Typy organizačných usporiadaní podnikov, charakteristika procesnej organizácie
Tento článok patrí do časti Kolokviálna skúška. Materiály tu uvedené sú prípravou na záverečnú štátnu (kolokviálnu) skúšku v študijnom zameraní Manažérstvo kvality produkcie na Fakulte mechatroniky TnUAD.
Procesný prístup v spoločnosti
Proces možno chápať ako súbor dielčích činností meniacich vstupy na výstupy za spotreby určitých zdrojov v regulovaných podmienkach. Vstupy dodávané internými alebo externými dodávateľmi, sú celé v procese spotrebované na výstupy. Hmotné resp. informačné výstupy sú výsledkom (produktom) procesu , ktorý ma svojho zákazníka. Zdroje sa v priebehu procesu nespotrebujú, ale sú podmienkou k jeho vykonaniu (napr. ľudia, technika a pod.).
- identifikovať a aplikovať procesy potrebné pre SMK v rámci spoločnosti,
- určiť postupnosť a interakciu týchto procesov,
- určiť kritéria a metódy potrebné na zaistenie efektívneho prevádzkovania a riadenia týchto procesov,
- zaistiť dostupnosť zdrojov a informácií nevyhnutných na zabezpečenie prevádzky a monitorovanie týchto procesov,
- monitorovať, merať a analyzovať tieto procesy,
- zaviesť činnosti nevyhnutné na dosiahnutie plánovaných výsledkov a trvalého zlepšovania týchto procesov.
Typy organizačných štruktúr podniku
Organizačné štruktúry podniku sú hierarchickým usporiadaním podsystémov (útvarov) podniku. Podobajú sa pyramídam, preto sa im hovorí „pyramídové organizačné štruktúry“. Tieto štruktúry sa odlišujú počtom stupňov (úrovní) riadenia a počtom pracovísk – podľa toho rozoznávame dva základné typy organizačných štruktúr:
- široká (alebo plochá) organizačná štruktúra,(má malý počet stupňov riadenia; na jednotlivých stupňoch riadenia je veľa útvarov a pracovníkov podriadených jednému vedúcemu)
- vysoká organizačná štruktúra,(má veľký počet stupňov riadenia; na jednotlivých stupňoch riadenia je malý počet útvarov a pracovníkov podriadených jednému vedúcemu).
V praxi existujú a hľadajú sa rôzne varianty organizačnej štruktúry a obvykle predstavujú kombináciu znakov vysokej a plochej organizačnej štruktúry – závisí to od konkrétnej situácie v podniku.
- líniové útvary – tieto útvary bezprostredne riadia výrobu, majú právomoci, kompetencie a zodpovednosti za výrobu. Rozhodovať môže len líniový vedúci pracovník – manažér. Do skupiny líniových útvarov možno zaradiť tieto útvary:
- závod (úsek, divízia) – je vnútropodnikovou organizačnou jednotkou, ktorá má pevné stanovište, disponuje majetkom podniku, produkuje výrobu a má ekonomickú samostatnosť. Spravidla sa skladá z 2 – 7 menších organizačných jednotiek – prevádzok. Do obchodného registra je zapísaný iba odštepný závod. Závod na rozdiel od podniku nemá právnu formu a nevlastní kapitál. Závody z hľadiska znakov a funkcie vytvárajú druhý organizačný stupeň
- prevádzka (prevádzková jednotka) – je organizačný útvar, ktorý je súčasťou závodu. Má pridelené vecné činitele výroby a pracovníkov, plní obmedzenú výrobnú funkciu (dielňa, autodoprava, ...). prevádzkové jednotky z hľadiska znakov a funkcií tvoria tretí organizačný stupeň. Súčasťou prevádzkových jednotiek sú pracovné skupiny, čaty alebo jednotky organizácie práce – tie však nevytvárajú samostatný organizačný stupeň.
- štábne útvary – sú útvary, ktoré sa na hlavnej činnosti podieľajú nepriamo, iba prostredníctvom metodickej, konzultačnej a poradenskej činnosti. Štábny útvar nemôže riadiť a zodpovedať. Príkladom sú ekonomické útvary, obchodné útvary, personálne útvary a pod. Z hľadiska počtu pracovníkov štábne útvary člením na referáty (1-2), oddelenia (5-6), odbory alebo divízie (10-15). Aj štábne útvary sú nositeľmi znakov a funkcií v podnikovej organizácii.
Všetky útvary sú navzájom usporiadané. Rozmiestnením útvarov podľa rovnakého znaku a funkcie, ich vertikálnym prepojením informačnými väzbami vznikajú organizačné stupne.Tvoria sa smerom zhora nadol a opačne. Takéto rozmiestnenie útvarov na organizačné stupne vytvára organizačnú štruktúru. Účelné rozmiestnenie vnútropodnikových útvarov na organizačné stupne vytvára organizačnú pyramídu (štruktúru), ktorá má svoju výšku a šírku