Delta-Sigma prevodníky

Z Kiwiki
Verzia z 06:26, 23. jún 2010, ktorú vytvoril Xxmiloss (diskusia | príspevky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Δ-Σ, resp. Σ-Δ prevodníky sú moderné prevodníky, pracujúce na princípe Σ-Δ modulátora, vyznačujúce sa jednoduchým hardvérom, ale zložitým softvérom pracujúcim ako signálový procesor. Hoci princíp Σ-Δ prevodu je známy už viac desiatok rokov, jeho širšie využitie bolo možné až keď sa dostatočne rozvinula technológia výroby integrovaných obvodov s veľmi vysokou hustotou integrácie umožňujúca jeho praktickú realizáciu.

Základná koncepcia Sigma-delta prevodníka:

  • prevzorkovanie meraného signálu (oversampling)
  • tvarovanie spektra (noise shaping)
  • číslicová filtrácia (digital filtration)
  • decimácia (decimation)


Transformácie Δ-modulátora na Σ-Δ-modulátor

Sigma-delta modulátor je rozšírením delta modulátora. Delta modulácia využíva dva integrátory. Pretože integrácia je lineárna operácia, je možné druhý integrátor presunúť pred modulátor bez vplyvu na celkovú činnosť dvojice modulátor-demodulátor. Naviac je možné integrátory presunúť za uzol a vytvoriť sigma-delta modulátor, ktorého štruktúra ako aj princíp transformácie delta modulátora na sigma-delta modulátor je znázornený na Obr.1.

Obr. 1: Princíp transformácie Δ-modulátora na Σ-Δ-modulátor


Popis činnosti Σ-Δ prevodníka

Prevzorkovanie znamená AČ prevod podstatne vyššou rýchlosťou ako vyžaduje vzorkovacia teoréma. Pri tvarovaní spektra dochádza k potlačeniu digitalizačného šumu. Číslicová filtrácia znamená v najjednoduchšom prípade výpočet aritmetického priemeru z viacerých výsledkov prevodu, čím sa zároveň zvyšuje jeho rozlišovacia schopnosť. Pri decimácii sa znižuje frekvencia výstupných údajov prevodníka na hodnotu zodpovedajúcu vzorkovacej teoréme.

Obr. 2: Sigma-Delta prevodník



Vstupné napätie, ku ktorému je pripočítaný výstup 1-bitového ČA prevodníka, je privedené na integrátor. Výstup integrátora sa porovnáva s nulovým napätím komparátorom, ktorý môžeme nazvať aj 1-bitovým AČ prevodníkom. Výstup komparátora, ktorý je taktovaný frekvenciou K.fs, kde K je koeficient prevzorkovania a fs je výstupná frekvencia údajov AČ prevodníka, je vstupom prepínača v spätnej väzbe, ktorý tvorí 1-bitový ČA prevodník. Táto časť prevodníka sa nazýva Σ-Δ modulátor. Jeho výstupom je jednobitový prúd s frekvenciou K.fs.