Použitie navrhnutej metodiky v systéme kvality pre danú naftovú spoločnosť

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Fungovanie navrhnutého modelu pre zlepšenie SMK NS "Rosneft" sa uskutočňuje hlavne na úkor plnohodnotný nástroj Balanced Scorecard. Preto sa pri zavádzaní modelu použiť úzke chápanie toho - zavedenie nástroja BSC. Zadajte tu nástroj na zlepšenie kvality existujúceho systému riadenia vertikálne integrovanej spoločnosti sa v niekoľkých fázach (tabuľka 2.1).

Krok 1-3: Každý KPI je potrebné plánovať a sledovať, vykonanie nápravných opatrení v prípade potreby. Vertikálne integračný proces zahŕňa vertikálnej integrácie výkonu systému, ktorý umožňuje každej jednotke odfiltrovať cudzie informácie. Hospodárstvo by mala byť prispôsobená dva prúdy informácií - aktuálne hodnoty prenášané z nižšej na vyššiu procesov a cieľové hodnoty, ktoré sa z vyšších na nižšie procesov [4].

Tab. 5 [Etapy projektu "Balanced Scorecard"]
Krok 1. Rozvoj BSC na úrovni organizácie
  • Vývoj misií, vízií, hodnôt, stratégií,
  • predbežné spracovanie strategických cieľov, určenie príčinné vzťahy, predbežný návrh strategickej mapy cieľov
  • prepojenie systémov BSC, KPI, hodnotenie.
  • schválila vyhlásenie o poslanie, víziu, hodnoty a stratégie;
  • stromu strategických cieľov;
  • mapy strategické ciele.
Krok 2. BSC na úrovni rozvoja podnikania
  • podrobné rozpracovanie strategických cieľov a ukazovateľov v projekciou BSC
  • rozklad cieľov na úrovni druhu podnikania,
  • vývoj strategické hlukové mapy pre druhy podnikania.
  • mapy strategické ciele firmy;
  • akčnom pláne na implementáciu strategických cieľov.
Krok 3. Rozvíjať KPI jednotky a personál každej biznesa. Podrobná analýza KPI pre jednotky a personál KPI jednotky a personál podnikania.
Krok 4. Pravidlá pre rozvoj BSC a KPI
  • rozvíjať predpisov definuje strategické plánovanie, vrátane určenia a revízie vyhlásenie o poslanie, víziu, hodnoty a stratégie.
  • tvorba a revízia na základe týchto mapách strategických cieľov a ukazovateľov výkonnosti.
  • spájajúcej KPI a BSC.
  • nariadenia o uplatňovaní Balanced Scorecards a KPI,
  • návrhy na zmenu systému motivácie pracovníkov, stratégie-orientované jednotky a firmy.
Krok 5. Implementácia BSC a KPI Test zavedenie systému cieľov a zámerov, mechanizmus ich plánovanie, monitorovanie a analýzy, školenia interných audítorov, motivačné mechanizmy a orientácia na výsledky. Poriadku;
Interný audit systému.
Krok 6. Prevádzka systému BSC a KPI Dokončenie pripomienky k systému BSC, vnútorný audit. Systematické podávanie správ o vplyve strategických cieľov a kľúčových ukazovateľov výkonnosti; úspešné interných auditov; Lepšie predpisy o mzdách.

Krok 4-6: V nadväznosti rozvoja stratégie máp a výkonnostné metriky (krok 1,3 podľa tabuľky 5) by mala byť kvalifikovane vykonávať realizácia vývoja v organizácii (krok 4-6, podľa tabuľky 5). To je zabezpečiť dokument a vytvoriť databázu (elektronická knižnica), ktorý ukladá dáta pre analýzu ukazovateľov pre jednotlivé oddelenia.

Zavedenie modelu zlepšovania

  1. Dokumentovanie


Podľa normy ISO 9004-2001 oddielu 8.5.4[13] «neustále zlepšovanie organizácie poskytnúť rámec pre postup do vyššieho vedenia, musia definovať a implementovať proces kontinuálneho zlepšovania, ktoré možno použiť na procesy životného cyklu výrobku, podporné procesy a ďalších aktivít»

Príklady vstupných dát pre podporu procesu zlepšovania obsahujú informácie získané z:

  • overenie dát;
  • údaje o výsledkoch procesu;
  • test dáte;
  • daty vlastné-hodnotenia;
  • stanovených požiadaviek a spätnej väzby od účastníkov;
  • skúsenosti pracovníkov organizácie;
  • finančné údaje;
  • údaje o vlastnostiach výrobkov;

Stratégiu riadenia, BSC predpokladá, že knowledge management spoločnosti, čo znamená, rozsah pruda dokumentov a monitorovanie spolupráce a vzdelávania.

