Kvalita a firemná kultúra
Kvalita a kultúra
Kvalita je slovo viac významov. Kaţdý jedinec si ho môže spájať s inými pojmami. Môžeme si ho vysvetliť ako faktor úspechu organizácie alebo ako základný nástroj udržiavania a zvyšovania konkurencieschopnosti. Kvalita zohráva dôležitú úlohu v otázke preţitia. Norma STN EN ISO 9000:2000 Systémy manaţérstva kvality – Základy a slovník uvádza „ kvalita je miera s akou množina vlastných charakteristík spĺňa požiadavky“.
Manažment kvality
Mateides (2006) uvádza niekoľko funkcií manaţmentu kvality :
- plánovanie kvality (Qality Planning)– proces stanovenia cieľov v oblasti kvality;
- riadenie kvality (Quality Control)- proces dosahovania stanovených cieľov počas výkonu operácií;
- zlepšovanie kvality (Quality Improvement )- proces dosahovania lepšej úrovne výkonnosti.
Norma STN EN ISO 9000:2000 Systémy manažérstva kvality – Základy a slovník uvádza všeobecné požiadavky systému manažérstva kvality ako to ,ţe organizácia musí vypracovať, zdokumentovať, zaviesť a udržiavať systém manažérstva kvality a trvalo zlepšovať jeho efektívnosť v súlade s požiadavkami tejto medzinárodnej normy. Organizácia musí:
- identifikovať procesy požadované systémom manažérstva kvality a jeho aplikáciou v rámci organizácie ;
- stanoviť postupnosť a interakciu týchto procesov;
- stanoviť kritériá a metódy požadované na zaistenie efektívnej prevádzky a riadenia týchto procesov;
- zaistiť dostupnosť zdrojov a informácií nevyhnutných na zabezpečenie prevádzky a sledovania týchto procesov;
- sledovať, merať a analyzovať tieto procesy;
- zaviesť činnosti nevyhnutné na dosiahnutie plánovaných výsledkov a trvalého zlepšovania týchto procesov.
Ak sa organizácia rozhodne nejaký proces, ktorý ovplyvňuje zhodu výrobku s požiadavkami, objednať, musí zabezpečiť jeho riadenie. Riadenie takýchto objednaných procesov sa musí v systéme manažérstva kvality identifikovať. Mateides (2006) tvrdí ,že manažment kvality patrí medzi najdôležitejšie zložky manažmentu výroby, ktorého konečným cieľom je uspokojovať zákazníkov požadovanými výrobkami a zároveň snažiť sa o zabezpečovanie ekonomickej prosperity podniku. Manažment kvality predstavuje súhrn navzájom prepojených technických, ekonomických, personálnych, obchodných ,informačných, organizačných, sociálnych a ďalších nástrojov, ktoré slúžia na zabezpečovanie kvality výrobkov. Zabezpečenie kvality výrobkov predstavuje zabezpečovanie špičkovej úrovne ich konštrukčného a technologického riešenia. Pod týmto rozumieme technickú úroveň výrobku i samotnej výroby, teda kvality vyhotovenia výrobku a povýrobných služieb . Lukášová (2004) rozdeľuje kvalitu do dvoch úrovní. Kvalita podľa prvej úrovne predstavuje schopnosť organizácie produkovať výrobky alebo poskytovať služby. Kvalita je zhoda s jasne merateľnými a vymedzenými požiadavkami. Problémy kvality považuje za problém nezhôd. Kvalita podľa druhej úrovne zabezpečuje výrobky a služby, ktoré sa snažia uspokojovať očakávania zákazníkov, vzťahujúce sa k ich použitiu alebo spotrebe, a to nezávisle od akejkoľvek merateľnej charakteristiky výrobkov alebo služieb. Kvalitu je potrebné definovať v pojmoch uspokojovania zákazníka. Japonská definícia kvality vysvetľuje kvalitu ako súhrn príslušných znakov a charakteristík , ktoré sú predmetom ocenenia, ktorého cieľom je stanoviť, či výrobok alebo služba vyhovujú účelu svojho použitia alebo nie. Norma STN EN ISO 9000: 2000 Systémy manažérstva kvality – Základy a slovník definuje kvalitu „miera s akou súbor vlastných charakteristík spĺňa požiadavky zákazníkov i ďalších zainteresovaných strán“. Norma STN EN ISO 9000:2001 ponúka definíciu „termín kvalita sa môže používať s prívlastkami ako sú dobrá alebo zlá každý produkt má svoje trvalé charakteristiky(spoľahlivosť, bezpečnosť a pod. ), ktoré sú parametrami kvality produktu a tzv. pridelené charakteristiky(cena produktu, vlastník produktu a pod.), ktoré nie sú vyjadrením kvality produktu“. Podľa Šterna (2008) je kvalita produkcie výsledkom mnohostupňového procesu . Tento zložitý proces je finalizáciu manažmentu výroby. Dôležité ťažiskové otázky rozvoja kvality treba riešiť na začiatku samotným začatím výrobného procesu . V samotnom výrobnom procese sa všetko už len realizuje.
