Výstavba procesných riadiacich štruktúr

Z Kiwiki
Verzia z 00:43, 16. marec 2011, ktorú vytvoril David.roka (diskusia | príspevky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tento článok patrí do časti Kolokviálna skúška. Materiály tu uvedené sú prípravou na záverečnú štátnu (kolokviálnu) skúšku v študijnom zameraní Manažérstvo kvality produkcie na Fakulte mechatroniky TnUAD.

Výstavba procesných riadiacich štruktúr

Procesné riadenie

Procesné riadenie predstavuje spôsob riadenia, ktorý systematicky identifikuje podnikové procesy a ich atribúty, vytvára podmienky pre ich efektívny priebeh, koordináciu, meranie a neustále zlepšovanie, výsledkom ktorého je kvalitný produkt, integrujúci požiadavky zákazníka a podnikovú stratégiu. Princíp procesného riadenia je založený na maximálnej integrácii činností medzi jednotlivými organizačnými jednotkami, kde zásadnú inováciu predstavuje vnímanie procesu ako celku, pričom nie je rozhodujúce, či sa celý proces odohráva v jednej organizačnej jednotke, alebo prebieha naprieč celým podnikom.

Procesný prístup je chápaný ako kľúčový nástroj pre neustále zlepšovanie firemných procesov. Zavedenie procesného riadenia so sebou prináša množstvo zmien, ktorých výsledkom by malo byť získanie väčšej konkurencieschopnosti, dosahovanie vyššej produktivity a efektívnosti firiem. Procesné riadenie je v súčasnej dobe neoddeliteľnou súčasťou riadenia podnikov. Pre podniky a organizácie je čoraz dôležitejšie identifikovať a definovať procesy prebiehajúce v jednotlivých fázach podnikateľskej činnosti z hľadiska riadenia analýz stanovovania výsledkov. Mnoho podnikov v súvislosti s ISO normami, ktoré preferujú procesný pohľad na riadenie podniku, majú definované vlastné procesné mapy s hlavnými procesmi a procesmi, ktoré podporujú hlavnú činnosť. Pretože predmet činnosti podniku neprechádza častými zmenami, tak aj procesné mapy sa zafixujú na dlhší čas. Potom je nutné stanoviť si interval, v ktorom podnik bude procesy prehodnocovať alebo v náhodných časových intervaloch bude prevádzať analýzu aktuálnosti jednotlivých procesných máp.

Pod procesným prístupom chápeme systematickú identifikáciu a manažment procesov využívaný v rámci manažérskeho systému firmy a interakcie medzi nimi. Hlavnou požiadavkou moderného riadenia kvality je plánovanie, realizovanie, meranie a zlepšovanie týchto procesov. SMK sa uskutočňuje prostredníctvom procesov, ktoré pôsobia ako vo vnútri, tak aj mimo rámec funkcií firmy. SMK nie je len súčet procesov, ale aj ich koordinácia, zlúčiteľnosť a definícia rozhraní jednotlivých procesov.

Druhy procesov podľa ISO: manažérske procesy, hlavné procesy, pomocné procesy

obr.1 - Model systému manažérstva kvality založený na procesnom prístupe

Postup zavádzania procesného riadenia

Zavádzanie procesného riadenia je zložitý a komplexný proces, ktorý musí mať svoj postup. Celý rad autorov, či poradenských spoločností ktoré vypracovajú postupy, ktoré sa do veľkej miery zhodujú a v bodoch je možné ich definovať nasledovne:

  • Príprava projektu, iniciácia projektu, vízia a ciele súhrne označujú počiatočnú fázu zavádzania procesného riadenia, ktorá je iniciovaná vedením a v rámci nej sú definované ciele, odsúhlasené základné pravidlá a naplánovaný postup projektu.
  • Identifikácia a modelovanie podnikových procesov zakončené tvorbou procesného modelu.
  • Stanovenie priorít procesov.
  • Meranie výkonnosti procesov.
  • Optimalizácia podnikových procesov.

Každá firma predstavuje podľa Portera „súbor činností, ktorých účelom je navrhovať, vyrábať, predávať na trhu, dodávať a podporovať jeho výrobok". Všetky tieto činnosti sa dajú znázorniť pomocou hodnotového reťazca.

obr.2 - Hodnotový reťazec podľa Portera

Tvorcovia metódy BSC (Balanced Scorecard) prišli s definíciou hodnotového reťazca, na ktorého začiatok je zaradený inovačný proces, ktorý zahrnuje odhalenie súčasných a budúcich potrieb zákazníkov a výskum a vývoj nových spôsobov uspokojovania týchto potrieb. Model hodnotového reťazca BSC je vytvorený na základe analýzy množstva podnikov a zahrnuje tri základné procesy: inovačný proces, prevádzkový proces a popredajný servis a služby. Procesný model – hodnotový reťazec BSC znázorňuje nasledujúci obrázok:

obr.3 - Všeobecný model hodnotového reťazca BSC

Prameň: HROMKOVÁ, L. Teorie průmyslových podnikatelských systémů I. 2001

Všeobecné zásady a princípy procesného riadenia

Zásady procesného riadenia, pomocou ktorých je možné realizovať rozvoj vlastného firemného, t.j. jedinečného prístupu k procesnému riadeniu, sú nasledovné: 1. Stanovenie strategického zámeru a cieľov, ktoré budú v rámci organizačnej štruktúry dôsledne oznamované smerom dole celou firmou pomocou stanovenia špecifických cieľov jednotlivých procesov a rozhodnutí, na úrovni tímov a čiastkových organizačných jednotiek. 2. Definovanie procesov a ich zmapovanie s dôrazom na kľúčové procesy, ktoré sú dôležité pre úspech a prežitie firmy. 3. Uplatnenie vlastníctva procesu vrcholového manažmentu ku zdokonaleniu procesov prostredníctvom osobnej zodpovednosti, stáleho nasadenia, nepretržitého oznamovania firemných strategických procesných cieľov a tvorby rozhodnutia, ktoré sa zhodujú s procesným myslením. 4. Zmena organizačnej štruktúry firmy znížením počtu komunikačných spojení a firemnej byrokracie pomocou podpory manažérskeho úsilia o zmapovanie procesov. V oblasti procesného riadenia platia určité obecné princípy, ktoré je nutné tvorivo aplikovať v prípade konkrétneho podniku, procesu a práce.

Tieto princípy sa uplatňujú hlavne pri konštrukcii procesných máp. Nasledujúca tabuľka ukazuje, k čomu sa viažu jednotlivé princípy procesného manažmentu: