Analýza firmy GeWiS Slovakia s.r.o

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V úvode tejto kapitoly sa budem zaoberať popisom firmy GEWIS, v ktorej som vypracovával bakalársku prácu. Následne, použitím metódy CLA, uskutočním prieskum dodržiavania požiadaviek v súlade s príručkou „Systém riadenia BOZP – návod na zavedenie systému“ a platnou legislatívou. Po vyhodnotení kontrolného záznamu sa venujem analýze úrazov v roku 2010. Záver kapitoly tvorí zhodnotenie prínosov vyplývajúcich z podaných návrhov.

História a stručný popis analyzovanej firmy

Zakladateľmi firmy GeWiS Gruppe boli v roku 1979 bratia Gerhard a Wilhelm Strobl. Od roku 1982 začala firma zamestnávať svojho prvého zamestnanca. V roku 1986 sa začala výroba výrobkov pre automobilový priemysel a podnik sa stal dodávateľom kovo¬vých komponentov nielen pre automobily ale aj nákladnú do¬pravu, poľnohospodársku techniku, elektrotechniku a všeobecné strojárstvo. Po založení prevádzky v Zemiansky Kostoľanoch sa firma GeWiS Slovakia s.r.o presťahovala do Handlovej. V roku 2005 začala s výrobou vysoko presného ozubenia. Medzi produkty spoločnosti patria hriadele, osi, ozubené kolesá, prevodovkové hriadele, skrine prevodoviek, prevodovky, ložiskové puzdrá, puzdrá bŕzd, náboje kolies, rôzne platňové podložky, objímky, kolíky, tyčové a diskové nosníky. V rokoch 2007 a 2008 k založeniu divízií GeWiS USA, Inc. a GeWiS Engineering India Pvt. Ltd. V súčasnosti sa skupina GeWiS Gruppe skladá z:

  • GeWiS Drehteilefertigungs GmbH, Adelsried, Germany,
  • GeWiS - Slowakei GmbH/GeWiS - Slovakia s.r.o., Handlová, Slovak Republic,
  • GeWiS USA, Inc., Birmingham, Michigan, USA,
  • GeWiS Engineering India Private Limited, Pune, India.

Obr. 6 zobrazuje logo GeWiS Gruppe.


Logo_GeWiS_Gruppe.jpg


Výroba produktov vo firme GeWiS Slovakia s.r.o prebieha v súčasnosti za pomoci rôznych technológií:

  • CNC obrábanie,
  • Konvenčné obrábanie,
  • Špeciálne technológie,
  • Montáže.

V podniku je presne definovaná politika organizácie, s ktorou sú oboznámení všetci zamestnanci a je prístupná na viacerých miestach podniku vrátane internetu pre verejnosť [18].

Integrovaný manažérsky systém v firme GeWiS Slovakia s.r.o

V podniku je vypracovaný, zavedený a plne funkčný integrovaný systém manažérstva kvality, ktorý spĺňa požiadavky medzinárodných noriem:

  • ISO 9001: 2008,
  • ISO/TS 16949: 2009,
  • ISO 14001: 2004,
  • OHSAS 18001: 2007.

Cieľom integrácie manažérskych systémov riadenia v spoločnosti bolo zvýšenie konkurencieschopnosti ako aj poskytovanie prvotriednej kvality výrobkov. História certifikácie začína v roku 1999, kedy spoločnosť získala prvé certifikáty. Integrovaný manažérsky systém riadenia spoločnosti v sebe integruje procesné riadenie kvality, enviromentu, BOZP a ostatných zložiek podnikateľskej činnosti do jedného uceleného systému, so zámerom plnenia cieľov spoločnosti a uspokojovania požiadaviek zákazníka. Každý zamestnanec spoločnosti má vďaka IMS presne dané svoje postavenie, úlohy, právomoci a zodpovednosti. Zamestnanci, ktorí môžu pri výkone svojich povinností ovplyvniť kvalitu, environment prípadne BOZP, musia vykonávať svoju prácu podľa vopred spracovaných postupov a o vykonanej práci sa vyhotovujú stanovené záznamy. Spoločnosť neustále rozvíja IMS a taktiež neustále zlepšuje jeho postupy a procesy. Zavedený integrovaný systém manažérstva poskytuje spoločnosti mnohé výhody. Ciele integrovaného systému sú rozdelené do nasledovných kategórií:

  • ciele zamerané na podnik,
  • ciele zamerané na produkt,
  • ciele zamerané na zákazníka,
  • nadradené ciele,
  • ciele vo vzťahu k EMS a BOZP [18].

