Interný audit procesov v organizácii automobilového priemyslu: Rozdiel medzi revíziami

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Riadok 50: Riadok 50:
  
 
[[Súbor:Tab. 1  Druhy a rozsah auditu z pohľadu realizácie .jpg|center|thumb|600px|Tab 1. Druhy a rozsah auditu z pohľadu realizácie [1]]]
 
[[Súbor:Tab. 1  Druhy a rozsah auditu z pohľadu realizácie .jpg|center|thumb|600px|Tab 1. Druhy a rozsah auditu z pohľadu realizácie [1]]]
 +
 +
Poznámka : Ohľadom rozsahu auditov – pozri ďalej
 +
 +
Na základe toho, [[čo audit preveruje]] sa rozlišujú štyri typy auditov:
 +
audit kvality výrobku, audit kvality procesu, audit pracovníkov a audit systému kvality
 +
[[a) Audit kvality výrobku]] - tento audit je založený na preverovaní spôsobilosti určitého výrobku plniť požiadavky zákazníka. Na zistenie reálnej úrovne plnenia parametrov funkčnosti, spoľahlivosti, bezpečnosti a technickej úrovne sa prevádzajú rôzne testy, merania, skúšky spôsobilosti a pod.
 +
[[b) Audit kvality procesu]] - cieľom tohto auditu je podrobne vyhodnotiť efektívnosť, stupeň inovácií a vhodnosť pracovných postupov a procesov, ktorých výsledkom sú výrobky. U tohto auditu je nutné, aby v tíme audítorov bol odborník pre daný preverovaný proces.
 +
[[c) Audit pracovníkov]] - pomocou tohto auditu by malo vedenie podniku identifikovať a odstrániť organizačné prekážky, ktoré pracovníkom prekážajú pri využívaní ich schopností a kvalifikácie.
 +
Poznámka : V praxi menej často uplatňovaný typ auditu
 +
[[d) Audit systému kvality]]- cieľom tohto auditu je vyhodnotenie úrovne a účinnosti systému kvality preverovaného podniku.
 +
 +
Audity výrobkov a systémov kvality sú súčasťou širšieho procesu preverovania s cieľom získať certifikáciu (certifikácia výrobku resp. certifikácia SMK).
 +
Základné rozdiely medzi vyššie uvedenými typmi auditov uvádza nasledujúca tabuľka.

Verzia zo dňa a času 12:11, 8. jún 2011

Tnu wiki.png
Trenčianska Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Fakulta Mechatroniky
Fm wiki.png
Interný audit procesov v organizácii automobilového priemyslu

Bakalárska práca


Autor:
Pedagogický vedúci: doc. Ing. Jarmila Šalgovičová, CSc.
Študijný odbor: Manažérstvo kvality produkcie
Akademický rok 2010/2011


Abstrakt

Táto bakalárska práca sa zaoberá vykonavaním interných auditov procesov v organizácií automobilového priemyslu. Túto tému som si vybral preto, lebo nie je v praxi tak rozšírená a známa ako interné audity systému a v sektore automobilového priemyslu sú pri realizácii auditov procesov uplatňované špecifické postupy / metódy.

Abstract

This bachelor thesis deals with the internal audit processes in the automobile industry organization. I chose this subject because it is not so widespread and known in practice than internal audit systems and during the audit process implemantation in the automobile industry, specific procedures / methods are applied.


Úvod

Od automobilového priemyslu očakávajú zákazníci (majitelia automobilov resp. potencionálny záujemcovia o kúpu automobilu) konštantne vysokú a neustále rastúcu kvalitu produktu - automobilu. Výrobcovia automobilov samozrejme pre dosiahnutie tohto cieľa (kvalitný a dnes už aj ekologický, hospodárny a cenovo výhodný automobil ) kladú samozrejme vysoké nároky nie len na svoje prevádzky ale i na svojich dodávateľov. Vo všeobecnosti možno rozlišovať dve rozhodujúce skupiny dodávateľov pre automobilový priemysel, a to dodávateľov materiálov a dielov a poskytovateľov služieb. V prípade dodávateľov materiálov a dielov musia mať dodávatelia zavedené funkčné systémy kvality zodpovedajúce predpisu uplatňovanému v automobilovom priemysle t.j. medzinárodnej technickej špecifikácií ISO/TS 16949. Pričom od tzv. prvostupňových dodávateľov materiálov a dielov je vyžadovaná certifikácia systému kvality nezávislou akreditovanom organizáciou podľa ISO/TS 16 949. Prvostupňový dodávatelia (tzv. TIER 1) dodávajú materiály a diely priamo výrobcom automobilov tzv. OEM. Od ostatných dodávateľov v dodávateľskom reťazci je vyžadovaná certifikácia min. podľa ISO 9001 s cieľom rozvíjať systém kvality k dosiahnutiu zhody s ISO/TS 16 949.

Rovnako vysoké očakávania majú výrobcovia automobilov aj od poskytovateľov služieb. Poskytovatelia služieb si musia získať dôveru svojich zákazníkov o to viac, nakoľko kvalita služieb je priamo a bezprostredne hodnotená zákazníkom a služba je často krát jedinečná a poskytovaná jednorázovo. Jeden krát zle poskytnutá služba je často poslednou službou danému zákazníkovi. Nespokojný zákazník si hľadá iného poskytovateľa služby.

