Model zásobovania v reálnej aplikácií
Model zásobovania v reálnej aplikácií
V tejto časti bakalárskej práce sa zameriame na modelovanie zásob v reálnej aplikácii, a to konkrétne spoločnosti Continental Matador s. r. o. so sídlom v Púchove.
Charakteristika spoločnosti Continental Matador Truck Tires s.r.o.
Spoločnosť Continental Matador (ďalej len „CM“) so sídlom v Púchove je rozdelená na dve divízie závodov:
- Continental Matador Rubber s.r.o. (ďalej len „CMR“)- výroba osobných a ľahkých nákladných pneumatík pre osobné a menšie nákladné automobily.
- Continental Matador Truck Tires s.r.o. (ďalej len „CMTT“)- výroba nákladných radiálnych pneumatík pre nákladné vozidlá a autobusy.
CM má dvoch spoločníkov:
- Continental Reifen Deutschland GmbH so sídlom v Hannoveri,
- a Continental Global Holding Netherlands B. V. so sídlom v Amsterdame.
Spoločnosť bola založená po podpísaní zmluvy 17. septembra 1998 medzi vtedajším Continental AG a slovenským Matadorom a po odkúpení väčšinového podielu v roku 2007 spoločnosťou Continental AG sa spoločnosť Continental Matador rozdelila na dve vyššie spomenuté divízie CMR a CMTT [8].
Zaujímavosti o spoločnosti CMTT:
- najväčší výrobca nákladných pneumatík v Európe a má významný podiel na exporte slovenskej ekonomiky,
- na slovenskom trhu sa spoločnosť pohybuje už dlhých 13 rokov pričom zaznamenáva vo všetkých oblastiach svojej činnosti vysoký rast,
- CMTT v roku 1999 vyrobil 625 tisíc kusov nákladných pneumatík, v roku 2005 tento počet stúpol o 230 % na 2,05 milióna kusov vyrobených nákladných pneumatík za rok a v roku 2008 sa toto číslo vyšplhalo až na neuveriteľných 2,3 miliónov. Produktivity práce od roku 1999 do roku 2008 stúpla o 170 %.
- v pláne bolo vybudovať v Púchove výrobný závod s kapacitou 1,5 milióna vyrobených kusov ročne, ale vďaka výbornej produktivite práce táto kapacita v roku 2005 vzrástla na 2 milióny kusov. Dnes má CMTT kapacitu na výrobu 2,4 milióna kusov ročne [8].
CMTT so sídlom v Púchove sa zameriava na niekoľko predmetov činnosti. Medzi tie najhlavnejšie patria:
- výroba pneumatík, gumových a plastikových výrobkov, hadíc, fólií, platní a profilov z plastov, kovových konštrukcií a ich častí;
- nákup tovaru a jeho neskorší predaj konečnému spotrebiteľovi;
- oprava, servis a protektorovanie pneumatík a ostatných gumárenských výrobkov;
- pogumovanie kovových výrobkov (tzv. vulkanizácia);
- prenájom strojov a strojných zariadení;
- sprostredkovanie služieb a obchodu;
- nakladanie s odpadmi;
- organizovanie kurzov, seminárov, školení atď. [11].
Organizačná štruktúra spoločnosti
Tak ako aj iné spoločnosti aj Continental Matador má svoju vlastnú organizačnú štruktúru rozčlenenú na niekoľko úsekov, z ktorých každý sa stará o určitú oblasť činnosti. Organizačná štruktúra je znázornená na obr. 13. Na vrchole spoločnosti sa nachádza generálny riaditeľ, ktorému podliehajú riaditelia rôznych oddelení.
Nás ale zaujíma len jedno konkrétne oddelenie a to oddelenie nákupu. Organizačná štruktúra tohto oddelenia je znázornená na obr. 14.
História a transformácia spoločnosti
Začiatky spoločnosti Matador sú spojené s hlavným mestom Bratislava, kde vznikol 7. septembra 1905 závod Matador Bratislava. Bol to prvý výrobca pneumatík v bývalom Československu a spolupracoval s automobilkami ako Škoda, Tatra, Aera a mnoho ďalších. Ešte pred tým však začal ako výrobca gumových hadíc a remeňov v bratislavskej Petržalke [10].
