Význam a podstata vykonávania interných auditov procesov v SMK organizácie pôsobiacej v odvetví automobilového priemyslu

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Význam a podstata vykonávania interných auditov procesov v SMK organizácie pôsobiacej v odvetví automobilového priemyslu

Vykonávať interné audity výrobných procesov v organizácii pôsobiacej v sektore automobilového priemyslu (význam) :

  • je požiadavkou stanovenou priamo v medzinárodnej technickej špecifikácii ISO/TS 16 949 a teda i požiadavkou alebo podmienkou pre získanie certifikátu SMK podľa požiadaviek ISO/TS 16 949
  • a je i požiadavkou konkrétnych zákazníkov z automobilového priemyslu (OEM, 1 TIER dodávatelia, ostatný dodávatelia v dodávateľskom reťazci automobilového priemyslu )

Čo je dôvodom (podstata) , že odvetvie (sektor) automobilového priemyslu vyžaduje vykonávanie interných auditov výrobných procesov :

• zákazníci z automobilového priemyslu v zmysle zásad uvedených v základnej norme pre SMK t.j. v norme ISO 9001 v zmysle čl. 7.4 t.j. Nakupovanie, realizujú pred výber dodávateľa, výber a hodnotenie svojich dodávateľov :

  • nie len na základe toho, či dodávateľ má alebo nemá zavedený a certifikovaný svoj systém manažérstva kvality

Poznámka : Mať certifikovaný SMK je základná požiadavka

  • ale i na základe ohodnotenia konkrétnych výrobných procesov dodávateľa (špecifikum automobilového priemyslu)
  • a následne schvaľujú dodávateľa pre konkrétny druh dodávok výrobkov (skupiny produktov) a s tým súvisiace výrobné procesy – pozri tabuľka č. 5

pričom pred výber, výber a hodnotenie dodávateľa zo strany zákazníka je realizované formou auditu zákazníka zameraného ma konkrétne výrobné procesy dodávateľa

Súbor:Tab. 5 Skupiny produktov / výrobné procesy .jpg
Tab. 5 Skupiny produktov / výrobné procesy [5]

Záver: Teda, aby organizácia pôsobiaca v odvetví automobilového priemyslu bola schopná splniť požiadavky zákazníkov (audity zákazníkov) vo vzťahu ku konkrétnym výrobným procesom musí si svoje výrobné procesy i interné auditovať.


Ďalším špecifikom odvetvia automobilového priemyslu je skutočnosť, že pre realizáciu určitých činností v rámci SMK a tým i naplnenie požiadaviek a predstáv automobilového priemyslu sú jednotlivými skupinami výrobcov automobilov (OEM) vydávané resp. uznávané príručky / návody ako činnosť realizovať špecificky pre sektor automobilového priemyslu (napr. príručka SPC, FMEA, PPAP / VDA 2 - vzorkovanie dodávaných výrobkov a pod. ). Jednou s takýchto činnosti / oblastí je i oblasť auditov výrobných procesov.

Žiaľ, kým niektoré príručky / návody sektoru automobilového priemyslu (napr. PPAP, SPC,...) sú v podstate všeobecne uznávané, pre oblasť interných auditov procesov neexistuje jednotná všeobecne uznávaná príručka / návod.

Vzhľadom na zameranie bakalárskej práce (aplikácia v podmienkach spoločnosti MATADOR AUTOMOTIVE) a skutočnosť že rozhodujúcim zákazníkom spoločnosti MATADOR AUTOMOTIVE je OEM koncern VW budem sa v ďalšom texte zaoberať metodikou vykonávania auditov procesov vypracovanou nemeckým zväzom automobilového priemyslu (VDA), ktorú zákazník VW uznáva a dokonca uplatňovanie vyžaduje (špecifické požiadavky zákazníka VW na SMK jeho dodávateľov). Jedná sa o príručku VDA 6.3, v súčasnosti 2. vydanie z roku 2010.

Metodika vykonávania interných auditov procesov podľa VDA 6.3:2010

Metodika vykonávania auditov procesov podľa VDA 6.3:2010 je koncipovaná tak, že ju možno použiť pre malé organizácie, stredné organizácie ako i pre koncerny a rovnako ju možno používať na :

  • interné audity výrobných procesov
  • ale i na externé audity (audity dodávateľov)

Zároveň metodika VDA 6.3:2010 je spracovaná tak, aby ju bolo možné použiť i na celkové ohodnotenie kvalitatívnej spôsobilosti dodávateľa a jeho výrobných procesov , a preto okrem : Zároveň metodika VDA 6.3:2010 je spracovaná tak, aby ju bolo možné použiť i na celkové ohodnotenie kvalitatívnej spôsobilosti dodávateľa a jeho výrobných procesov , a preto okrem :