Nasledujúca podkapitola popisuje systém manažérstva BOZP ktorý je súčasťou integrovaného manažérskeho systému.

Systém manažérstva BOZP v firme GeWiS Slovakia s.r.o

Spoločnosť má zavedený a certifikovaný systém manažérstva BOZP podľa normy OHSAS 18001: 2007 (príloha C), ktorého certifikát je platný do júna 2013. Zavedeným systémom organizácia nielenže spĺňa legislatívne požiadavky, ale aj svoje dobrovoľné záväzky. Pri výkone práce sú identifikované možné riziká a nebezpečenstvá, čo zaručuje vyššiu bezpečnosť pri práci. Pre zníženie rizík organizácia vyžaduje 100% zaškolenie pracovníkov do problematiky, ako aj odbornú spôsobilosť pre výkon práce. Po vykonanej analýze rizík sú zamestnancom podľa potreby prideľované OOPP, ktoré znižujú riziko poranenia pri práci. Organizácia systematicky znižuje riziko a skvalitňuje pracovné podmienky tak, aby predchádzala vzniku nehôd, havárii, úrazov a chorôb z povolania. Firma kontroluje dodržiavanie bezpečných pracovných postupov ako aj zabezpečuje pravidelnú kontrolu zdravotného stavu zamestnancov vo vzťahu k vykonávanej práci. V rámci IMS má organizácia vytvorenú a písomne zdokumentovanú príručku EMS a AMS. V príručke sú presne definované všetky vykonávané kroky, ktoré určuje norma OHSAS 18001: 2007. Cieľom podniku v oblasti BOZP je znížiť úrazovosť na hranici 20 pracovných úrazov na milión odpracovaných hodín. Keďže sa jedná o veľký podnik, nie je problémom dosiahnuť milión odpracovaných hodín za rok [18].

V nasledujúcej kapitole sa zameriam za návrh zlepšenia systému manažérstva BOZP. Pri návrhu zlepšenia využijem analýzu pomocou kontrolných záznamov, ktorá je popísaná v teoretickej časti práce.

Systém manažérstva BOZP v firme GeWiS Slovakia s.r.o

Jednou z možností zlepšenia systému riadenia BOZP je zavedenie programu „Bezpečný podnik“. Na získanie certifikátu „Bezpečný podnik“ je potrebné, aby organizácia mala zavedený systém riadenia podľa príručky „Systém riadenia BOZP – návod na zavedenie systému“ NIP 2002 a normy STN OHSAS 18001. Príručka vydaná národným inšpektorátom práce v sebe integruje zásady systému riadenia podľa Medzinárodnej organizácie práce a medzinárodného štandardu OHSAS 18 001, ktorého prijatím v apríli 2008 ako STN OHSAS 18 001 sa normalizovali systémy manažérstva bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v SR. To vysvetľuje, prečo táto príručka ostala, ako východiskový model pre zavedenie systému riadenia BOZP pre program „Bezpečný podnik“.

Použitím metódy CLA bol vytvorený záznam kontrolných otázok (príloha B), ktorých úlohou bolo zistiť do akej miery sú plnené jednotlivé body príručky. Na otázky bolo možné odpovedať zaznačením krížika v stĺpcoch A, N alebo C. Objasnenie značenia stĺpcov je nasledovné:

  • A – áno – splnenie požadovaného kritéria v plnom rozsahu,
  • N – nie – nesplnenie požadovaného kritéria z dôvodu závažných nedostatkov,
  • C – čiastočne – splnenie požadovaného kritéria len čiastočne ale nedostatky nemajú podstatný vplyv na fungovanie systému.



