Systémy na vizualizáciu rozvrhu hodín

Z Kiwiki
Verzia z 20:46, 14. máj 2010, ktorú vytvoril Juraj (diskusia | príspevky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Systémy na vizualizáciu rozvrhu

Pre lepšie pochopenie problematiky tvorby rozvrhu sa budeme v tejto kapitole zaoberať aplikáciami na tvorbu a správu rozvrhu. Zaujímať nás bude hlavne akým spôsobom je riešené zobrazovanie samotného rozvrhu.

Rozvrh 4.1

Rozvrh 4.1 [14] je aplikácia na tvorbu rozvrhu pre všetky typy škôl určená pre operačný systém Windows. Program má výkonný algoritmus automatickej tvorby rozvrhu, ktorý vytvorí kompletný rozvrh školy podľa zadaných podmienok. Pri tvorbe sú dodržiavané pedagogické požiadavky na vyučovanie v triedach i na počet voľných hodín v rozvrhu učiteľa, ako i rôzne špecifické požiadavky každej školy. V programe sú veľmi silné nástroje, ktoré umožňujú tvorcovi rozvrhu jednoducho upravovať už vytvorený rozvrh. Verzia 4.1 má funkciu export rozvrhov vo formáte HTML, čo umožňuje jednoduchým spôsobom prezentovať rozvrh školy na internete.

Obr. 4.1 Html výstup zobrazenia rozvrhu programu Rozvrh 4.1

Prvý riadok reprezentuje časovú os jednotlivých vyučovacích hodín. Každý ďalší riadok zobrazuje vyučovacie hodiny v danom dni. Toto rozloženie je pravdepodobne najprehľadnejšie a veľmi intuitívne. Vhodným riešením je aj farebné označenie každého predmetu. Užívateľ si daný predmet zapamätá podľa jemu priradenej farby a tým sa mu zjednoduší orientácia v rozvrhu.

Súčasný rozvrh fakulty mechatroniky

Súčasná webová aplikácia na zobrazovanie rozvrhu fakulty mechatroniky má výpis rozvrhu riešený iným spôsobom.

Obr. 4.2 Súčasná verzia rozvrhu fakulty mechatroniky TnU AD

Výpis môže pôsobiť trochu neprehľadne, pretože každý riadok reprezentuje jeden predmet. Čas jednotlivých prednášok je zobrazený v stĺpci s názvom Čas. Deň v ktorý daný predmet je v stĺpci s názvom Deň. Absencia časovej osi robí problémy v pohodlnej orientácií v rozvrhu.