Prehľad architektúry PSoC
Mikroprocesory PSoC (Programmable System on Chip – Programovateľný systém na čipe) sa skladajú z konfigurovateľných blokov analógových obvodov a digitálnej logiky, ktoré sú vzájomne programovo prepojené. Uvedená architektúra umožňuje vytvárať zákaznícke konfigurácie mikroprocesora tak, aby boli splnené požiadavky potrebné na realizáciu jednotlivých aplikácií. Bloková schéma na Obr. 1.1 zobrazuje architektúru celej rodiny mikroprocesorov PSoC.
Vnútorná štruktúra PSoC
Spoločnosť Cypress vyvinula niekoľko desiatok typov súčiastok typov PSoC. Líšia sa predovšetkým množstvom a druhom blokov, veľkosťou pamäti programu (FLASH), pamäťou dát (RAM), veľkosťou a druhom puzdier a ďalšími parametrami. V závislosti na type obsahujú 4-16 digitálnych a 3-12 analógových blokov.
M8C – procesorové jadro
Na Obr. 1.2 sú zobrazené prvky architektúry jadra PSoC. Procesor je 8-bitový a dokáže spracovať až 4 milióny inštrukcií za sekundu. 8-bitová architektúra podporuje použitie až 64 kilobajtov pamäti Flash, v ktorej je uložená užívateľská aplikácia. Flash pamäť je „in-circuit programmable“, takže PSoC je možné programovať aj potom, ako je zapojený do dosky plošných spojov. Flash je zároveň aj „in-application programmable“, čo znamená, že mikroprocesor je schopný dynamicky meniť svoju vlastnú pamäť. Procesor je pripojený k viacerým digitálnym a analógovým blokom, ktoré poskytujú funkcionalitu a flexibilitu charakteristickú pre celú rodinu PSoC.
Registre procesora M8C
M8C je 8-bitový mikroprocesor MIPS harvardskej architektúry s voliteľnou hodinovou frekvenciou od 93.7 kHz do 24 MHz. Má päť vnútorných registrov, ktoré sú využívané pri vykonávaní programu.