Vyhodnotenie kontrolného záznamu Z celkového počtu otázok 65 bolo v 63 prípadoch označená odpoveď áno, a v 3 prípadoch to bolo čiastočne. Odpoveď nie nebola zvolená pri žiadnej otázke. Nasledujúci diagram zobrazuje grafické a percentuálne vyhodnotenie odpovedí.


Diagram_vyhodnotenia_CHECKLISTU.jpg


Podľa odpovedí z kontrolného záznamu bola vytvorená nasledujúca tabuľka, ktorá zobrazuje písomné hodnotenie zisteného stavu.

Vyhodnotenie aktuálneho stavu
Prvok príručky Vyhodnotenie aktuálneho stavu
1 Politika Vypracovaný a schválený dokumentom BOZP, ktorý v súlade s platnou legislatívou zabezpečuje bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci všetkým zamestnancom.
Politika je aktívna prístupná všetkým zamestnancom a je založená na princípe trvalého zlepšovania. Politika BOZP je zároveň súčasťou IMS.
Zamestnanci sú zapojený do vytvárania otázok BOZP.
Zabezpečenie komisie BOZP zamestnávateľom prebieha iba sčasti.
2 Plánovanie Sú presne naplánované a definovane ciele podniku ktoré sú riadne zdokumentovane.
Na základe výsledkov analýzy je čiastočne hodnotené priebežne zlepšovanie systému riadenia BOZP.
Súčasťou je analýza rizík je identifikácia nebezpečenstiev a ohrození.
Sú čiastočne vykonané opatrenia na zníženie a odstránenie rizika.
Zabezpečené vydávanie OOPP poľa analýzy rizík.
Sú naplánované ciele na všetkých úrovniach.
Je stanovený plán na dosiahnutie cieľov a vytvorený program na kontroly na zlepšenie oblasti BOZP.
Sú vypracované havarijné plány ako aj navrhnuté postupy v prípade ohrozenia života.
3 Organizačné zabezpečenie Je stanovená jasná organizačná štruktúra v ktorej sú definované povinnosti, zodpovednosť a právomoci.
Je plne zabezpečené školenie spôsobilosť a budovanie povedomia zamestnancov v otázkach BOZP.
Sú zvládnuté operatívne riadenia zmien.
Je zavedená dokumentácia a zabezpečená jej aktualizácia.
Zabezpečená komunikácia s zamestnancami vrátane konzultácií ohľadne problematiky BOZP.
4 Kontrola a hodnotenie Je zavedený účinný systém kontroly BOZP.
Vyšetrovanie a kontrola systému riadenia je konávaná s cieľom zlepšenia celkového systému.
Audity sú nestranné a objektívne.
Programy interných auditov sú naplánované.
5 Opatrenia na zlepšenie Vrcholový manažment zabezpečuje preskúmanie činností BOZP ktorého výstupom sú návrhy na zlepšenie.
Ako súčasť procesu zlepšovania sú po preskúmaní aktualizované prvky systému riadenia BOZP ktoré vyžadujú zmenu.

Z vytvoreného kontrolného záznamu vyplýva hodnotenie súčasného stavu systému manažérstva BOZP. V podniku je vybudovaný a zavedený funkčný systém manažérstva BOZP, ktorého cieľom je trvalé zlepšovanie tak ako to popisuje norma STN OHSAS 18001: 2007. Zásluhou udržiavanému systému manažérstva BOZP podnik spĺňa požiadavky na 95%. Len v 5% požiadaviek je splnených sčasti. Splnenie kritérií programu „Bezpečný podnik“ je stanovené hranicou 10% pre hodnotenie čiastočne s celkového počtu otázok. Z výsledku kontrolného záznamu teda vyplýva, že organizácia spĺňa požiadavky pre získanie certifikátu „Bezpečný podnik“. Pre zlepšenie celkového výsledku, ako aj systému manažérstva BOZP by bolo výhodné odstránenie nedostatkov v bodoch s hodnotením čiastočne.

Návrh na zlepšenia čiastočne splnených prvkov systému

1 Politika

  • zo stany zamestnávateľa uskutočniť ustanovenie a zabezpečiť úplné fungovanie komisie BOZP v harmónií s legislatívou a štandardnými postupmi.