S výrobou auto plášťov začal Matador Bratislava v roku 1925. Dlhých šesť rokov to bol jediný výrobca pneumatík na území ČSR. V roku 1945 sa Matador Bratislava stal majetkom štátu a rok nato bol vyhlásený za národný podnik [10].
História púchovského závodu Matador: Stavebné práce na novej výrobnej hale Matadoru v Púchove začali 7. septembra 1947. Skúšobná prevádzka závodu začala 1. marca 1950 aj napriek prerušeným výstavbám z dôvodu zastavenia dodávok novej techniky a technológie z USA. V roku 1955 sa výroba pneumatík dopĺňa o výrobu dopravných pásov a v roku 1968 sa začínajú vyrábať nákladné radiálne plášte STEEL. O tri roky neskôr sa výrobný program v púchovskom Matadore rozšíril o radiálne plášte pre osobné automobily. V roku 1976 sa sortiment nákladných radiálnych plášťov STEEL doplnil o nákladné radiálne plášte ALL STEEL a o tri roky neskôr sa spustila výroba oceľolanových dopravných pásov [10].
Transformácia spoločnosti:
- Transformácia gumárenského závodu v Púchove začala v roku 1988. V tomto roku bol podniku udelený štatút štátneho podniku a o dva roky neskôr bol transformovaný na akciovú spoločnosť. V rámci transformácie podniku dochádza ku zmene obchodnej známky. Od júla 1993 sa púchovské výrobky opäť po 40 rokoch vyrábajú pod značkou Matador. V roku 1994 bola dokončená transformácia akciovej spoločnosti na privátnu spoločnosť.
- V roku 1994 bol certifikovaný systém riadenia kvality auto plášťov certifikačnou firmou DET NORSKE VERITAS v zmysle normy ISO 9001. O rok neskôr bol certifikovaný systém riadenia kvality dopravných pásov, duší a výrobkov z technickej gumy spoločnosťou TÜV CERT podľa normy ISO 9001.
- V roku 1995 zakladá Matador dcérsku spoločnosť Matador Machinery a spoločný podnik Matador - Omskšina.
- Systém environmentálneho manažmentu bol potvrdený certifikátom spoločnosti DET NORSKE VERITAS v zmysle noriem BS 7750 a ISO 14001 v roku 1996.
- V roku 1998 sa vo firme uskutočnili dva významné audity systému riadenia kvality auto plášťov. Na ich základe sa Matador stal prvou spoločnosťou na Slovensku a vo východnej Európe, ktorá prešla úspešne certifikáciami tohto systému v zmysle noriem ISO 9001 a QS 9000 pod akreditáciou RAB a noriem ISO 9001 a VDA 6.1.
- V septembri 1998 bol v Púchove založený spoločný podnik Continental Matador na výrobu nákladných auto plášťov.
- V roku 1999 bol ukončený proces transformácie spoločnosti zmenou strategického riadenia a prechodom na divizionálny systém.
- Rok 2004 sa niesol v duchu výrazných akvizícií. S etiópskou spoločnosťou Addis Tyre Company Matador založil spoločný podnik Matador ATC so sídlom v etiópskej Addis Abebe na výrobu diagonálnych a radiálnych auto plášťov pre africký trh.
- Rok 2005: Matador je nadnárodnou a diverzifikovanou spoločnosťou, ktorá oslavuje 100 rokov od svojho založenia.
- V roku 2007 získala 51% gumárskej divízie Matador Rubber spoločnosť Continental AG, Nemecko. Strategický vstup posilnil väzby úspešných joint venture partnerov – umožňuje im spoločnú expanziu a stavia základ výrobnej základne pre východnú Európu.
- V roku 2008 Continental AG Hannover zvýšil od 1. júla svoj podiel v Continental Matador Rubber Púchov z 51% na 66%, čo potvrdzuje odhodlanie Continentalu investovať v Púchove.
- V roku 2009 zvýšil Continental AG Hannover svoj majetkový podiel na 100%. V priebehu tohto roka sa v Púchove otvorilo nové distribučno-logistické centrum spoločnosti Continental pre strednú a východnú Európy, ako aj novej výrobnej haly finalizácie.
