Webové služby v Jave

Z Kiwiki
Verzia z 21:26, 25. február 2010, ktorú vytvoril Juraj (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „Kategória:Bakalárske práce Kategória:Webové služby Kategória:Java {{Hlavička_FM|Webové služby v Jave |Martin Starosta|Ing. Juraj Ďuďák|2008/2009|Ba…“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tnu wiki.png
Trenčianska Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Fakulta Mechatroniky
Fm wiki.png
Webové služby v Jave

Bakalárska práca


Autor:
Pedagogický vedúci: Ing. Juraj Ďuďák
Študijný odbor: Mechatronika

Akademický rok 2008/2009

Abstrakt

Abstract

Úvod

Dnešným hitom číslo jedna v informačných a komunikačných technológiách je servisne orientovaná architektúra (SOA), kde servisy znamenajú služby, ktoré daný systém publikuje, aby ich iné systémy mohli využívať. Preto sa čoraz častejšie skloňuje pojem webové služby.

Vývoj webových služieb môžeme rozdeliť do troch fáz. V prvej fáze bol zadefinovaný model klient/server. Kde klient mohol volať na jednom serveri pomocou vzdialených volaní (RPC). Potom prišla druhá fáza vývoja , ktorá bola založená na webe. Klienti mohli so servermi komunikovať cez preddefinované prostredie, za podmienky, že mali spoločný objektový model a komunikačný protokol. Tretia fáza predstavuje model webových služieb, kde sú dynamicky spojení poskytovatelia aj užívatelia služieb.

Rozdiel medzi webovou aplikáciou a webovou službou je ten, že webová služba slúži na komunikáciu stroja s iným strojom, pričom webová aplikácia slúži na komunikáciu medzi užívateľom a strojom. Aby mohli stroje medzi sebou komunikovať, musia komunikovať spolu rovnakým jazykom, ktorý predstavuje jazyk XML. Samotný jazyk však nestačí, je nutné definovať aj spôsob komunikácie. Preto webové služby dokážu posielať a prijímať XML správy pomocou štandardných internetových protokolov ako sú HTTP, FTP, SMTP alebo BEEP.

Úlohou tejto práce je vytvoriť webovú službu rozvrhu fakulty mechatroniky. V prvej kapitole si povieme, čo je to webová služba a ako sa tvorí. V druhej kapitole si popíšeme návrh a realizáciu služby, jej triedy a metódy. V tretej kapitole si popíšeme zdrojový kód klienta.