2 Plánovanie

  • z dokumentácie úvodnej analýzy vytvoriť jadro systému riadenia BOZP, na základe ktorej je možné celkovo hodnotiť zlepšovanie systému riadenia BOZP,
  • úplne zabezpečiť po vykonaní analýzy rizika zníženie rizika, prípadne ak je to možné zabezpečiť kompletné odstránenie rizika.

Zlepšením vyššie uvedených bodov v podniku dôjde k zdokonaleniu zavedeného systému riadenia BOZP a taktiež lepšiemu plneniu požiadaviek pre získanie osvedčenia „Bezpečný podnik“. Certifikovaním programu by podnik predstavoval bezpečný podnik po všetkých stránkach, na získanie osvedčenia je taktiež potrebné zaistenie zdravých pracovných podmienok na pracovisku ako aj udržiavanie nízkej úrazovosti. V rámci zdokonaľovania BOZP je dôležité klásť dôraz na znižovanie počtu pracovných úrazov, vyhodnotenie úrazovosti je preto zmyslom nasledujúcej kapitoly.

Systém manažérstva BOZP v firme GeWiS Slovakia s.r.o

Z politiky spoločnosti GeWiS Gruppe je zrejmé, že ich cieľom je minimalizovanie rizika vzniknutého pri práci. Vo firme je zabezpečená dokumentácia úrazov od zberu až po spracovanie. Výsledkom vyšetrovania nežiaducich informácií sú vykonávané nápravné opatrenia. Pre úrazovosť je v podniku stanovený cieľ 20 ppm, čo predstavuje 20 pracovných úrazom na 1 milión odpracovaných hodín. V roku 2010 bolo zaznamenaných 132 úrazov a poranení, z čoho bolo 30 vyhodnotených ako pracovných úrazov. Zároveň bolo v danom roku odpracovaných 1177979,5 hodín, v prepočte teda vyplýva že došlo 26 úrazom na 1 milión odpracovaných hodín. Nasledujúca tabuľka zobrazuje porovnanie počtu pracovných úrazov s počtom odpracovaných hodín.

Porovnanie počtu úrazov a odpracovaných hodín [18]
Mesiac Január Február Marec Apríl Máj Jún
Počet odpracovaných hodín 86917,3 94178,3 114794 97646,8 103818 106040
Počet úrazov 1 1 3 3 3 5
Mesiac Júl August September Október November December
Počet odpracovaných hodín 85952 89815,8 99475,5 104018 104990 90335
Počet úrazov 5 3 1 0 3 2

Z uvedeného vyplýva - k najväčšiemu počtu úrazov došlo v mesiacoch jún a júl. V mesiaci júl bol zaznamenaný aj najnižší počet odpracovaných hodín, čo je zobrazené aj na nasledujúcom obrázku.


Vzťah_úrazovosti_a_odpracovaných_hodín.jpg [18]


Z grafu vyplýva, že najhorším mesiacom z hľadiska vzťahu množstva úrazov a počtu opracovaných hodín bol mesiac júl. Nízky počet odpracovaných hodín v mesiaci júl je spôsobený aj vyšším čerpaním dovoleniek v danom mesiaci. Dôsledkom pracovných úrazov bolo zaznamenaných 499 dní práceneschopnosti, čo je 3742,5 hodín. Príčiny vzniku týchto pracovných úrazov je možné rozdeliť na dve skupiny:

  • podľa spôsobu poranenia
  • a v zmysle bezpečnostnej disciplíny.

Príčiny úrazov podľa spôsobu poranenia sú nasledovné:

  • kolízia s rukou (v grafe zaznačená ako P 1),
  • stlačenia prsta (v grafe zaznačená ako P 2),
  • pád na podlahu (v grafe zaznačená ako P 3),
  • náraz materiálu na telo (v grafe zaznačená ako P 4),
  • rezná rana (v grafe zaznačená ako P 5),
  • zlý pohyb (v grafe zaznačená ako P 6).

Nastávajúci obrázok zobrazuje paretovu analýzu, vytvorenú prostredníctvom programu Minitab, z údajov o počte príčin úrazov.


