Aplikácia moderného nástroja manažérstva kvality v konkrétnej firme

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tnu wiki.png
Trenčianska Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Fakulta Mechatroniky
Fm wiki.png
Aplikácia moderného nástroja manažérstva kvality v konkrétnej firme

Bakalárska práca


Autor:
Pedagogický vedúci: Ing. Ján Žabka, CSc.
Študijný odbor: Manažérstvo kvality produkcie

Akademický rok 2010/2011


Abstrakt

Predložená bakalárska práca „Aplikácia moderného nástroja manažérstva kvality“ pozostáva z troch kapitol. V prvej kapitole som sa venoval teoretickému zhrnutiu poznatkov a vysvetleniu takých pojmov, ako je manažérstvo kvality, plánovanie kvality a riadenie kvality. V druhej kapitole som rozobral sedem základných nástrojov manažérstva kvality. Ťažiskom práce je tretia kapitola, kde som sa zameral na metódy plánovania kvality. Taktiež som v nej uviedol aplikáciu moderného nástroja DOE..

Abstract

This Bachelor work called „Application of modern tool of quality of management“ consists of three chapters. The first chapter is devoted to summarize the theoretical knowledge and explanation such terms as quality of management, quality planning, quality control. In the second chapter I have analyzed seven basic tools of management quality. The focus of the Bachelor work is the third chapter where I have focused on methods of quality planning. I have also mentioned the application of modern tool DOE.

Úvod

V dnešnej neľahkej dobe každý podnik ktorý chce profitovať, musí kráčať s dobou. Momentálny stav hospodárstva tlačí na kolená nielen malé podniky,ale aj gigantov. Teraz je najlepšie vidno pružnosť podnikov, ich činy, nápady a reakcie, boj o prežitie na trhu či v neposlednom rade, ich snahu o zvýšenie zisku. Je viacero ciest ktoré vedú ku spomínaným cieľom. Jedným z nich je aj aplikácia moderných nástrojov manažérstva kvality. Kvalita predstavuje schopnosť produktu uspokojiť očakávania a potreby zákazníka a požiadavky zainteresovaných strán. Kvalita sa stala stratégiou prežitia, pretože len tie podniky sa stávajú úspešnými, ktoré svoje aktivity zamerali na kvalitu, predovšetkým na preukázanie schopnosti dosiahnuť požadovanú kvalitu a jej trvalé zplepšovanie. Rozhodujúcim faktorom smerom k zákazníkovi v zdravom trhovom prostredí je práve kvalita produktu. Základným cieľom je zvyšovať efektívnosť, výkonnosť spoločnosti a kvalitu produktu. Z hľadiska konkurencie, o nových konkurentoch môžeme iba konštatovať, že dnes dokážu vyrobiť hocičo v ľubovolnom množstve a rýchlo to dať na trh. Firmy sa tak môžu rozhodnúť medzi cenovou konkurenciou, ktorá je možná v dôsledku nízkej ceny práce, alebo sa zamerať na výrobu kvalitných výrobkov a služieb. Dnes sa firmy začínajú riadiť celosvetovými trendami a zavádzajú celopodnikové systémy riadenia kvality. Účelom tejto predkladanej bakalárskej práce je zhrnutie poznatkov o kvalite, o siedmych základných nástrojoch zlepšovania kvality, ich praktickej aplikácii a grafickom zobrazení získaných výsledkov. Prínosom je odstránenie najvačšej početnosti chýb, ktoré majú v konečnom dôsledku vplyv na poškodenie konektora FBR vo firme Delphi Senica s. r. o. Jadro práce tvori tri časti. Prvá časť obsahuje teoretické poznatky o podstate manažérstva kvality a históriu vývoja systému manažérstva kvality. V druhej časti sú uvedené vybrané metódy a nástroje analýzy a spracovania dát. Dôležitú skupinu predstavuje sedem základných nástrojov manažérstva kvality. Tretia časť obsahuje aplikáciu moderného nástroja vo firme Delphi Senica s. r. o a príklad návrhu experimentu DOE.


