Lineárne úprava signálov - zosilňovače

Z Kiwiki
Verzia z 09:53, 25. jún 2010, ktorú vytvoril Cemento (diskusia | príspevky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Operačné zosilňovače

Operačný zosilňovač (skratka OZ) je univerzálny jednosmerný zosilňovací analógový elektronický obvod, ktorý je základným prvkom analógových elektronických systémov. Operačný zosilňovač je často v praxi a pre výpočty nahradzovaný ideálnym operačným zosilňovačom. Operačné zosilňovače fungujú ako diferenciálny napäťový zosilňovač s vysokým ziskom a jednosmernou vnútornou väzbou (modulárnou stavbou) a diferenčné vstupy, invertujúci (označovaný -) a neinvertujúci (označovaný +) vstup a obvykle jednoduchý výstup. Vývody frekvenčnej korekcie sa používajú k potlačeniu kmitov operačného zosilňovača ak nie je vybavený vnútornou korekciou. Ak invertujúci vstup U- uzemnený a signál privedený na neinvertujúcí vstup, tak signál na výstupe je vo fáze so vstupným signálom. Ak je neinvertujúci vstup U+ uzemnený a signál je privedený na invertujúcí vstup, tak signál na výstupe je fázovo posunutý o 180° vzhľadom ku vstupnému signálu. Niektoré špeciálne operačné zosilňovače bývajú vybavené diferenciálnym výstupom. Vzhľadom k vysokému zisku sú obvody konštruované s operačnými zosilňovačmi väčšinou vybavenými zápornou spätnou väzbou, ktorá takmer výhradne určuje ich chovanie.

Obr. 01. schématická značka operačného zosilňovača

Zosilnenie rozdielového signálu Ad môže byť vyjadrené ako:

Vzorec1.jpg

a u reálnych operačných zosilňovačov leží v intervale 80-100 dB, nazýva sa vlastným zosilnením (zosilnenie bez spätnej väzby).





Invertujúci OZ

Súbor:OZ2.jpg
Obr. 02. Invertujúce zapojenie OZ


OZ vykonávajúci operáciu obrátenia fázy, Uvst má opačnú fázu než Uvýst. Vyjadruje sa to záporným znamienkom vo výraze pre výpočet Au.

Vzorec2.jpg

Vzorec3.jpg



Z uvedeného vzťahu vyplýva, že pri rovnosti vstupného a spätnoväzobného odporu je Uvýst rovnaké, s opačným znamienkom.




Sumačný zosilňovač - Sumátor

Obr. 03. Zapojenie sumátora s OZ

Operačný zosilňovač vykonáva operáciu súčtu „N“ napätí - s presným pripojením viacerých vstupných napätí na invertujúci vstup získame inverzné výstupné napätie. Na sumačný uzol (uzol zdanlivej zeme) privádzame prúdy I1, I2, I3, ...In cez odpory R1, R2, R3, ... Rn . R3` - má rovnakú funkciu ako v prípade inventora – na minimalizovanie kolísania nuly a jeho hodnota je daná vzťahom pre paralelné zapojenie všetkých vstupných odporov, čiže:

Vzorec4.jpg


Diferenčný zosilňovač

OZ4.jpg Vzorec5.jpg












ZDROJ: http://cs.wikipedia.org/wiki/Opera%C4%8Dn%C3%AD_zesilova%C4%8D