Analýza súčasného stavu vykonávania interných auditov procesov v spoločnosti MATADOR AUTOMOTIVE

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Základné informácie o spoločnosti MATADOR AUTOMOTIVE

Výstavba strojárenského závodu vo Vrábľoch, predchodcu dnešnej akciovej spoločnosti MATADOR AUTOMOTIVE bola zahájená v apríli 1966 a jej investorom bol národný podnik PAL Kbely u Prahy. V roku 1968 bol závod nachádzajúci sa vo fáze rozpracovanej investičnej výstavby delimitovaný do národného podniku AUTOBRZDY Jablonec nad Nisou. Výstavba závodu bola ukončená v roku 1971. Vlastná produkcia strojárenskej výroby, t.j. výroba nástrojov, kotúčových bŕzd, hydraulických a vzduchových armatúr a výliskov z umelej hmoty bola zahájená v roku 1970. 1.mája 1992 vznikla zrušením štátneho podniku PAL Vráble akciová spoločnosť PALT Vráble. Predstavenstvo a dozorná rada akciovej spoločnosti na základe hospodárskej a politickej situácie na Slovensku ešte v priebehu roku 1992 rozhodli o potrebe založenia spoločného podniku so zahraničným partnerom. Výsledkom intenzívnych prípravných prác bolo založenie Joint Venture s holandskou spoločnosťou Inalfa Vernay podpísaním dohody o spoločnom podniku dňa 1.júna 1993. 20.decembra 2004 vznikla akciová spoločnosť „MATADOR – INALFA, a.s. “. 14.novembra 2005 vznikla akciová spoločnosť „MATADOR Automotive Vráble, a.s. s vysunutou prevádzkou v Nitre a v Bratislave, ktoré používajú identický systém riadenia kvality. Predmetom činnosti akciovej spoločnosti v súčasnosti je výroba a predaj lisovaných, zváraných a montovaných dielcov pre automobilový a kopírovací priemyel. Medzi najväčších zákazníkov spoločnosti MATADOR AUTOMOTIVE z automobilového priemyslu patria: ŠKODA-VOLKSWAGEN, SUZUKI, IRS, FAURECIA, DURA, AUDI, SOFEDIT, JOHNSON CONTROL, SAS, MAGNA, PSA, BROSE, TOWER, HBPO. Z iných oblastí: DAIKIN, SAMSUNG.

Firma MATADOR Automotive Vráble, a.s získala prvú certifikáciu podľa ISO 9001 v roku 1995.Odvtedy firma získala tieto certifikáty:

  • EN ISO 14001
  • OHSAS 18001
  • ISO/TS 16949
  • EN ISO 9001-2008 [10].
Obr. 2 Získané certifikáty [10]

Analýza a zhodnotenie súčasného stavu vykonávania interných auditov procesov v MATADOR AUTOMOTIVE

Na vykonávanie interných auditov v spoločnosti MATADOR AUTOMOTIVE existuje nasledujúca interná dokumentácia :

  • OS 17.10“ Interné previerky kvality a enviromentu“

Pre samotné vykonávanie auditov procesov :

  • interné audity procesov a
  • audity dodávateľov

existuje nasledujúca interná dokumentácia.

  • PP2 OS 17.10 „Procesný audit“ (spoločné PP aj pre audity u dodávateľa)

Analýza / závery :

Interné audity procesov ako i audity procesov u dodávateľov boli doposiaľ v spoločnosti MATADOR AUTOMOTIVE a.s. vykonávané podľa príručky „VDA 6.3 Manažérstvo kvality v automobilovom priemysle. Audit procesu. Proces vzniku výrobku / sériová výroba. Proces vzniku služby / poskytovanie služby“. 1. vydanie z roku 1999 Vzhľadom na skutočnosť že v priebehu roku 2010 bola vydaná nová publikácia VDA 6.3 Manažérstvo kvality v automobilovom priemysle. Audit procesu. Proces vzniku výrobku / sériová výroba. Proces vzniku služby / poskytovanie služby. 2. vydanie z roku 2010:

  • v MATADOR AUTOMOTIVE používané postupy / metódy a formuláre nespĺňajú požiadavky najnovšieho vydania VDA 6.3 a tým ani požiadavky rozhodujúceho zákazníka VW.
  • aktualizácia používaných postupov / metód a formulárov je nutná i z dôvodu obhájenia certifikátu ISO/TS 16 949. Vyžadované je z hľadiska certifikácie používať aktuálne metodiky a príručky špecifikované zákazníkom z automobilového priemyslu

[10].