Paretov_graf_pre_spôsob poranenia.jpg


V paretovej analýze bolo zvolené kritérium 80/20. Z uvedeného vyplýva, že najzávažnejšie príčiny úrazov podľa spôsobu poranenia sú: kolízia s rukou, rezná rana a pád na podlahu. Tieto príčiny spolu tvoria 81,5% celkového počtu úrazov. Pri znižovaní úrazovosti je preto potrebné zamerať sa najmä na tieto príčiny. Ostatné kategórie tvoria len 18,5% celkového počtu úrazov. Toto rozdelenie má skôr informatívny charakter, nakoľko nemožno presne definovať z akého dôvodu došlo k úrazu.

Ďalšou skupinou je rozdelenie úrazov podľa bezpečnostnej disciplíny. Táto skupina má pre návrh zlepšenia významnejšiu úlohu keďže je tu presne definovaná príčina vzniku úrazu. V tejto skupine sa nachádzajú nasledovné príčiny:

  • nepoužívaný bezpečný pracovný postup (v grafe zaznačená ako P 1),
  • nepoužívanie OOPP (v grafe zaznačená ako P 2),
  • odstránenie bezpečnostných a ochranných zariadení (v grafe zaznačená ako P 3),
  • neutrálne príčiny (v grafe zaznačená ako P 4),
  • nezistené príčiny (v grafe zaznačená ako P 5).

Na obr. 10 je zobrazený paretov graf pre príčiny úrazov rozdelených podľa bezpečnostnej disciplíny.


Paretov_graf_bezpečnostnej disciplíny.jpg


Pri použití pravidla 80/20 sú najzávažnejšie príčiny úrazov z hľadiska bezpečnostnej disciplíny: nepoužívaný bezpečný pracovný postup a neutrálne príčiny. Uvedené príčiny spolu tvoria až 88.9% z celkového počtu úrazov, zatiaľ čo ostatné tri kategórie iba 11,1%. S uvedeného vyplýva, že je potrebné zamerať sa najmä na tieto dve príčiny.

Možnosti zníženia pracovnej úrazovosti

Najpočetnejšou príčinou vzniku úrazov za rok 2010 bolo nepoužívanie bezpečnostných pracovných postupov. Táto príčina môže byť spôsobené, ich nedostatočnou znalosťou alebo ich nerešpektovaním. Firma zabezpečuje úvodné a opakované školenia zamerané na BOZP. Povinnosť uskutočňovať tieto školenia je zakotvená v legislatíve. Zlepšením samotných školení ako aj motiváciou zamestnanou by mohlo dôjsť k väčšiemu rešpektovaniu bezpečnostných postupov. Jedným z možných opatrení zameraných na zlepšenie školení je uskutočniť preskúšanie po vykonaní školenia, výstupom by boli informácie o tom, aké efektívne sú v skutočnosti školenia. Pomocou týchto výstupov by bolo možné zhodnotiť a vypracovať návrhy na zlepšenie školení, ktoré by zamestnancom umožnili lepšie pochopenie problematiky BOZP.

Následne by bolo možné vypracovať anonymný dotazník, v ktorom môžu zamestnanci otvorene ohodnotiť tieto školenia, či im poskytli dostatočný obraz o možných rizikách a nebezpečenstvách alebo či školenie vnímajú iba ako povinnosť. Výsledkom týchto dotazník by bol návrh na zlepšenie školení z hľadiska zaujímavosti. Zlepšenie znalostí lepším informovaním zamestnancov o možných následkoch nehôd, ako aj oboznámenie s analýzou rizík a objasnením potreby požívania bezpečnostných pracovných postupov. Zdôrazniť, že sa nejedná len o ich vlastné zdravie, ale i o zdravie ostatných zamestnancov a nedodržaním BOZP prácu neuľahčia. Pripomenúť zamestnancom, že nedodržiavanie bezpečných pracovných postupov je v rozpore s platnou legislatívou SR. K lepšiemu dodržiavaniu bezpečných pracovných postupov by určite pomohlo, ak by bol zavedený systém náhodných kontrol a poctiví zamestnanci by boli odmeňovaní.

