Analýza podniku Veľkopek, a.s. v oblasti kvality a firemnej kultúry
Obsah
Firemná kultúra, ako uvádzame v teoretickej časti, je jedným z najdôleţitejších prvkov , ktorý v kaţdom podniku výrazne ovplyvňuje všetky činnosti a procesy. Silná firemná kultúra vedie k efektívnosti systému manaţérstva kvality. Organizácia sa vyuţívaním všetkých prvkov a faktorov firemnej kultúry neustále zlepšuje. Formovanie vzťahov medzi zamestnancami, rešpektovanie pracovného poriadku a povinností, budovanie zdravej firemnej kultúry , v spoločnosti Veľkopek a.s. ovplyvňujú nie len chod organizácie, kvalitu výrobného procesu a samotného produktu ale i spokojnosť zákazníkov.
Charakteristika podniku
Akciová spoločnosť VEĽKOPEK so sídlom v Piešťanoch, zaoberajúca sa výrobou a distribúciou pekárenských výrobkov, bola založená v roku 1967. K prvým zmenám v štruktúre podniku došlo v polovici roku 1971 keď sa uskutočnil prieskum trhu vlastnými pracovníkmi a začali sa organizovať výstavy, aby sa obyvateľstvo oboznámilo so sortimentom výrobkov. Po prvý raz od založenia podniku sa zaviedla denná výroba pečiva a pre ľahší prehľad sa skvalitnila výrobno-technická evidencia. V roku 2006 nastala zmena vlastníckych pomerov a VEĽKOPEK a.s. prevzala spoločnosť z PENAM SLOVAKIA a.s. PENAM SLOVAKIA a.s. sa radí medzi popredných slovenských výrobcov a predajcov pečiva, cukrárskych výrobkov a múk. Výroba prebieha v prevádzkach ktoré sa výrazne orientujú na tradíciu, inovácie, zdravie a kvalitu vyrábaných výrobkov. Pre svojich obchodných partnerov zabezpečuje spoľahlivú a rýchlu dodávku čerstvého pečiva takmer na celom území Slovenska. PENAM SLOVAKIA, a.s. je dcérskou spoločnosťou PENAM, a.s. so sídlom v Brne , ktorá je druhou najväčšou pekárenskou spoločnosťou v Českej republike.
PENAM SLOVAKIA, a.s. je so svojím zameraním výrobno- ochodná spoločnosť , ktorej základom je výroba a predaj pekárenských a cukrárenských výrobkov pre veľkoodberateľov ,ale aj pre maloobchodné siete, Z tohto dôvodu je prvoradým cieľom spoločnosti prinášať na trh výrobky kvalitné a hlavne zdravotne bezpečné.
Prevádzka v Piešťanoch je rozdelená na jednotlivé úseky: výroba, expedícia, doprava a cukráreň. Svojimi výrobkami zásobuje Trnavský, Trenčiansky, Nitriansky a Bratislavský kraj. Výrobky dodáva do potravinárskych obchodov, hypermarketov i obchodných reťazcov. O chod celej prevádzky sa starajú traja majstri, ktorí sa zodpovedajú vedúcemu pekárne. Hlavným strategickým cieľom je dosiahnutie kvality a jej udržanie. V bohatej kolekcii produktov, vedľa bežných pekárskych výrobkov (chlieb, bežné pečivo, jemné pečivo, ostatné pekárske výrobky), ponúka pekáreň i širokú škálu cukrárskych výrobkov (torty, zákusky) a mlynských produktov. Súčasťou je aj výroba ručných a predpečených chlebov a mrazeného a predpečeného pečiva. V súlade s plánovaným zvyšovaním trhového podielu a upevňovaním pozície na slovenskom trhu pekáreň plánuje inovácie svojho výrobkového portfólia a zavedenie nových a atraktívnych produktov. Z hľadiska rozvoja a približovania sa zavedeným štandardom Európskej únie investuje nielen do priebežnej inovácie výrobných zariadení, ale tiež do modernizácie technologických postupov.
Vízia a stratégia spoločnosti
Na základe informácií poskytnutých spoločnosťou vieme ,že dlhodobá stratégia spoločnosti vyjadruje jej jasné smerovanie do roku 2010.Je rozdelená na niekoľko oblastí: Vybudovať stabilnú, marketingovo orientovanú spoločnosť so silným dôrazom na kvalitu, bezpečnosť a rozsah služieb poskytovaných zákazníkom; Získanie postavenia najväčšieho výrobcu na českom a slovenskom mlynsko-pekárenskom trhu s trhovým podielom 25%; Zabezpečiť strednodobú rentabilitu tržieb na úrovni 5%; Stabilizácia hospodárenia v skupine PENAM SLOVAKIA, a.s.
Politika kvality a bezpečnosti spoločnosti PENAM SLOVAKIA, a.s.
