Analýza spokojnosti pracovníkov

Z Kiwiki
Verzia z 15:09, 14. jún 2011, ktorú vytvoril Yorkshine (diskusia | príspevky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Analýza spokojnosti pracovníkov

Ako sme sa mohli presvedčiť v predchádzajúcich častiach práce, poznať zamestnancov a faktory, ktoré ich uvádzajú do stavu motivácie je nie len nutné z hľadiska motivácie, ale je to aj jedna z funkcií manažérstva kvality.

Práve proces zisťovania spokojnosti zamestnancov, ktorý je podľa autorky Fuchsovej, popísaný v podkapitole 1.1.1.3 Alderferova teória ERG, dáva metóda zisťovania motivačných faktorov hmatateľný dôkaz toho, čo je pre zamestnancov firmy podstatné a smerodajné pre výber konkrétneho pracovného zaradenia, alebo odvádzanie dobre vykonanej práce. Je teda nepochybné, že jednou z najpodstatnejších činností pre zistenie potrieb pracovníkov je uplatniť dotazníkovú metódu.

Tvorba vhodnej dotazníkovej metódy

Podľa autora Nenadála, je podstatné zvoliť si správnu dotazníkovú metódu tak, aby vyhovovala podmienkam organizácie.

Z hľadiska formátu budeme postupovať Likertovým formátom, pretože zamestnanci môžu odpovedať nie len kladne a záporne ako je to pri formáte „chekclistu“, ale môžu ohodnotiť danú otázku viacerými stupňami spokojnosti. Rozsah dotazníku autor neodporúča na viac ako dve strany najmä z dôvodu, že dotazník má byť výstižný s konkrétnym znením otázok, na ktoré možno jednoznačne odpovedať. Počet otázok by nemal presahovať 20, nakoľko zvýšenie počtu otázok zvýši rozsah dotazníku. Dotazník bude štatisticky vzorkovaný, teda výber pracovníkov bude náhodný na konkrétnej pracovnej úrovni „zamestnanec“ a „parťák“, teda mimo vedúcich pracovníkov.

Tento výber zamestnancov, vyjadrí vzťahy zamestnanca k zamestnávateľovi v presne určenej skupine zamestnancov. Toto opatrenie robíme najmä z dôvodu jasného zamerania sa na konkrétnu pracovnú skupinu pre ktorú môžeme urobiť zmeny v doterajších motivačných faktoroch, resp. poskytnúť im iné zamestnanecké výhody.

Charakteristickú metódu zbierania údajov volíme priamymi rozhovormi, pretože je osobný kontakt a možnosť priameho reagovania na zamestnanca má najväčší vplyv na pravdivosť získaných údajov. Snahou nášho dotazníku bude nie len zistenie aktuálnych potrieb pracovníkov, ale aj zistenie váhy charakteristík spokojnosti. Po snahe o dodržanie týchto krokov sme vyhotovili dotazník, ktorý sa nachádza v prílohe č.3. [8].

Vyhodnotenie analýzy dotazníkovou metódou

Vyhodnotenie analýzy má pre nás dvojitý charakter. Z jedného hľadiska sme kládli otázky, ktoré smerovali na motiváciu súčasnú. Teda hovoríme o faktoch, ako motivuje zamestnávateľ pracovníkov v súčasnosti. Z druhého hľadiska sme chceli vedieť názory zamestnancov, čo je podľa nich podstatné, pre dobré pracovné miesto. A teda týmito otázkami sme sa snažili zistiť motivačné faktory. V dotazníku sa vyjadrilo 54 pracovníkov, z ktorých všetci boli z kategórie „zamestnanec“ podľa organizačnej schémy (viď Príloha 4 Organizačná štruktúra podniku). Svojimi odpoveďami smerovali akoby k bodovému ohodnoteniu v škole. A teda, čím má viac bodov daná otázka, tým viac sa zamestnanec vyjadril pozitívnejšie. Všetky otázky boli smerované k tomu, aby výška priemerného bodu ukazovala na kvalitu motivačného prvku.

Hodnotenie súčasného stavu pracovníkmi

Nižšie uvedená tabuľka prezentuje aritmetické priemery jednotlivých bodových ohodnotení. Tieto údaje hovoria o súčasnom stave motivačných faktorov, ponúkaných organizáciou.

Nakoľko je nutné poznať rozsah údajov, ktoré pracovníci najviac zakrúžkovali, vypracovali sme aj smerodajnú odchýlku z týchto odpovedí, ako dôkaz toho, ktoré aritmetické priemery mali menší rozsah odpovedí. Tento postup popísal aj autor Nenadál vo svojej knihe ako základný faktor pre zistenie presnosti daného aritmetického priemeru.

Dotazníkové otázky smerujúce na súčasný stav motivácie
č. otázky Otázka Aritmetický priemer odpovedí Smerodajná odchýlka
1 Ste spokojný/á s vašim zamestnávateľom ? 3,389 0,883
2 Ste spokojný/á s finančným ohodnotením, ktoré Vám firma ponúka ? 2,537 0,979
3 Ste spokojný/á s príplatkami, odmenami, či inými mzdovými zvýhodneniami ? 2,481 0,877
4 Ste spokojný s inými nefinančnými výhodami(sociálne poistenie, možnosť zúčastniť sa na rekreáciách, možnosť dohody upravenia pracovnej doby, a.i.), ktoré vám firma ponúka ? 3,389 0,883
5 Ste spokojný/á s vašim zamestnávateľom ? 2,722 1,001
6 Pociťujete často, že sa Vás Váš priamy nadriadený snaží motivovať? 2,87 1,09
7 Ste spokojný/á s vašim zamestnávateľom ? 3,796 0,971
8 Vytvára vo Vás firma pocit bezpečia a istoty tak, aby ste mohli vykonávať svoju prácu dobre ? 2,87 0,905
9 Ste spokojný s Vašou pracovnou náplňou? 3,611 0,878
10 Dáva Vám firma možnosť kariérneho postupu? 2,852 1,129

Z výsledkov sme zostrojili nasledovné grafy:

Aritmetické priemery hodnôt jednotlivých odpovedí.jpg