Právne formy podnikov v SR
Tento článok patrí do časti Kolokviálna skúška. Materiály tu uvedené sú prípravou na záverečnú štátnu (kolokviálnu) skúšku v študijnom zameraní Manažérstvo kvality produkcie na Fakulte mechatroniky TnUAD.
Obsah
Právne formy podnikania v Slovenskej republike
V Slovenskej republike od roku 1991 sú tri základno-právne formy podnikania:
- Živnosti
- Obchodné spoločnosti
- Družstvá
Živnosti
Sú malé podniky vo sfére obchodu, služieb a remeslách, ktoré si riadi sám živnostník. Má ručenie neobmedzené čo znamená, že za straty a záväzky ručí celým svojím majetkom. Živnosti rozdeľujeme na :
- Ohlasovacie živnosti
- Koncesované živnosti
Ohlasovacie živnosti Stačí po splnení všetkých požiadaviek nahlásiť živnostnenskému úradu. Delia sa na remeselné, viazané a voľné.
Remeselné živnosti Sú činnosti pri ktorých remeselník získa odbornú spôsobilosť vyučením (výučný list) alebo trojročnú prax v danom odbore. Medzi remeselné živnosti patrí napríklad zámočníctvo, stolárstvo a podobne. Medzi koncesované živnosti sú zaradené náročne činnosti, ktorých povolenie si vyžaduje splniť dodatočné podmienky dané živnostenským úradom. Najdôležitejšou podmienkou je spoľahlivosť, ktorá sa posudzuje vo vzťahu k predmetu podnikania s ohľadom na ochranu životného prostredia, zdravia, majetku a podobne. Do tejto skupiny patria tieto živnosti napr. predaj zbraní a streliva alebo predaj lekárskych a zdravotníckych potrieb(1).
Obchodné spoločnosti
Obchodné spoločnosti rozdeľujeme na:
- Osobné obchodné spoločnosti
- Verejná obchodná spoločnosť
- Komanditná spoločnosť
- Kapitálové obchodné spoločnosti
- Spoločnosť s ručením obmedzeným
- Akciová spoločnosť
Osobné obchodné spoločnosti Verejná obchodná spoločnosť Právna norma: Zákon č. 513/91 zb. Obchodný zákonník- upravuje postavenie podnikateľov, záväzkové vzťahy, účtovníctvo, obchodné meno, hosp. súťaž. Verejná obchodná spoločnosť vzniká združením minimálne dvoch spoločníkov, ktorí ručia za jej záväzky neobmedzene (celým svojím majetkom). Riadiť a aj zastupovať spoločnosť môže každý so spoločníkov, prípadne sa dohodnú a poveria jedného z vlastníkov vedením spoločnosti. Základné imanie tvoria peňažné alebo nepeňažné vklady všetkých spoločníkov. Založenie tieto spoločnosti nevyžaduje základný kapitál. Dosiahnutý zisk sa delí medzi spoločníkov rovným dielom, stratu znášajú spoločníci tiež rovným dielom.
Obchodná spoločnosť – PO založená za účelom podnikania
- združenie 2 alebo viacerých podnikateľov, ktorý sa rozhodli podnikať pod spoločným obchodným menom
- osobná- všetci spoločníci ručia neobmedzene svojím majetkom (preto musia tvoriť základné imanie) a osobne sa zúčastňujú na riadení spoločnosti(v.o.s.,k.s.)
- kapitálová- spoločníci neručia za záväzky spoločnosti(a.s) alebo ručia iba do výšky svojho vkladu(s.r.o)
Obchodný register(OR)-verejný zoznam, do ktorého sa zapisujú zákonom ustanovené údaje týkajúce sa podnikateľov: názov, sídlo, predmet podnikania, právna forma podnikania, IČO. Vedie ho každý okresný súd pre podniky, ktoré majú sídlo v okruhu jeho pôsobnosti. Zapisujú sa sem všetky PO bez ohľadu na vlastnícke a právne formy. FO sa zapisujú na vlastnú žiadosť alebo podľa osobitného zákona. Súčasťou OR je aj zbierka listín:
- spoločenská zmluva
- zakladateľská zmluva
- zakladateľská listina
Založenie spoločnosti
- spoločnosť sa zakladá spoločenskou zmluvou, ktorú podpisujú všetci zakladatelia, pričom pravosť podpisov musí byť úradne overená
- ak spoločnosť zakladá 1 zakladateľ, podpisuje sa zakladateľská listina vyhotovená formou notárskej zápisnice, pričom musí obsahovať rovnaké obligatórne náležitosti ako spoločenská zmluva.
Základné imanie
- peňažné vyjadrenie súhrnu peňažných a nepeňažných vkladov všetkých spoločníkov
- povinne sa vytvára pri s.r.o. a a.s.