  • hodnotenia samotných výrobných procesov (Analýza procesu výroby)
  • zahŕňa i ďalšie oblasti, ktoré nie sú výrobnými procesmi a to :

a) oblasť „Management projektu“

b) oblasť „Plánovanie návrhu produktu a procesu“

c) oblasť „Realizácia návrhu produktu a procesu“

d) oblasť „Management dodávateľov “

e) oblasť „Starostlivosť o zákazníka / spokojnosť zákazníka“

Princíp spočíva v tom, že celková kompetentnosť / kvalifikácia dodávateľa v rámci dodávok konkrétnemu zákazníkovi z automobilového priemyslu pre konkrétnu skupinu produktov zahŕňa :

  • konkrétne výrobné procesy ktorými prechádza výrobok (skupina výrobkov), ktoré majú byť alebo sú dodávané konkrétnemu zákazníkovi
  • ale i preukázaná kompetentnosť dodávateľa u projektov zavádzania nového produktu (Management projektu, Plánovanie / realizácia návrhu produktu a procesu)
  • t.j. schopnosť zaviesť výrobu nového produktu a rozšíriť predmetnú skupinu produktov pre zákazníka
  • rovnako ako jeho kompetentnosť vyberať a riadiť svojich dodávateľov pre predmetnú skupinu produktov pre zákazníka (Management dodávateľov)
  • a jeho kompetentnosť splniť očakávania zákazníka (Starostlivosť o zákazníka / spokojnosť zákazníka) u konkrétnej skupiny produktov


Záver: Medzinárodná technická špecifikácia požaduje iba realizáciu interných auditov výrobných procesov. Metodika VDA 6.3 ide ďalej a hodnotí i s výrobou súvisiace oblasti (Management projektu, Plánovanie / realizácia návrhu produktu a procesu, management dodávateľov, spokojnosť zákazníka...)

Kvalifikácia interných audítorov podľa VDA 6.3

Príručka VDA 6.3:2010 definuje nasledovné požiadavky na kvalifikáciu audítorov procesov.

INTERNÝ AUDITOR PROCESU:

Odborné predpoklady:

  • základné vedomosti v oblasti manažérstva kvality (aktuálne normy a predpisy)
  • vedomosti špecifické pre produkt / proces !
  • doklad o úspešnom absolvovaní školenia VDA 6.3

Pracovné skúsenosti :

  • min. 3 roky skúseností v priemysle predovšetkým vo výrobných organizáciách automobilového priemyslu
  • z toho min. 1 rok v manažérstve kvality a / alebo manažérstve procesov

AUDÍTOR PROCESU V DODÁVATEĽSKOM REŤAZCI:

Odborné predpoklady:

  • dôkladné vedomosti v oblasti manažérstva kvality (aktuálne normy a predpisy)
  • vedomosti špecifické pre produkt / proces !
  • doklad o kvalifikácii audítora (napr. podporené klasifikáciou EOQ)
  • doklad o úspešnom absolvovaní školenia VDA 6.3

Pracovné skúsenosti :

  • min. 5 rokov skúseností v priemysle predovšetkým vo výrobných organizáciách automobilového priemyslu
  • z toho min. 2 roky v manažérstve kvality a / alebo manažérstve procesov


Kontrolný zoznam otázok podľa VDA 6.3

Príručka VDA 6.3 uvádza štandardný katalóg otázok na auditovanie výrobných procesov (štandardný kontrolný zoznam otázok), ktorý tvorí praktickú pomôcku na vlastný audit. Pričom audítor si môže tento štandardný katalóg otázok doplniť o špecifické otázky / témy. Príklad otázky z VDA 6.3 :

Tab. 6 Príklad otázky z VDA 6.3 [5]

Systematika hodnotenia zistení pri audite podľa VDA 6.3

Každá otázka sa pri audite hodnotí s ohľadom na príslušné požiadavky a ich dôsledné plnenie v procese. Hodnotenie každej otázky môže dosiahnuť 0,4,6,8 a 10 bodov. Je prípustné i otázku vynechať / nehodnotiť ak jej obsah je vo vzťahu k auditovanému procesu nerelevantný avšak vynechanie je potrebné v správe z auditu odôvodniť. A vynechávanie / nehodnotenie otázok je obmedzené – musí byť hodnotených min. 2/3 otázok.

Tab. 7 Systematika hodnotenia podľa VDA 6.3 [5]

Celkové zhodnotenie výsledkov auditu podľa VDA 6.3

Celkové hodnotenie výsledkov auditu podľa VDA 6.3 je pomerne komplikované. Vyžaduje si mať pred pripravený hodnotiaci nástroj, alebo je možné si hodnotiaci nástroj zakúpiť. Na základe výsledkov spracovaných hodnotiacim nástrojom sa vypočíta tzv. celkový stupeň plnenia - EG. VDA 6.3 špecifikuje kritéria pre ohodnotenie celkovej kvalitatívnej spôsobilosti a zaraďovanie – pozri tabuľku č. 8 Samotné hodnotenie podľa tab. č. 8 je ešte doplnené o dôvody preradenia napriek tomu, že EG spĺňa podmienky pre zaradenie A resp. B (napr. min. jedna otázka hodnotená 0 bodov, nedostatočné percentuálne plnenie dielčích oblastí...) [5].