Pneumatické prvky
Obsah
Značky a ich popis funkcie pre pneumatické a elektropneumatické schémy, a zároveň pneumatické a elektropneumatické prvky sú normalizované a presne definované.
Pneumatické generátory
Pneumatické generátory (PG) sú v obore tekutinových mechanizmov niekedy nazvané ako zdroje pneumatickej energie – vzduchové kompresory. Kompresor je zariadenie určené na stláčanie (kompresiu) plynu. Inak povedané kompresor je elektromechanické zariadenie slúžiace na premenu mechanickej energie na energiu tlakovú (energiu stlačeného plynu). Pretože pri tom vzniká teplo, je kompresor tiež tepelným strojom. Výkonnosť kompresora je množstvo plynu, ktoré prechádza výtlačným hrdlom kompresora. Výkonnosť je udávaná najčastejšie objemovou výkonnosťou V/t (m3s-1). Pretože objem plynu závisí na tlaku, objemová výkonnosť je vždy prepočítaná na vzťažný stav, čo je napr. tlak a teplota nameraná v sacom hrdle kompresora alebo technický normálny stav, prípadne fyzikálny normálny stav.
Výroba stlačeného vzduchu
Kompresor premieňa mechanickú energiu dodávanú elektromotorom alebo spaľovacím motorom na energiu tlakovú. Vyrába tlakovú energiu nasávaním a stláčaním atmosférického vzduchu. Stlačený vzduch sa skladuje v zásobníkoch. Aby bolo možné atmosférický vzduch použiť pre zariadenia priemyslovej pneumatiky, je nutné ho upraviť. 90% všetkých porúch pneumatických prvkov pripadá na nedostatočnú a nevhodnú úpravu stlačeného vzduchu. Väčšinou sa používa centrálna výroba a úprava stlačeného vzduchu, ktorý je potom na jednotlivé pracoviská rozvádzaný pomocou spádového potrubia. Spádové potrubie je nutné kvôli skondenzovanej vode, ktorá musí byť zo systému rozvodu stlačeného vzduchu odvádzaná. Mobilné zdroje stlačeného vzduchu sa používajú väčšinou len v stavebníctve alebo u strojov, ktoré často menia svoje pracovisko.
Pneumatické motory
Pneumatické motory (PM) využívajú k prenosu energie stlačeného vzduch. Pretože stlačený vzduch je nositeľom potenciálnej (tlakovej) i kinetickej energie, rozdeľujeme pneumatické mechanizmy na:
a) Pneumostatické mechanizmy
Využívajú tlakovú, a popri tom deformačnú energiu stlačeného vzduchu.
b) Pneumodynamické mechanizmy
Využívajú jeho kinetickú energiu.
Značky PM
Rozvádzače
Rozvádzač je pneumatické zariadenie , ktoré ma za úlohu pomocou riadiaci vstupov prepínať funkčné polohy rozvádzača a to podľa požadovanej funkcie. Funkčný stav u rozvádzačov dosahujeme buď krátkodobo (impulzne) pôsobiacim signálom alebo trvalo pôsobiacim riadiacim signálom.
Poznáme:
a) Monostabilný rozvádzač: riadenie len z jednej strany,
b) Bistabilný rozvádzač: riadenie z obidvoch strán.
Značky rozvádzačov
Ovládanie rozvádzačov
Ventily
Ventil je mechanické zariadenie regulujúce prietok tekutín, (plynov, fluidizovaných (skvapalnených) tuhých látok, kalov a kvapalín), a to otvorením, zavretím alebo čiastočným blokovaním rôznych priechodov.
Uzatváracie ventily
Slúžia k ručnému uzatvoreniu alebo otvoreniu prietoku. Sú to najčastejšie kohúty.
Ventilové hradlá
Sú to prvky, ktoré usmerňujú prietok pracovnej látky.
Tlakové ventily
Používajú sa na riadenie veľkosti tlaku.
Prietokové (škrtiace) ventily
Používajú sa k nastaveniu alebo riadeniu prietoku v obidvoch smeroch.