Dokumentácia je prostriedkom na upevnenie organizačných rozhodnutí o vykonanie potrebných opatrení na identifikáciu a popisu procesov, rovnako ako dôkaz týchto akcií a výsledkov. Účelom dokumentácie procesu je vytvoriť právny inštitucionálny rámec pre vytvorenie, fungovanie a neustále zlepšovanie v systéme manažérstva kvality a riadenie organizácie.

Dokumentované postupy systému manažérstva kvality - interný dokument upravujúci výkon všetkých činností (proces, systém riadenia kvality), aby sa zabezpečilo vykonávanie riadiacich funkcií stanovením formy a druhy interakcie medzi všetkými obchodnými jednotkami.

Podľa normy ISO / TR 10013:2001 "Smernica pre dokumentáciu systému manažérstva kvality"[14] Štruktúra a formát zdokumentované postupy (v papierovej alebo elektronickej forme) musia byť predložené organizácie vo forme textu, grafov, tabuliek, kombinácia alebo iné prijateľnej podobe V závislosti na potrebách organizácie. Dokumentované postupy by mali obsahovať potrebné informácie a budú mať jednotnú identitu.

Dokumentované postupy môžu byť vykonané s ohľadom na pracovné pokyny, ktoré určujú poradie výkonnosti. Dokumentované postupy opísané činnosti, zvyčajne s viacerými funkciami, zatiaľ čo prevádzkové pokyny sa zvyčajne vzťahujú na úlohy v rámci jednej funkcie.


  1. Ukladanie informácií


V súlade s požiadavkami normy ISO 9001 2001 [12], v rámci systému riadenia kvality by mali byť vyvinuté rôzne typy dokumentov: príručka pre kvalitu, regulačné dokumenty organizácie, opis procesov, postupy, opisy práce, záznamy o kvalite.

Informácie obsiahnuté v dokumentoch vo forme textov. Správa informácií v podobe ťažké: nie je štruktúrovaná, je chorý-vhodný pre spracovanie v organizácii informačných systémov, čo bolo zle v spojení s inými typmi informácií.

Podávanie informácií v podobe poznatkov a uplatňovanie poznatkov technológie a konanie nie je v rozpore s požiadavkami normy ISO 9000 verzia 2000. S štruktúrované informácie v SMK, ak v podobe vedomostí a využívanie moderných informačných systémov, možet obsahovať všetky typy dokumentov. Vrátane všetkých dokladov požadovaných podľa noriem.

Napríklad na potvrdenie súladu s certifikátmi ISO 9000, stačí ukázať audítor správu vytvorený informačný systém v podobe dokumentu, rovnako ako záznamy (dáta), čo potvrdzuje schválenie dokumentu na úrovni vedenia.

Spoločnosť používa nástroj pre zlepšenie Balanced Scorecard, by mal predstaviť to celej organizácie, divízie, oddelenia, a možno dokonca aj fyzických osôb. To znamená, že chcete efektívny spôsob pre systematický zber, zhromažďovanie, zostavovanie a šírenie všetkých údajov použitých pri vlastnom-hodnotení. Tieto funkcie sú podporované aplikácií ako databázový server Microsoft SQL Server ™, Sybase atď, prístupné cez intuitívne webové rozhranie, čo by malo vytvoriť krátky súhrn BSC, zobrazené súhrnné kľúčové informácie týkajúce sa každej perspektívy, ciele a ukazovatele . Predkladané informácie vrátane súčasnej a minulej dátové hodnoty, ciele a trendy hodnotenia, komentáre, odkazy na výsledky analýzy. Upozorniť na dôležité odhady pomocou farieb a grafiky.

Pri použití testovacieho systému gramotné kurz bude používať jednoduchý softvérový produkt Microsoft Office Excel, ktorý vyžaduje vysoký podiel "ľudskej kontroly". Čo dáva ďalšie možnosti:

  • účtovné "chyby" v počte výpočtov,
  • detailné kontrolou každého indikátora samostatne a pracovného procesu zlepšovania kvality;
  • školenia zamestnancov zodpovedných za zber a analýzu informácií na všetkých úrovniach;
  • a tak ďalej


  1. Vyhodnotenie prací nastroja


Znížením hodnoty indikátora (ovládacie ukazovateľ), správa rozdiely vo fungovaní procesu by mali byť prijaté opatrenia s cieľom zabezpečiť potrebné pre zlepšenie procesu stabilizácie.

Činnosti zamerané na optimalizáciu procesu kontroly platnosti stratégie sú definované v BSC, preto si vyžadujú jasnú súvislosť medzi činností potrebných pre realizáciu stratégie a dôležitých strategických cieľov. Signál pre udalosť je presná hodnota ukazovateľa. Kedykoľvek je to možné, mali by sa tieto údaje automaticky extrahovať z hlavných systémov alebo dátových skladov.

Tým sa znižuje počet chýb na dáta spôsobené personálom a uľahčia rozvoj hodnotenia pre rôzne úrovne spoločnosti. Avšak, v niektorých prípadoch, musia byť údaje zadávať ručne, v prípade, že chýba v týchto zdrojov. Podrobné stratégie pre integráciu cieľov, ukazovateľov a kritérií je zložitý proces.