- 2010 - Continental otvára v máji v Púchove novú výrobnú halu, ktorá umožní ďalšie navýšenie kapacít pre výrobu osobných a ľahkých nákladných pneumatík [10].
Procesu transformácie sa nevyhol ani systém zásobovania. Od roku 1998 sa v spoločnosti CM využíval informačný systém Profis, ktorý svoju funkciu plnil až do roku 2004, kedy ho nahradil súčasný informačný systém SAP. Tento systém funguje na základe vzájomnej komunikácie a spolupráce 3 modulov:
- modul nákup MM,
- modul výroba PP,
- a modul financie FI.
Modelovanie zásob v spoločnosti
CMTT využíva centralizovaný systém zásobovania, ktorý pozostáva z:
- lokálny nákup- vykonávajú ho pracovníci lokálneho nákupu CMTT v Púchove, ktorí v prípade potreby zasielajú požiadavky na potrebné množstvo surovín do centrálneho nákupu.
- centrálny nákup- pracovníci centrálneho nákupu so sídlom v Hannoveri riadia zabezpečovanie surovín pre lokálny nákup tým, že dojednávajú obchodné podmienky (typ a množstvo surovín, cena, kvalita, balenie) s dodávateľmi. Ak sú všetky obchodné podmienky dojednané, uzatvorí sa kontrakt medzi CMTT a dodávateľom, resp. s viac dodávateľmi. Centrálny nákup môže tiež dať príkaz inému závodu Continental, napr. Continental Otrokovice, aby zaslal určité množstvo surovín do CMTT. Centrálny sklad riadi celý proces zásobovania vo všetkých závodoch Continental.
Centralizovaný systém zásobovania si znázornime na obr. 15.
Princíp činností zásobovania
Zásobovanie sa v CMTT vykonáva podľa centrálnych dokumentov. V púchovskom závode sa využíva dokument TOP, tiež známy pod názvom Master manual L1. Je to dokument, v ktorom sa nachádza zoznam uvoľnených dodávateľov a zoznam uvoľnených surovín. Tieto zoznamy vedie a vypracováva centrála v Hannoveri. Dokument TOP slúži na lokálny nákup surovín, resp. zásob. Samotný proces zásobovania si môžeme zhrnúť do nasledujúcich krokoch:
- Pracovníci centrálneho nákupu vkladajú informácie vo forme zoznamu uvoľnených dodávateľom a uvoľnených surovín do systému SAP- je to software, ktorý obsahuje všetky potrebné informácie o dodávateľoch a nimi poskytovanými surovinami (sortiment, cena, kvalita, spoľahlivosť, balenie, atď.).
- Pracovníci lokálneho nákupu vypracujú požiadavky na suroviny a zašlú ich prostredníctvom interného informačného systému SAP do centrálneho nákupu v Hannoveri a ten ich zosumarizuje.
- Centrálny nákup prejednáva požiadavky na suroviny od lokálneho nákupu s dodávateľmi a po dohodnutí sa na obchodných podmienkach vytvorí kontrakt v systéme SAP pre jednotlivé lokálne Conti závody.
V tomto kroku je veľmi dôležitá činnosť hodnotenia dodávateľov- komplexita dodávateľov, ktorá je riadená:
- centrálne- komplexita dodávateľov sa hodnotí v súvislosti s nákupom, PI- product engineering, QM- quality management, R&D- research and development.
- lokálne- posudzovanie v súvislosti s nákupom a QM.
- Pri výbere dodávateľa sa využíva tzv. fort fact a soft fact, ktoré vyhodnocuje informačný systém SAP. Fort fact hodnotí množstvo a termíny dodania. Soft fact zase rôzne normy ako ISO 9001, ISO TS 16 949-2002 a v neposlednom rade ISO 14 001-01 a komunikáciu s dodávateľmi.
- Zo SAPu si následne pracovníci oddelenia nákupu CMTT vytiahnu dodávateľa, ktorý bol vybraný centrálnym nákupom pre závod.