Kým vo vzťahu k všetkým dodávateľom materiálov a dielov (výrobné organizácie) existuje medzinárodná technická špecifikácia ISO/TS 16949 podľa ktorej si dodávatelia budujú a nechávajú certifikovať svoje systémy manažérstva kvality , v prípade poskytovateľov služieb takáto medzinárodná norma alebo medzinárodná technická špecifikácia neexistuje. V praxi automobilového priemyslu v podmienkach Slovenskej republiky je uznávanou metodikou pre poskytovateľov služieb publikácia nemeckého zväzu automobilového priemyslu VDA 6.2 Manažérstvo kvality v automobilovom priemysle: Audit systému manažérstva kvality - služby. Vzhľadom na zameranie bakalárskej práce sa v ďalšom texte už nebudem zaoberať skupinou dodávateľov poskytujúcich služby pre sektor automobilového priemyslu ale iba skupinou dodávateľov materiálov a dielov (výrobné organizácie) pre automobilový priemysel.


Význam a podstata vykonávania auditov v SMK všeobecne

Hlavnou činnosťou manažmentu pri riadení podniku v oblasti kvality je priebežne overovať funkčnosť systému kvality a spoľahlivosť jeho riadenia. Audity predstavujú nezávislý zdroj informácií a týkajú sa všetkých podnikových procesov, ktoré tvoria systém zabezpečovania kvality podniku. Audity v systémoch kvality teda znamenajú „systematické a nezávislé skúmanie s cieľom stanoviť, či činnosti v oblasti kvality a s nimi spojené výsledky sú v súlade s plánovanými zámermi a či sa tieto zámery realizujú efektívne a sú vhodné na dosiahnutie cieľa [14].” . Podľa informácií, ktoré poskytujú audity musí vedenie resp. príslušný manažéri (majitelia procesov) pristúpiť k náprave, nápravným opatreniam a opatreniam na zlepšenie fungovania systému kvality s cieľom zlepšiť úroveň plnenia požiadaviek zákazníka (interný / externý zákazníci) a toto plnenie realizovať pri čo najmenšej spotrebe a využívaní zdrojov.

Hlavným cieľom každého auditu musí byť zisťovanie faktov a nie nedostatkov (nezhôd) !

Ciele auditov možno určiť nasledovne:

  • zistiť, či podnik má vybudovaný systém kvality (zvyčajne externý pohľad – zákazník, certifikačný orgán, orgány štátnej správy...)
  • zistiť, či dokumentovaný systém kvality a jeho jednotlivé procesy, prvky, činnosti, výrobky, alebo služby a pracovníci spĺňajú požiadavky príslušných noriem či smerníc a inštrukcií (interné / externé).
  • zistiť, či je dokumentovaný systém kvality uvedený do života
  • preveriť, či reálne procesy prebiehajú v súlade s dokumentovaným systémom stále a za všetkých okolností (napr. havarijné / krízové situácie).
  • overiť, či je zavedenie systému kvality účinné, t.j. či systém kvality plní svoj základný cieľ a to je vytvorenie podmienok pre splnenie požiadaviek zákazníka a následne dosiahnutie jeho spokojnosti.
  • poskytnúť jasnú a presnú formuláciu zistených nezhôd podloženými objektívnymi dôkazmi
  • zrealizovať nápravu / nápravné opatrenia alebo odporúčania na zlepšenie

Pre vykonávanie auditov vo všeobecnosti (certifikačné audity za účelom získania certifikátu o zhode systému kvality s požiadavkami normy / predpisu, audity zákazníkov u ich dodávateľov, interné audity ) platia všeobecné platné zásady definované normou ISO 19 011 [1].

Druhy auditov

S pohľadu toho kto a kde realizuje audit možno audity deliť na [7] :

  • interné audity (realizované samou organizáciou alebo niekým v jej poverení pre interné potreby)
  • a externé audity (realizované externými partnermi organizácie – zákazník, certifikačná spoločnosť, orgán štátnej správy a pod. v organizácii resp. realizované organizáciou alebo niekým v jej poverení u jej dodávateľov príp. subdodávateľov).


Tab 1. Druhy a rozsah auditu z pohľadu realizácie [1]

Poznámka : Ohľadom rozsahu auditov – pozri ďalej

Na základe toho, čo audit preveruje sa rozlišujú štyri typy auditov: audit kvality výrobku, audit kvality procesu, audit pracovníkov a audit systému kvality [[a) Audit kvality výrobku]] - tento audit je založený na preverovaní spôsobilosti určitého výrobku plniť požiadavky zákazníka. Na zistenie reálnej úrovne plnenia parametrov funkčnosti, spoľahlivosti, bezpečnosti a technickej úrovne sa prevádzajú rôzne testy, merania, skúšky spôsobilosti a pod. [[b) Audit kvality procesu]] - cieľom tohto auditu je podrobne vyhodnotiť efektívnosť, stupeň inovácií a vhodnosť pracovných postupov a procesov, ktorých výsledkom sú výrobky. U tohto auditu je nutné, aby v tíme audítorov bol odborník pre daný preverovaný proces. [[c) Audit pracovníkov]] - pomocou tohto auditu by malo vedenie podniku identifikovať a odstrániť organizačné prekážky, ktoré pracovníkom prekážajú pri využívaní ich schopností a kvalifikácie. Poznámka : V praxi menej často uplatňovaný typ auditu [[d) Audit systému kvality]]- cieľom tohto auditu je vyhodnotenie úrovne a účinnosti systému kvality preverovaného podniku.

Audity výrobkov a systémov kvality sú súčasťou širšieho procesu preverovania s cieľom získať certifikáciu (certifikácia výrobku resp. certifikácia SMK). Základné rozdiely medzi vyššie uvedenými typmi auditov uvádza nasledujúca tabuľka.