Pomoc:Obsah

Z kiwiki
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Pre písanie textu vo wiki štýle treba vedieť len písať :-). Napísaný text si wiki systém sám sformátuje do požadovanej formy. Stačí len označiť nadpisy, obrázky, odkazy. V nasledujúcom texte sú odkazy ako správne zapisovať wiki text.

Obsah

Práca s MediaWiki

Návody

Editácia

Jednoduchý a stráviteľný návod ako písať wiki texty - Používateľská príručka k MediaWiki

Čítanie Úpravy Pokročilé úpravy Vychytávky kiwiki

Nástoje pre import článkov

Import textu z textového editoru MS Word

V prípade, ak máte vašu prácu napísanú v textovom editore MS Word, existuje možnosť exportu vášho textu do formátu vhodného pre wiki publikovanie. Pre tento import existuje šablóna dokumentu word [1], ktorá zabezpečí tento export. Funckionalita tejto konverzie je zabezpečené makrom v jazyku Visual Basic for Application, ktoré je obsiahnuté v spomínanej šablóne. Šablóny sa dajú stianuť z [2]. Pre MS office 2007 treba plikovať nasledovný postup: http://www.mediawiki.org/wiki/Extension_talk:Word2MediaWikiPlus

Import textu z textového editoru OpenOffice.org Writer

Textový editor OpenOffice.org Writer má štandardne zabudovanú funkciu exportu textu do mediawiki formátu. Postup je jednoduchý: Súbor -> Export... Typ súboru:MediaWiki. Vyexportovaný súbor je v čistom textovom formáte. Obsah tohto súboru stačí jednoducho vložiť do wiki stránky.

Poznámka: Pre správnu funkciu exportu do formátu MediaWiki treba mať v systéme nainštalované Java Runtime Environment (JRE)[3].

Obrázky, schémy a grafy

Pre tvorbu technických obrázkov (schémy, zapojenia, výkresy) používajte editory, ktoré vedia exportovať vo formáte png alebo svg. Odporúčané open-sourcové multiplatformové editory sú

  • Dia[4] - vynikajúci editor pre kreslenie najrozličnejších diagramov
  • Inkscape[5] - univerzálny vektorový editor

Pri exporte obrázkov v png formáte používajte odporúčané rozlíšenie 150 dpi. Obrázky s menším rozlíšením strácajú podrobnosti, s väčším rozlíšením sú neúmerne veľké. Obrázky v svg formáte sa ukladajú vo vektorovom tvare a kiwiki si ich renderuje do vhodného rozlíšenia vo vlastnej réžii.

Odkazy

  1. Rozšírenie Word2MediaWikiPlus - http://www.mediawiki.org/wiki/Extension:Word2MediaWikiPlus
  2. SurceForge - http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=189402&package_id=221877
  3. http://java.sun.com/javase
  4. http://projects.gnome.org/dia/
  5. http://www.inkscape.org/
Osobné nástroje
Menné priestory

Varianty
Operácie
Navigácia
Rýchle linky
Nástroje