Mateides (2006) uvádza niektoré podstatné znaky kvality:
- použiteľnosť- vhodnosť výrobku na svoj účel použitia ;
- trvanlivosť – schopnosť výrobku si po určitú dobu zachovať schopnosť funkciu
použitia;
- bezpečnosť- znak kvality, ktorý má zabrániť ohrozeniu zdravia, životného prostredia či majetku; funkčnosť – schopnosť výrobku plniť funkciu v danom momente;
- výkon – merateľná vlastnosť výrobku;
- vybavenie – dáva výrobku schopnosť zvyšovať záujem zákazníka;
- úroveň obsluhy – tento znak sa vzťahuje na rýchlosť, kvalitu opravy, ochotu;
- spoľahlivosť – schopnosť plniť poţadovanú funkciu po určitú dobu bez porúch a
chýb.
Strategický význam manažérstva kvality
„Kvalita predstavuje pre zákazníka jeden z faktorov želaní a požiadaviek, na ktorých stavia dôveru v organizáciu. Očakáva, že hra vo všetkých fázach tvorby výrobku alebo služby funguje bezchybne. Úlohou manažérstva kvality je starať sa o to, aby boli splnené požiadavky zákazníka podstatné pre kvalitu“(Mateides,2006, str.45). Požiadavky na kvalitu podľa Šterna (2008), v celosvetovom meradle neustále stúpajú. Práve preto je potrebné neustále zvyšovať požiadavky na manažment kvality. O tom svedčí aj doterajší vývoj manaţérskych aktivít z tejto oblasti, od zabezpečenia kvality pre anonymných odberateľov, keď bola kvalita iba sprievodný a druhoradý prvok vo výrobe, aţ po najnovšie manažérske systémy. Sem môžeme zaradiť TQM – Total Quality Manažment a TPM – Total Prevention Maintenance, kde sa poţaduje kvalita a celková spoľahlivosť výrobkov na takej vysokej úrovni, ţe sa úplne minimalizuje potreba ich budúcej údržby u používateľa. Základným cieľom systému riadenia kvality je rozšíriť zabezpečenie kvality pre celú organizáciu, vo všetkých jej úsekoch a vo všetkých etapách jej činnosti Ako uvádza Mateides (2006), v každej fáze kruhu kvality a ţivotného cyklu tvorby výrobku, sa musí dbať na zaistenie splnenia požiadaviek na kvalitu. Poznáme rôzne požiadavky na kvalitu a to kvalita výskumu trhu, kvalita dodávateľa a dodávky, kvalita kontroly, kvalita logistiky alebo kvalita servisu a ochrany životného prostredia. [[Súbor:Obr. 2 Ciele manažérstva kvality v organizácii.jpg|center|thumb|600px|Obr. 2 Ciele manažérstva kvality v organizácii]