- Po vytiahnutí dodávateľa sa vypracuje plán zabezpečenia surovín na určitý mesiac, prípadne 1 + 2 mesiace. Vzhľadom nato, že SAP generuje na základe výrobných predpisov množstvo a čas za aký sa má to dané množstvo tovaru vyrobiť nekonštantne, tak aj plán zabezpečenia surovín je vždy nekonštantný (stochastický) v čase a množstve.
- S krokom 5. súvisí aj vypracovanie nákupného plánu, ktorý pozostáva z:
- momentálny stav zásob na sklade (zásoby k dátumu),
- „forecast“- plán nákupu zásob na príslušný mesiac,
- zostatkový stav zásob na sklade (limity zásob),
- kapacita skladu,
- logistika (predkladacie lehoty, čas dodania).
- Vystavenie objednávky. V systéme SAP sa vykoná odvolávka na kontrakty surovín v centrále.
- Dodávateľ potvrdzuje množstvá a termíny dodávok, sledovanie logistiky dodávok ( príjem na interný sklad).
- Uskladnenie na sklade a manipulácia s materiálom a surovinami.
Ako prebieha celý proces nákupu, resp. zásobovania, si môžeme lepšie poukázať na obr. 16.
Na zabezpečenie plynulého chodu výrobnej činnosti závodu, musíme predovšetkým zabezpečiť sortiment zásob. Púchovský závod spracováva nasledujúce druhy sortimentu:
- prírodné kaučuky,
- syntetické kaučuky,
- sadze,
- chemikálie,
- textilné kordy,
- a oceľové kordy.
CMTT má na každý druh sortimentu surovín vyhradených minimálne piatich dodávateľov, pričom ich počet pri jednej objednávke surovín rovnakého druhu závisí od požadovaného objemu potreby surovín. V niektorých prípadoch to môže byť jeden dodávateľ pre jednu položku, a v iných prípadoch viac dodávateľov pre jednu položku (viď kap. 4).
Modely využívané v procese zásobovania
V procese zásobovania je veľmi dôležité dodržiavanie limitu zásob. CMTT na riešenie tejto problematiky pre určité suroviny zaviedol dva modely:
- Využívanie konsignačných skladov- sú to sklady dodávateľa v blízkosti alebo priamo v areály CMTT a suroviny v týchto skladoch sú na účte dodávateľa. Princíp konsignačných skladov spočíva v tom, že z neho môže závod čerpať zásoby až po vzájomnej dohode s dodávateľom. Spolu sa dohodnú na obchodných podmienkach. Materiál sa v okamihu čerpania stáva majetkom CMTT a prechádza z účtu dodávateľa na účet CMTT. Výhoda tohto modelu je v tom, že materiál je na účte dodávateľa až do okamihu výberu materiálu pre potreby CMTT. Úloha CMTT je len uzavretie kontraktu a následné čerpanie surovín.
- VMOI (Vendor Manage own Inventory)- je to nadstavba konsignačných skladov. Hlavnú činnosť tu vykonáva dodávateľ:
- sleduje stav skladovaných zásob CMTT (držanie minimálnych a maximálnych hladín stavu surovín),
- vie vzhľadom na skúsenosti odhadnúť spotrebu CMTT,
- dodávateľ sám riadi dodávky surovín na základe údajov o stave zásob na sklade, dennej spotrebe a aktuálnej zásoby (min - max).
Princíp konsignačných skladov a skladov VMOI je znázornený na obr. 17.
Logistika zásobovania
Spoločnosť Continental Matador Truck Tires v oblasti logistiky zásobovania využíva logistický nástroj zvaný časové okná (časový plán). Je to nástroj na riadenie logistiky pri ktorom je určený presný časový harmonogram pre jednotlivé dodávky surovín. Zároveň sa tu sleduje či vodiči jednotlivých dodávok stíhajú dodacie termíny.
S logistikou zásobovanie je úzko spojená manipulácia s tovarom. Pre CMTT všetky tieto činnosti zabezpečuje externá firma. Pri manipulácii sa využíva nástroj zvaný matica zastupiteľnosti- stanovuje sa tu kto a akú funkciu zastupuje, definovanie zodpovednosti a vzájomnej zastupiteľnosti.