Vznik spoločnosti
- vzniká dňom zapísania do OR
Zánik spoločnosti
- zaniká dňom výmazu z OR, predchádza mu zrušenie spoločnosti s likvidáciou alebo bez likvidácie
Komanditná spoločnosť
Komanditná spoločnosť združuje dva druhy spoločníkov komplementárov (ručia za záväzky spoločnosti celým svojim majetkom) a komandistov (ručia za záväzky spoločnosti obmedzene, len do výšky svojho kapitálového vkladu). Na založenie musia byť minimálne dve fyzické osoby alebo právnické osoby, pričom minimálne jedna osoba je komplementárom a jedna osoba komandistom. Obchodný zákonník neukladá povinnosť vytvárať základné imanie v určitej minimálnej výške. Je otvorené povinnými vkladmi komandistov (najmenej vo výške 10 000,-Sk, prípadne aj vkladmi koplementárov. Zisk sa delí na dve časti, časť pre komplementárov a časť pre komndistov. Komplementári si časť zisku delia rovným dielom, komadnisti podľa výšky splatených vkladov. Riadiť a zastupovať spoločnosť môžu iba komplementári, ktorí majú aj vyšší podiel na zisku (2).
Kapitálové obchodné spoločnosti
Spoločnosť s ručením obmedzeným Spoločnosť s ručením obmedzeným môžu založiť jeden alebo niekoľko (maximálne 50) spoločníkov. Všetci spoločníci ručia za záväzky spoločnosti obmedzene , to znamená iba do výšky svojho kapitálového vkladu. Základné imanie je tvorené peňažnými a nepeňažnými vkladmi spoločníkov. Hodnota základného imania musí byť aspoň 200 000,-Sk a minimálna výška vkladu každého spoločníka musí byť aspoň 30 000,-Sk. Celková hodnota vkladov musí súhlasiť s hodnotou základného imania spoločnosti. Rozdelenie zisku, ak spoločenská zmluva neurčuje inak, spoločníci si delia zisk podľa výšky splatených dlhov. Orgány spoločnosti s ručením obmedzeným sú:
- Valné zhromaždenie
- Je vrcholným orgánom spoločnosti
- Zvolávajú ho konatelia minimálne raz za rok
- Každý spoločník má jeden hlas na každých 1 000,-Sk
- Konatelia (jeden alebo viac)
- Zastupujú spoločnosť navonok
- Vymenúva ich valné zhromaždenie
- Dozorná rada
- Je kontrolným orgánom spoločnosti
- Má minimálne troch členov
Akciová spoločnosť
Akciová spoločnosť je spoločnosť, ktorej základne imanie (minimálne 1 000 000,-Sk)je rozdelený na určitý počet podielov – účastín (akcií) a tie vlastnia jednotliví účastinári (akcionári). Akcia je cenný papier, s ktorým sú spojené práva akcionára podieľať sa na
- Riadením spoločnosti – prostredníctvom účasti akcionára na valnom zhromaždení
- Zisku spoločnosti – akcionári majú nárok na dividendu
- Likvidačnom zostatku – pri zrušení spoločnosti s likvidáciou
Orgány akciovej spoločnosti sú
- Valné zhromaždenie
- Je vrcholným orgánom spoločnosti
- Zvoláva ho predsedenstvo minimálne raz za rok
- Rozhoduje o základných otázkach činnosti a fungovania akciovej spoločnosti napríklad rozdelenie zisku
- Predstavenstvo
- Riadi činnosť akciovej spoločnosti a koná v jej mene
- Členom predstavenstva môže byť len fyzická osoba
- Dozorná rada
- Je kontrolným orgánom spoločnosti
- Má minimálne troch členov
- Kontroluje činnosť a predstavenstva a dozornej rady
Ručenie za záväzky akciovej spoločnosti ručí celým svojím majetkom. Jednotliví akcionári za záväzky akciovej spoločnosti neručia a nezodpovedajú(3).
Družstvo
Družstvá vznikajú tým spôsobom, že súkromní vlastníci dobrovoľne združia svoj majetok, aby ho mohli spoločne využívať. Takto sa majetok stáva spoločným družstevným majetkom družstevníkov. Družstvo môže založiť minimálne päť fyzických osôb alebo dve právnické osoby (organizácie). Pri zakladaní družstva potrebujú kapitál minimálne 50 000,-Sk. Družstvo je právnickou osobou, zapisuje sa do obchodného registra a za svoje záväzky zodpovedá celým svojim majetkom. Jednotliví členovia však za záväzky družstva neručia.
Konzorcium
Konzorcium je dočasné združenie podnikateľov. Vzniká s cieľom uskutočniť určitý podnikateľský zámer, ku ktorému by prispeli všetci účastníci. Konzorcium sa nezapisuje do obchodného registra (4).
Literatúra:
(1) Formy podnikania v Slovenskej republike [online] [cit. 2008-10-06] : Šlosár R.,Búrová A., Fabová Ľ.,Lisý J: Základy ekonómie a ekonomiky,SPN 1995 (str.46)
(2)Osobné obchodné spoločnosti [online] [cit. 2008-10-06] :Obchodný zákonník s podrobným komentárom pre právnu a podnikateľskú prax ( str. 78-100)
(3)Kapitálové obchodné spoločnosti [online] [cit. 2008-10-06] : Šlosár R.,Búrová A., Fabová Ľ.,Lisý J: Základy ekonómie a ekonomiky,SPN 1995 (str.47)
(4)Družstvo, Konzorcium [online] [cit. 2008-10-06] : Dostupné na internete: www.referaty.sk