Druhou najpočetnejšou príčinou úrazov boli neutrálne príčiny; tieto príčiny nie sú spôsobené zo strany zamestnávateľa, ani zo strany zamestnanca. Pri týchto úrazoch nešlo o porušenie žiadnych bezpečnostných predpisov a pri tomto úraze nie je žiadny vinník. V týchto prípadoch ide zväčša o nešťastnú náhodu. Aj preto je veľmi ťažké nájsť nápravné opatrenia pre túto skupinu úrazov.

Cieľom týchto návrhov je najmä zvýšenie informovanosti zamestnanca ako aj zlepšenie samotných školení. Samotná prax a skúsenosti získane pri práci poskytujú zamestnancom tiež dostatočný prehľad o možnostiach rizík, ale aj tí najskúsenejší zamestnanci by nemali podceňovať možné rizika.

Prínosy vyplývajúce z podaných návrhov

Zapojením a certifikovaním sa do programu „Bezpečný podnik“ by došlo v podnikateľskom subjekte zvýšeniu celkovej bezpečnosti a zníženiu úrazovosti, ale aj k celkovej optimalizácií procesov nielen z hľadiska BOZP ale aj EMS. Zlepšením úrovne BOZP dochádza k zlepšeniu atmosféry na pracovisku, zamestnanci vykonávajú svoju prácu v lepšej psychickej a fyzickej pohode. Znížením úrazovosti by bolo možné jednoduchšie dosiahnutie stanovených cieľov v politike BOZP. Získaním loga „Bezpečný podnik“ môže podnik nadobudnúť konkurenčnú výhodu oproti ostatným podnikom, vďaka pozitívnej reklame.

Zlepšením školení BOZP by došlo k lepšiemu pochopeniu bezpečnostných postupov, a v spojení s zavedením programu „Bezpečný podnik“ by malo výrazný vplyv na samotnú úrazovosť v podniku. Konečným efektom zníženia úrazovosti je zníženie nákladov, vyplývajúcich z povinnosti preplácania práce neschopnosti a úhrady škody zamestnancom v prípade pracovného úrazu. Ušetrené finančné zdroje by následne bolo možné investovať do skvalitnenia výroby alebo bezpečnosti firmy.

Záver

Bakalárska práca sa zaoberá zvyšovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Cieľom bolo odhaliť nedostatky zavedeného systému a navrhnúť ich odstránenie. Odstránenie týchto nedostatkov by viedlo k splneniu cieľov podniku zameraných na BOZP. Okrem samotného zlepšenia bezpečnosti je vedľajším efektom zvýšenie prestíže podniku a šetrenie financií. V teoretickej časti sú popísané základne charakteristiky legislatívy, rovnako aj možnosti certifikácie systému manažérstva a rozpísaný proces posudzovania rizík, ktorý tvorí významnú časť ich znižovania v podniku. V praktickej časti boli použité dve metódy - metódu CLA a paretovu analýzu. Za pomoci vytvoreného záznamu kontrolných otázok bol vyhodnotený stav systému riadenia BOZP. Výsledkom je zhodnotenie zavedeného systému v spoločnosti GeWiS Slovakia s.r.o, ako aj vyhodnotenie plnenia požiadaviek potrebných na certifikovanie programu „Bezpečný podnik“. Certifikovaním programu by podnik predstavoval bezpečný podnik po všetkých stránkach. Z výsledku kontrolného záznamu vyplýva plnenie legislatívnych požiadaviek ako aj väčšiny požiadaviek na získanie osvedčenia bezpečný podnik. Pri čiastočne splnených bodoch boli navrhnuté opatrenia s cieľom splnenia určených bodov. Nasledujúcou časťou práce je vyhodnotenie úrazovosti. Použitím paretovej analýzy boli označené najzávažnejšie príčiny úrazov za kalendárny rok 2010. Z vyhodnotenia vyplývalo, že najčastejšou príčinou úrazov je nedodržiavanie bezpečných pracovných postupov. Následne boli navrhnuté opatrenia zamerané na zlepšenie školení a zvýšenia povedomia zamestnancov. Druhá najpočetnejšia príčina bola hodnotená ako neutrálna príčina, t.j. jednalo sa o nešťastnú náhodu a nikto nebol označený za vinníka nehody. V závere praktickej časti sú uvedené prínosy vyplývajúce z podaných návrhov.

