Referenčný model ISO/OSI

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Imbox draft.png
Toto je projekt, na ktorom sa ešte stále pracuje!!

Aj keď sú v tomto dokumente použiteľné informácie, ešte nie je dokončený. Svoje návrhy môžete vyjadriť v diskusii o tejto stránke.

Návrat na stránku Algoritmy a programovanie.

ISO/OSI

ISO – International Standard Organization
OSI – Open System Interconnection
Vznikol v r.1978; prvý štandard 1979
Cieľ: Vytvoriť univerzálny otvorený systém

OSI je sieťový model, predstavený organizáciou ISO ako štandard, ktorý zjednocuje komunikačné rozhrania, komunikačné jazyky počítačov a sietí a ich prekladače tak, aby sa každé zariadenie pripojené do siete dorozumelo s ľubovoľným ďalším zariadením. OSI model sa delí na 7 vrstiev, z ktorých každá opisuje určitú sieťovú funkciu, nevyhnutnú na prenos informácii. Delenie na vrstvy zjednodušuje vývoj čiastkových vlastností a funkcií siete, ako aj zjednodušuje nachádzanie a odstraňovanie problémov. Okrem OSI modelu existujú aj iné sieťové modely, napríklad TCP/IP.

Sedem vrstiev:
  • Fyzická, Spojová, Transportná, Relačná, Prezentačná, Aplikačná.
VrstvyOSI.jpg

Spodné tri vrstvy su typu klient-klient (peer-to-peer). Nasledujúce štyri sú typu end-to-end. Každá vrstva môže používať služby len vrstvy ležiacej priamo pod ňou. Každá vrstva môže zmenit a pridať hlavičku do dátového balíka (paketu).

Fyzická vrstva (1)

Špecifikuje ako sa posiela bit. Do fyzickej vrstvy patria fyzikálne a elektrické špecifikácie zariadení. Patrí sem rozloženie pinov, špecifikácia napätí, a typov kábla.

  • Príklady: koaxiálny kábel, optická linka; vysielače, príjmače.

Spojová vrstva (2)

Poskytuje funkcionalitu a prostriedky na prenos dát medzi sieťovými entitami a prípadné opravenie chýb, ktoré sa vyskytnú na fyzickej vrstve

  • Príklady: protokoly HDLC a ADCCP

Sieťová vrstva (3)

Služba zabezpečuje: --Smerovanie paketov, zistenie optimálnej cesty --Doručenie paketu na špecifikované miesto Používa IP adresovanie a protokoly TCP/IP. Stará sa o smerovanie (routing), kontrolu toku dát. Router je najvýznamnejším sieťovým zariadením. Funguje ako smerovač dát, neposiela ich všade, ale iba do toho segmentu siete, kde sa nachádza príjemca.

  • Príklady: protokoly IP, ICMP

Transportná vrstva (4)

Služba: --Poskytuje transparentný prenos dát medzi koncovými používateľmi –-Má na starosti spoľahlivosť daného spojenia –-Rozdelenie jedného transportného pripojenia na viaceré sieťové pripojenia –-Dokáže sledovať a znova posielať pakety, ktoré neboli správne doručené

  • Príklady: TCP a UDP

Relačná vrstva (5)

Služba zabezpečuje: –-Smerovanie paketov, zistenie optimálnej cesty –-Úlohou je vytvoriť, prevádzkovať a ukončiť reláciu medzi dvoma aplikáciami. –-Táto vrstva definuje užívateľké kontá, určuje kto má kedy zasielať dáta a vytvára rôzne možnosti relácie.

  • Príklady: NFS, SQL, X-win, ASP

Prezentačná vrstva (6)

Táto vrstva OSI modelu sa zaoberá formátom a zrozumiteľnou reprezentáciou dát pre prijímajúce zariadenie. Ak je to potrebné, dokáže transformovať dáta rozličných formátov Protokol: definuje formát údajov, a pravidlá na preklad medzi jednotlivými formátmi Plní 3 funkcie :

formátovanie dát (prezentácia)
šifrovanie dát
kompresia dát
  • Príklady: MPEG, MIDI, ASCI

Aplikačná vrstva (7)

Úlohou aplikačnej vrstvy, je poskytovať prístup užívateľským aplikáciam k sieti. Aplikačná vrstva je spojivom medzi ostatnými vrstvami OSI modelu a aplikáciami Príklady: FTP, Telnet, HTTP, E-mail, DNS

OSI vs. TCP/IP

OSI model je v porovnaní s modelom TCP/IP starší. TCP/IP model môžme považovať za nadstavbu, ktorá mala vyriešiť problémy zvniknuté po vybudovaní prvých sietí. Technické špecifikácie IEEE a OSI v 2.vrstve sú veľmi podobné a sú kompatibilné. Najvýznamnejší rozdiel medzi modelmi TCP/IP a OSI je aplikačná vrstva, keďže TCP/IP do nej integruje niekoľko vrstiev OSI modelu.


OSIvsTCP.jpg