Obr. 19 [Vyhodnotenie plnenia "plán-skutočnosť" za účtovné obdobie]

Každý ukazovateľ môže byť rôznej pre osoby zodpovedné za to ich metody a spôsoby, ktoré si výberu, atď Okrem toho, vývoj BSC - je prebiehajúci proces ako zmeniť rozvoja spoločnosti.

Tieto snahy o zlepšenie cyklu "plánovanie - vyhľadávanie - zlepšenie - oprava" začína znova, a pokračuje do nekonečna. Zvyčajne porovnanie "plán-skutočnosť" je vykonané pomocou porovnávacieho grafu (ako je znázornené na obrázku).

Strategické opatrenia sú základné prvky práce, ktorou sa zavadzajú strategické zmeny. Tieto aktivity sú napríklad: školenia, reklama, TQM, KM, a ostatné súčasti stratégie, ktoré by mala byť sledovaná ku priebežne poskytovať istotu, že sa uskutočňujú v súlade s plánom a dávať požadovaný výsledok. Strategické aktivity by mali byť starostlivo koordinované a plánované na dosiahnutie jedného alebo viacerých strategických cieľov.


Záver

Práca spracovaná na príklade konkrétneho podniku – vertikálne integrovaná ropná spoločnosť «Rosneft». V práci navrhnute určité, primerané, uskutočniteľné a efektívne riešenie problému. Konkrétne návrhy na zlepšenie mechanizmu seba-hodnotenia v rámci SMK. Tie môžu byť realizované nielen v podniku, ale aj pre ďalšie súvisiace podniky, ktoré dávajú vyjadrené praktickej orientovannosťi.

Formulované a vyriešené nasledovné problémy: analýza modelov s cieľom zlepšiť ruské a zahraničné vertikálne-integrovaný ropný spoločností; osvojovanie činnosti ropnej spoločnosti Rosněfť; uplatňovanie systému SMK, vychádzajúce z ukazovateľov-indikatorov kvality pre každú fázu výrobného reťazca, prepojené s výkonom správy prostredníctvom interakcie s procesom riadenia; ponúka spôsoby, ako implementovať model vyvinutý.


Použitá literatúra

  1. Rebrin, J. I. 2004. Upravlenie kačestvom. Učebnoe posobie. Taganrog: TRTU. Ребрин, Ю.И. 2004. Управление качеством. Учебное пособие. Таганрог: Изд-во ТРТУ
  2. Baev, V.A. 2002: Modelirovanie složnych vertikalno-integrirovannych proizvodstvennych sistem v neftegazovoj otrasli. In Audit i finansovyj analiz Баев, В.А. 2002: Моделирование сложных вертикально-интегрированных производственных систем в нефтегазовой отрасли. Аудит и финансовый анализ.
  3. Iršinskaja, L.I. 2005. Konkurentosposobnosť i strategii vertikalno-integrirovannych neftjanych kompanij. Moskva: Ekonomika
    Иршинская, Л.И. 2005 Конкурентоспособность и стратегии вертикально-интегрированных нефтяных компаний. М.: Экономика.
  4. Koljydov, L.-Komarova, L.-Epifanova, N. 2002. Struktura upravlenija neftjanzmi kompanijami, Moskva
    Колядов Л., Комарова Л., Епифанова Н. 2002 Структура управления нефтяными компаниями, М.
  5. EFQM Levels of Excellence / European Quality Award Information Brochure 2004. — EFQM, 2004
  6. Maslov, D. 2005. Evropejskij uroveň kačestva. In Konsultant, №3
    Маслов Д. 2005. Европейский уровень качества. Консультант, №3.
  7. Realizacia strategičeskich planov kompanii posredstvom Balanced ScoreCard. Dostupné na internete : http://www.gaap.ru/biblio/management/practice/073.asp
  8. Geršun, A.M. 2007. Razrabotka sbalansirovannoj sistemy pokazatelej, Olimp-Biznes Гершун А.М. 2007. Разработка сбалансированной системы показателей, Олимп-Бизнес
  9. Borovkov, P. Upravlenčeskij učet – opyt i praktika.
    Боровков Павел. Управленческий учет — опыт и практика. http://www.gaap.ru/biblio/mngacc/practice/045.asp
  10. Konti, T. 2000. Samoocenka v organizaciach. In Standarty i kačestvo
    Конти Т. 2000. Самооценка в организациях. Стандарты и Качество.
  11. ISO 9000-2001. Systémy manažérstva kvality. Základy a slovník
  12. ISO 9001-2008. Systémy manažérstva kvality. Požiadavky.
  13. ISO 9004 – 2001. Systémy manažérstva kvality. Návod na zlepšovanie výkonnosti.
  14. ISO/TR 10013:2003 Návod na dokumentáciu systému manažérstva kvality