Zoznam použitej literatúry

[1] VEBER, Jaromír a kolektív.: Management kvality, enviromentu a bezpečnosti práce. Management Press, Praha 2010. 352 s. ISBN 978-80-7261-210-9.

[2] MATEIDES, Alexander a kolektív: Manažérstvo kvality : história, koncepty, metódy. Bratislava : EPOS, 2006. 751 s. ISBN 80-8057-656-4.

[3] SABO, Milan: Základy bezpečnostného inžinierstva. STU v Bratislave 2004. 177 s. ISBN 80-227-2054-2.

[4] KORECKÝ, Michal – TRKOVSKÝ, Václav: Management rizik projekt projektů se zaměřením na projekty v průmyslových podnicích. Grada Publishing, a. s., Praha 2011. 584 s. ISBN 978-80-247-3221-3.

[5] STN OHSAS 18001. Systém Manažérstva bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci : Požiadavky. Bratislava : SÚTN, 2008. 26 s.

[6] STN OHSAS 18002. Systémy manažérstva bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci : Návod na implementáciu OHSAS 18001: 20007. Bratislava : SÚTN, 2009. 65 s.

[7] ČSN EN ISO 14121-1. Bezpečnost strojních zařízení - Posouzení rizika - Část 1 : Zásady. Praha : ČSNI, 2008. 31 s.

[8] Zákon NR SR č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (čiastka 130/2001).

[9] Zákon NR SR č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (čiastka 52/2006).

[10] SYSTÉM RIADENIA BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA PRI PRÁCI : Návod na zavedenie systému [online]. Bratislava : Národný inšpektorát práce, 2008 [cit. 2011-06-05]. Dostupné z WWW: <http://www.ip.gov.sk/Download/dobraprax/system_riadenia_bozp.pdf>. ISBN 80–968760–4–X.

[11] OTTO, Novák. BOZPinfo.cz [online]. 31.05.2004 [cit. 2011-06-05]. Bezpečnost práce a 50 let VÚBP. Dostupné z WWW: <http://bozpinfo.cz/knihovna-bozp/citarna/publikace/vyrocipre040524.ruhersko.html>.

[12] Bozpo agency [online]. c2011 [cit. 2011-06-05]. Platné právne predpisy BOZP. Dostupné z WWW: <http://www.bozpo.sk/bozp/index.php?id=30>.

[13] Portal.gov.sk [online]. c2011 [cit. 2011-06-05]. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci. Dostupné z WWW: <http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1632>.

[14] Security Revue [online]. c2005 [cit. 2011-06-05]. Všeobecné pojmy. Dostupné z WWW: <http://www.securityrevue.com/tbm/part1_s.html#system>.

[15] BOGDANOVSKÁ, Gabriela . Security Revue [online]. 13.2.2009 [cit. 2011-06-05]. Nová norma pre systémy manažérstva bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Dostupné z WWW: <http://www.securityrevue.com/article/2009/02/nova-norma-pre-systemy-manazerstva-bezpecnosti-a-ochrany-zdravia-pri-praci/>.

[16] Národný inšpektorát práce [online]. 2011 [cit. 2011-06-05]. Informácie. Dostupné z WWW: <http://www.ip.gov.sk/?id_fa=203>.

[17] RISTVEJ, Jozef. FAKULTA ŠPECIÁLNEHO INŽINIERSTVA ŽILINSKEJ UNIVERZITY V ŽILINE [online]. 2005 [cit. 2011-06-05]. PREHĽAD A STRUČNÝ POPIS POUŽÍVANÝCH METÔD ANALÝZY RIZIKA. Dostupné z WWW: <http://fsi.uniza.sk/kkm/old/publikacie/kp/kp_kap_8.pdf>.

[18] Zdroj : Interná dokumentácia spoločnosti.