard, umožňujúci jednoduchšie a prehľadnejšie riadenie firiem - najmä v medzinárodnom prostredí - a to pomocou zavedenia rovnakého etalónu pre kvalitu v pôvodne rozdielnych prostrediach s rozdielnymi prístupmi k práci a riadeniu. Pôvodné normy ISO 9000 a nasl. urobili prvý krok k „poriadku“ vo firmách. Skúsenosť však ukázala, že firmy si vybudovali dokumentáciu k svojej výrobe, a hoci audit na ISO 9000 bol vyhodnotený ako OK, ľudia vytvorené príručky len zriedka používali a len málokedy vyplňovali preddefinované formuláre. Preto sa prikročilo k ďalšiemu stupňu: k procesom. Normy ISO 9000:2000 a nasl. sú už procesne orientované, čo znamená, že pri audite sa kontroluje nielen či je polovýrobný alebo vývojový proces zadefinovaný, ale aj to, či je dodržiavaný.

Prečo systém manažérstva kvality v automobilovom priemysle? Otázkou „prečo systém manažérstva kvality v automobilovom priemysle“ sa už zaoberala technická špecifikácia STN ISO/TS 16949 a teraz sa ňou budem zaoberať aj ja v mojej bakalárskej práci.

Môj doplnok k norme STN EN ISO 9001 tak isto ako aj technická špecifikácia STN ISO/TS 16949 predstavuje mnoho výhod pre organizáciu, medzi ktoré patria najmä:

  • možnosť dodávok produktov a poskytovaných služieb v rámci automobilového priemyslu;
  • poskytovanie služieb aj najnáročnejším zákazníkom a možnosť získania nových s ohľadom na zvyšovanie ich spokojnosti ;
  • jednotný prístup k systému manažérstva kvality – vylúčenie niekoľkonásobného certifikačného auditu (ISO 9001, VDA 6.1, QS 9000) ;
  • preferovanie prevencie chýb a znižovanie variability a strát v dodávateľskom reťazci ;
  • identifikácia, riadenie a neustále zlepšovanie procesov realizovaných v organizácii (procesy zamerané na zákazníka, pomocné procesy a procesy manažérstva) ;
  • uplatňovanie moderných metód a nástrojov pre riadenie organizácie a kvality poskytovaných služieb a produktov ;
  • garancia stability výrobného procesu a tým aj stabilnej a vysokej kvality poskytovaných služieb a produktov zákazníkom;
  • vybudovaný samoregulujúci systém reagujúci pružne na zmeny požiadaviek zákazníkov, legislatívnych požiadaviek aj zmien vnútri organizácie.

Všobecne