Charakteristika metrológie, jej úlohy a význam
Význam metrológie
V najrôznejších technologických procesoch všetkých výrobných odvetviach je metrológia zásadnou potrebnou činnosťou. Meraním chceme získať spoľahlivé a často aj celosvetovo reprodukovateľné výsledky. K tomu je však potrebné periodické kontroly a kalibrovanie meracích prostriedkov, existencia štruktúry nezbyztých etalonov, príslušných metodik ich tvorby, udržiavania a používania. Tie je treba navrhnúť tak, aby odpovedali stále rastúcim požiadavkám na presnosť a iné dôležité vlastnosti. K tomu je za potreby náležitý výskum, ďalej je treba ich vyrobiť a skontrolovať..
Funkcia každého prístroja by mala byť periodicky sledovaná a zaisťovaná overovaním a kalibrovaním a následnou kontrolou, pretože bez takejto záruky spoľahlivosti môže dôjsť k závažným následkom, ktorým by sa každý z nás nerád vystavil. Štát sa síce stará o správnosť niektorých meradiel, ale väčšina meradiel takému štátnemu dozoru nepodlieha a vážnym nedostatkom je väčšinou neexistujúci systém metrologického zabezpečenia. Domnievať sa že drahý merací prístroj dáva trvalo správne výsledky je názor idealistický.
Ďalším problémom je meranie vybraných parametrov, uplatňujúcich sa v posudzovaní životného prostredia pretože aj tu by mali byť k meraniu potrebné meradla sledované čo do správnosti a presnosti a mali by biť riadne kalibrované a kontrolované. Aj keď plno používaných meradiel nie sú kalibrované, napriek tomu by mal každý vedieť, že by si meradlá mal občas skontrolovať a kde môže obstarať kontrolu.
Základné činnosti odboru metrológie:
- navrhuje koncepciu štátnej politiky v oblasti metrológie a zabezpečuje jej realizáciu,
- zabezpečuje úlohy vyplývajúce z členstva Slovenskej republiky v medzinárodných vládnych metrologických organizáciách a koordinuje účasť orgánov štátnej správy, právnických osôb a fyzických osôb na plnení týchto úloh, ako aj úloh vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv pre oblasť metrológie, ktorými je Slovenská republika viazaná,
- navrhuje druhy určených meradiel, technické požiadavky a metrologické požiadavky na jednotlivé druhy určených meradiel a spôsob ich metrologickej kontroly
- pripravuje vydávanie rozhodnutí o autorizácii na výkon overovania určených meradiel a výkon úradného merania, vedie register autorizovaných osôb,
- vydáva rozhodnutia o registrácii a vedie register registrovaných osôb,
- usmerňuje činnosť v oblasti metrológie,
- pripravuje na uverejnenie vo Vestníku ÚNMS SR vyhlásenie národných etalónov a certifikovaných referenčných materiálov, schválené typy, oznámenia o autorizácii a povolenia o dočasnom používaní iných ako zákonných jednotiek,
- vytvára podmienky na výkon metrologických činností podľa zákona o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov č. 142/2000 Z. z. v znení zákona č. 431/2004 Z. z.,
- pripravuje, sleduje a pravidelne vyhodnocuje plnenie kontraktu medzi ÚNMS SR a SMÚ
Definícia metrológie
Metron(grec.) – miera, Logos(grec.) – pojednávanie
Medzinárodne je metrológia definovaná ako náuka o meraní. Teda metrológia zahrňuje všetko o meraní. Jej cieľom je zabezpečovať jednotnosť a presnosť meraní ,čo je základná významná pre konkurencie schopnú výrobu , pre obchod atď. Metrológia je procesom zberu, prenosu a spracovania informácie o meranej veličine s cieľom získať kvantitatívny výsledok jej porovnaním so zvolenou stupnicou, alebo jednotkou veličiny tvare vhodnom pre ďalšie použitie človekom alebo strojom. Metrológia je odbor (veda) zaoberajúci sa meraním, meracími jednotkami a metódami, technikou merania, meradlami, stanovením fyzikálnych a materálových konštánt a prípadne istými vlastnosťami osôb, ktoré meranie vykonávajú.
Metrológia sa definuje rôzne:
- veda o meraní
- veda o presnosti
- správnosti (reprodukovateľnosti) merania
- dejiny mier
- dejiny merania
- a iné.
Metrológia je vedný a technický odbor obsahujúci všetky znalosti a činnosti týkajúce sa merania (náuka o meraní). Je to náuka, ktorá pojednáva o jednotkách, metódach a prostriedkoch merania.
Druhy metrológie:
- všeobecná – zaoberá sa problémami spoločnými pre všetky merania bez ohľadu na charakter a druh meranej veličiny,
- legálna – zaoberá sa meracími jednotkami a metódami z hľadiska predpísaných a právnych náležitostí
- priemyslová metrológia - zabezpečuje na úrovni priemyslových podnikov, služieb a ostatných zainteresovaných organizácií používanie vhodných meradiel, meracích metód a nadväznosť meradiel;
Zákon o metrológii č. 142/2000 Z. z. priniesol modernizáciu a aktualizáciu do regulovanej sféry metrologického zabezpečenia a súčasne potrebnú aproximáciu práva s EÚ v tejto oblasti. Zabezpečuje jednotnosť a správnosť merania.
Tento zákon na zabezpečenie jednotnosti a správnosti merania upravuje:
a) zákonné meracie jednotky,
b) požiadavky na určené meradlá a ich metrologickú kontrolu,
c) podmienky úradného merania,
d) požiadavky na spotrebiteľky balené výrobky,
e) podmienky autorizácie a registrácie,
f) pôsobnosť orgánov štátnej správy pre oblasť metrológie
g) metrologický dozor,
h) ukladanie pokút.
Hlavný prínos zákona o metrológií je v zabezpečení jednotnosti a presnosti merania fyzikálnych a technických veličín používaním overených a kalibrovaných meradiel, resp. certifikovaných referenčných materiálov. Zákon zabezpečuje jednotnosť, správnosť a presnosť v oblasti týkajúcej sa metrológie.
Jednotnosť - Medzinárodný obchod a vzájomná výmena tovarov je podmienená štandardizáciou produktov v celosvetovom meradle a musí sa zakladať na vzájomnej harmonizácii (technických) požiadaviek na meradlá a následne na ich používaní. Zákonná úprava metrológie predstavuje nástroj na zabezpečenie jednotnosti a správnosti merania najmä v oblastiach chránených štátom. Právne predpisy poskytujú všeobecne platné pravidlá metrologickej kontroly meradiel a výkonu meraní s garantovanými výsledkami nezávisle od oblasti použitia.
Presnosť obsahuje stupeň zhody s etalónom. Presnosť sa vzťahuje ku kvalite výsledku a odlišuje sa od správnosti, ktorá sa vzťahuje ku kvalite operácie, pomocou ktorej sa dosiahne výsledok Môže sa stať, že na dosiahnutie výsledku treba zmeniť zariadenie alebo postup. Tento prípad nastáva, ak sa požaduje vyšší stupeň presnosti, ako sa dá dosiahnuť pomocou práve používaného zariadenia alebo metódy.
Správnosť predstavuje stupeň zjemnenia pri vykonávaní nejakej operácie alebo stupeň dokonalosti zariadení a metód, ktoré sa používajú na dosiahnutie výsledku.
Použitá literatúra
Prednášky a poznámky z predmetu Metrológia 3.ročník
Zákon 142/2000 o metrológií a o doplnení niektorých zákonov