Vedenie spoločnosti stanovuje niekoľko hlavných smerov svojej činnosti pre systém manažérstva kvality a bezpečnosti potravín. Spokojnosť zákazníka : pre dosiahnutie obojstranného prospechu je potrebná vzájomná spolupráca v súlade s uspokojením potrieb zákazníka. Kvalita a bezpečnosť výrobkov : ako predpoklad bezpečnostných výrobkov a plnenia spokojnosti zákazníkov spojený so zárukou istoty bezpečnostných výrobkov a plnenia požiadaviek legislatívy. Neustále zlepšovanie všetkých aktivít : ich dodávky sa podieľajú na kvalite výrobkov spoločnosti ,preto sa musia zapojiť do systému zabezpečovania kvality a bezpečnosti . Angažovanosť a zapojenie zamestnancov : každý zamestnanec ,na ktorejkoľvek riadiacej alebo výkonnej úrovni je zodpovedný na kvalitu a bezpečnosť vykonanej činnosti. Platí , že : „Spoločnosť je na takej úrovni, na akej sú jej zamestnanci .“ V spoločnosti sa dodržiavajú etické aspekty požiadaviek na :
- prácu žien;
- spoločnosť v žiadnom prípade nezamestnáva deti vo veku do 16 rokov;
- prácu mladistvých.
Ako sa uvádza v dokumentácii ,v organizácii nedochádza k diskriminácii národnostných menšín ani k rasovej segregácii. Záväzok spoločnosti k plneniu požiadaviek štandardu BRC,IFC,ISO 22000: spoločnosť sa zaväzuje , že na jednotkách , kde bude zavedený systém podľa štandardu BRC, IFS alebo podľa normy ISO 22000 , budú dodržiavané všetky požiadavky týchto štandardov. Záväzok spoločnosti k ochrane zdravia a bezpečnosti pri práci : starostlivosť o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci je neoddeliteľnou súčasťou pracovných povinností vedúcich zamestnancov na všetkých stupňoch riadenia v rozsahu pracovných miest , ktoré zastávajú.
Ciele kvality a bezpečnosti spoločnosti PENAM SLOVAKIA, a.s.
Vedenie spoločnosti stanovuje nasledovné ciele kvality a bezpečnosti:
- 1. Zlepšiť systém manažérstva bezpečnosti potravín znižovaním počtu nápravných opatrení z interných a externých auditov a kontrol hygieny na úrovni vedenia podniku v porovnaní s rokom 2010.
- 2. Akreditovať metódu na stanovenie mykotoxínov za účelom zvýšenia garancie kvality a bezpečnosti surovín a hotových výrobkov.
- 3. Znížiť množstvo reklamácií pekárenskej divízie o 10 % v porovnaní s rokom 2010.
- 4. Znížiť množstvo odpadu v pekárenskej výrobe z 1,5 % na 1,3 %.
- 5. Znížiť pomerové ukazovatele „spotrebu energií na tonu výroby! V porovnaní s rokom 2010.
- 6. Znížiť počet pracovných úrazov na pracoviskách spoločnosti v porovnaní s rokom 2010.
- 7. Zabezpečiť výchovu personálnych náhrad na kľúčové pozície zvyšovaním povedomia prostredníctvom interných školení .
- 8. Redesing značky PENAM za účelom väčšieho zviditeľnenia výrobkov u konečného spotrebiteľa.
Zodpovednosť vedenia organizácie
Vrcholové vedenie PENAM SLOVAKIA ,a.s. si kladie za cieľ naplniť podnikateľský zámer , a to úspešnosť na domácom a zahraničnom trhu. Efektívne plnenie tohto cieľa vytvára a zavádza SMBP, čoho dôkazom je:
- Deklarovanie bezpečnosti potravín;
- Zabezpečovanie zdrojov ľudských aj technických;
- Vykonanie preskúmania vedením.
Vrcholové vedenie PENAM SLOVAKIA, a.s. zabezpečuje , že:
- Politika bezpečnosti potravín je prvoradá.
- Politika bezpečnosti potravín je podporená merateľnými cieľmi aktualizovanými jeden krát ročne.
- Politika bezpečnosti potravín je komunikovaná , implementovaná a udržiavaná na všetkých úrovniach. Politika bezpečnosti potravín je preskúmavaná.
PENAM SLOVAKIA ,a.s. má vytvorený úsek riadenia a kontroly kvality zložený z riaditeľa, manažéra kvality , inšpektorov kvality a laborantov. Tím je bezpečnosť potravín v prvej línii tvoria riaditeľ , manažér kvality a inšpektori. Na každej prevádzke je riaditeľom prevádzky menovaný tím pre bezpečnosť potravín. Vedúcim tímu pre bezpečnosť potravín pre celú spoločnosť a hlavným koordinátorom činnosti spojených s bezpečnosťou potravín je menovaný riaditeľ riadenia a kontroly kvality.
Manaţovanie ľudských zdrojov
Členovia tímov pre bezpečnosť potravín v PENAM SLOVAKIA, a.s., ako uvádza dokumentácia spoločnosti, majú primerané vzdelanie, prípravu, zručnosti, skúsenosti. Spoločnosť spĺňa niekoľko bodov:
- Má identifikovanú nevyhnutnú odbornú spôsobilosť osôb, ktorých činnosť má vplyv na bezpečnosť potravín;
- Poskytuje prípravu , resp. prijíma opatrenia na zaistenie odbornej spôsobilosti osôb;
- Zaisťuje , že osoby majú povedomie o dôsledku svojej činnosti na bezpečnosť potravín;
- Vedie záznamy o odbornej spôsobilosti a príprave.