Hlavné rozdiely medzi VDA 6.3 :1999 a VDA 6.3 :2010

Hlavné rozdiely medzi 1. a 2. vydaním VDA 6.3 sú v nasledujúcich oblastiach :

  • uplatňovanie VDA 6.3 v rôznych fázach životného cyklu výrobku (pozri obrázok č.3) a možnosť postupného hodnotenia oblastí / prvkov (pozri obrázok č. 4)
  • zmena oblastí / prvkov, ktoré sa v rámci celkového ohodnotenia kvalitatívnej spôsobilosti hodnotia (pozri tabuľka č. 9 )
  • pribudol samostatný postup / spôsob pre pred výber dodávateľa tzv. potencionálna analýza (pozri tabuľka č. 9), čo v podstate znamená že zo štandardného zoznamu otázok sú vybrané otázky podľa ktorých sa realizuje potencionálna analýza (pozri tabuľka č. 12)

Poznámky : 1) Keďže potencionálna analýza sa používa na pred výber dodávateľa t.j. predbežnú klasifikácia dodávateľa, nie je nutné auditovať všetky otázky 2) Na hodnotenie výsledkov potencionálnej analýzy je použitá samostatná metodika hodnotenia otázok (tzv. semáfor) i samostatná metodiká celkového hodnotenia !!!

  • oproti pôvodnému vydaniu sú otázky so zvláštnym dopadom na riziko produktu a procesu

označené ( * ) t.j. tzv. hviezdičkové otázky a tieto sa hodnotia prísnejšie.

  • zmena tém, ktoré sa hodnotia v rámci hodnotenia výrobného procesu tzv. korytnačka už

spomenú skôr (pozri tabuľka č. 10)

  • na základe bodového ohodnotenia jednotlivých otázok samostatne generované výsledky pre

oblasť :

  • preprava a manipulácia a
  • tzv. generické nasadenie (pozri ďalej)
  • zmena celkového hodnotenia – sprísnenie (pozri tabuľka č. 11)
  • samozrejme zmena hodnotiacich formulárov (oblasti, témy...) a niektoré ďalšie zmeny.

Pokiaľ sa týka samostatne hodnotených oblastí „Preprava a manipulácia“ a „Generické nasadenie“ jedná sa v podstate o to, že v štandardnom katalógu otázok sú definované tie otázky, ktoré majú vzťah k preprave a manipulácii resp. k tzv. generickému nasadeniu a tieto sa samostatne hodnotia a môžu ovplyvniť celkové hodnotenie (zásady pre preraďovanie) – pozri kap. 2.1.3 a tabuľku č. 12)


Tzv. generické nasadenie je určitou novinkou oproti pôvodnému vydaniu VDA 6.3, a je definované nasledovne :

1. Musí byť stanovená osoba zodpovedná za proces (PV)

2. Procesy musia byť s ohľadom na požiadavky zákazníka orientované na cieľ (ZI)

3. Dôležite informácie (napr. kvalita, problémy) sú oznamované včas a v plnom rozsahu potrebným osobám (KO)

4. Riziká procesu sú zodpovedajúcim spôsobom identifikované a zohĺadnené (RI)

Obr. 3 Uplatnenie VDA 6.3 v rôznych fázach životného cyklu výrobku [5]
Tab. 9 Zmena hodnotených oblastí [4],[5]
Tab.10 Zmena tém v rámci hodnotenia výrobného procesu [4],[5]
Tab.11 Zmena celkového hodnotenia [4],[5]
Obr.4 Možnosť postupného hodnotenia oblastí [5]
Tab.12 Špecifikácia otázok vo vzťahu k potencionálnej analýze, preprave a manipulácií a generickému nasadeniu [5]