Manažérstvo kvality

Ak sa chcú výrobcovia presadiť na trhu, musia vyrábať výrobky s takými vlastnosťami, aké požadujú zákazníci. Splnenie tejto požiadavky vyžaduje od výrobcu realizáciu rozsiahleho súboru činností. Štrukturalizáciu týchto činností v dynamickom chápaní uviedol Juran a je znázornená na obr. č. 1.1

Obr 1.1 Juranova Špirála

Podrobnosť členenia týchto činností môže byť rôzna, pre úplnosť uvediem len základné skupiny činností, ktoré musia byť realizované, ak sa výrobca chystá uviesť na trh nový výrobok s tým, že vlastnosti tohto výrobku by mali byť zhodné s požiadavkami zákazníka. Je zrejmé, že prvým krokom musí byť zistenie požiadaviek zákazníka, celá špirála kvality začína prieskumom trhu. Potom, ak ide o nový výrobok, nasledujú skupiny činností: výskum, vývoj, investičné zabezpečenie, materiálové zabezpečenie, technická príprava výroby, vlastný výrobný proces, kontrola, balenie, skladovanie, realizácia, expedícia, technická pomoc, servis a celá špirála kvality končí zisťovaním toho, ako výrobok uspokojuje požiadavky zákazníka, čo vlastne predstavuje spätnú väzbu, zabezpečujúcu, aby sa opakovanie celého procesu neustále približovalo požiadavkám zákazníka. Je samozrejmé, že aj všetky činnosti, ktoré na tejto špirále ležia, musia byť vykonávané tak, aby tieto požiadavky boli plne zohľadňované [1]. Ak si uvedomíme, aké činnosti na tejto špirále kvality ležia, a ak si predstavíme organizačné štruktúry podniku, zodpovedajúce za realizáciu týchto činností, môžeme povedať, že v podniku nie je také oddelenie, ktoré by sa na spomínanej špirále nenachádzalo. V dôsledku toho je zrejmé, že realizácia všetkých týchto činností si vyžaduje určitú koordináciu, určité usmerňovanie. Práve táto koordinácia všetkých týchto činností sa začala označovať pojmom manažérstvo kvality [1]. Dnes sú už známe aj iné prístupy k vymedzeniu obsahu pojmu manažérstva kvality, všetky však vo svojej podstate vychádzajú zo spomenutej špirály kvality. Napr. v norme ISO 9001:2000 je uvedený tzv. procesný model manažérstva kvality.

Obr 1.2 Procesný model manažérstva kvality

Definícii manažérstva kvality je veľké množstvo. Ak pri definovaní manažérstva kvality budeme vychádzať z úvah, ktoré sme uviedli pri špirále kvality, potom manažérstvo kvality môžeme definovať nasledovne [1]: Manažérstvo kvality je koordinácia činností všetkých oddelení podniku tak, aby vyrábané výrobky mali vlastnosti zhodné s požiadavkami zákazníkov. Riadenie a koordinácia činností zameraných na kvalitu zahrňuje formuláciu politiky kvality a cieľov kvality, plánovanie kvality, riadenie kvality, zabezpečovanie kvality a rozvoj kvality. Pod politikou kvality rozumieme vrcholovým manažmentom vypracovaný dokument, vyjadrujúci zámery a snahy hospodárskej organizácie vo vzťahu ku kvalite. Politika kvality musí byť konzistentná s celkovou politikou hospodárskej organizácie a musí predstavovať východisko pre stanovenie cieľov v oblasti kvality. Ciele kvality je písomný dokument, vypracovaný na rôznych riadiacich úrovniach hospodárskej organizácie a obsahujúci kvantifikované a merateľné úlohy zamerané na zabezpečovanie kvality na príslušnej riadiacej úrovni. Plánovanie kvality je funkcia manažérstva kvality zameraná na stanovovanie cieľov kvality a vymedzenie nevyhnutných procesov a potrebných zdrojov na dosiahnutie cieľov kvality. Riadenie kvality je časť manažérstva kvality zameraná na splnenie požiadaviek na kvalitu. Zabezpečovanie kvality sú činnosti zamerané na získanie dôvery zákazníka, že požiadavky na kvalitu budú dosiahnuté tak, ako boli definované [1]