Plánovanie a realizácia bezpečných výrobkov
Na základe analýzy dokumentov vieme, ţe PENAM SLOVAKIA, a.s. má za povinnosť zaviesť, vykonávať a zaistiť účinnosť systému HACCP. Zároveň má zavedené programy podpory. Organizácia vytvorila, zaviedla a udržiava PRP slúžiace na kontrolu pravdepodobností, že výrobky budú vystavené riziku pre bezpečnosť potravín z prevádzkového prostredia; biologickej, chemickej a fyzikálnej kontaminácie výrobkov a úrovne rizika pre bezpečnosť potravín vo výrobkoch a v prostredí ich výroby.
Programy podpory sú :
- Primerané technológie a povahe é potrebám PENAM SLOVAKIA, a.s.;
- Primerané veľkosti a typu technológie a povahe vyrábaných výrobkov;
- Zavedené v celom systéme výroby ; Schválené tímom pre bezpečnosť potravín.
Zodpovednosť a právomoci v spoločnosti PENAM SLOVAKIA a.s.
Riaditeľ riadenia a kontroly:
- schvaľuje čerpanie nákladov na interné a externé rozbory;
- na poradách informuje o nedostatkoch závažnejšieho charakteru;
- denne informuje riaditeľa o kvalite produkcie;
- schvaľuje nákup prístrojov a chemikálií pre zverený úsek.
Manažér riadenia a kontroly kvality:
- spracováva podklady pre tvorbu plánu nákladových položiek v rámci laboratórnych činností a kontrol;
- spracováva podklady z kontrol a zaistení inšpektorov kvality do mesačnej správy;
- kontroluje dodržiavanie postupov vstupnej, medzioperačnej a výstupnej kontrole a metodík inšpektormi kvality;
- spolupracuje pri určení nápravných a preventívnych opatrení v prípade nejasností.
Inšpektor kvality:
- zodpovedá za koordinovanie rozsahu skúšok;
- zodpovedá za kontrolu vedenia evidencie záznamov;
- denne informuje riaditeľa jednotiek, maloobchodu o kvalite produkcie
- denne kontroluje vykonanie vstupnej, medzioperačnej a výstupnej kontroly zodpovedá za zostavenie plánu externých rozborov výrobkov na daný
kalendárny rok;
- vykonáva kontrolu účinnosti určených nápravných opatrení k nezhodám;
- kontroluje a vykonáva záznamy o kontrole čistoty vozidiel, dodržiavaní teplotného reťazca u hotových výrobkov a surovín, ktoré to vyžadujú;
- zabezpečuje odbery vzoriek pre akreditované laboratóriá;
Účel dodržiavania hygieny pre zabezpečovanie kvality
Na základe analýzy Hygienického režimu spoločnosti, vieme, že hygiena príjmu surovín, ich skladovania, výroby, skladovania a expedície výrobkov, je zabezpečená priamo pracovníkmi skladu a výrobnými pracovníkmi, ktorí sú koordinovaní vedúcim skladu. Požiadavky na hygienu , ako uvádza dokumentácia spoločnosti, sa neustále zvyšujú. Nedostatok informácií o výrobku alebo neadekvátne poznatky o všeobecnej hygiene potravín môžu viesť k tomu ,že sa v rôznych štádiách potravinového reťazca s výrobkom zaobchádza nevhodným spôsobom. Zvýšenie štandardu hygieny môže veľmi významne prispieť k zaisteniu vysokej mikrobiologickej čistote a tým kvalite a trvanlivosti výrobkov.
Požiadavky na hygienu personálu vplývajúce na kvalitu
Spoločnosť si kladie za dôležité zabezpečiť, aby osoby na pracoviskách nemohli kontaminovať potraviny ,s ktorými či uţ priamo alebo nepriamo prichádzajú do styku. Tento cieľ zabezpečujú dodržiavaním vhodného stupňa osobnej čistoty a dodržiavaním správnych osobných a pracovných návykov. Ľudia , ktorí nedodržiavajú potrebný stupeň čistoty, sú postihnutí ochorením alebo majú nevhodné hygienické návyky, môžu potraviny kontaminovať a preniesť ochorenie na spotrebiteľov. Osoby, ktoré manipulujú s potravinami musia zachovávať vysoký stupeň osobnej čistoty a podľa potreby nosiť ochranný odev, prikrývku hlavy a ochrannú obuv.
Pracovný poriadok personálu:
- pracovníci musia nosiť prikrývku hlavy;
- dbať na osobnú čistotu;
- pred vstupom na pracovisko a po použití toalety si dôkladne umyť ruky;
- po ukončení práce uložiť pracovný odev na vyhradenom mieste;
- počas pracovného výkonu je zakázané vykonávať toaletné úpravy.