Metódy a techniky projektového manažérstva
Metódy a techniky projektového manažérstva
Techniky, metódy a nástroje, ktoré pomáhajú projektovému manažmentu, tvoria jadro projektového manažmentu. Všeobecne sa kritizujú tieto technické pomôcky ako príliš mechanistické, resp. byrokratické a ich neúčinnosť sa zdôrazňuje. Príčiny ich neefektívneho uplatňovania zvyčajne spočívajú v zanedbávaní štruktúry, resp. úlohy. Kontrolné a plánovacie metódy sa nepriamo alebo priamo tákajú problému neistoty. Rutinné projekty neistoty s malým stupňom (napr. opakovaná výstavba budov) možno pri rešpektovaní získaných skúseností a štruktúrovaných postupov plánovať veľmi podobne. Prínos z plánovacích štruktúrovaných metód (napr. PERT, GANTT, GERT, CPM ) klesá s rastúcim stupňom novosti a variability a zvyšuje s rastúcim stupňom zložitosti [2].
Klasifikácia metód projektového manažérstva
V uplynulých rokoch dosiahli metódy projektového manažérstva značný rozvoj a aj praktické uplatnenie. Podľa Majtána (2009, s.165) ich možno rozdeliť :
„ Podľa uplatnenia vo fáze:
- Stratégie.
- Taktiky.
- Zavedenia.
- Vyhodnotenia.
- A podobne.
Podľa koncipovania projektov sú:
- Ideové.
- Obchodno-inžinierske.
- Technické.
Prípadne aj podľa iných hľadísk.
Realizácia jednotlivých metód je však podmienená ďalšími oblasťami, a to najmä komunikáciou a technickou podporou. Z uvedeného dôvodu možno považovať za vhodné členenie podľa schémy na obrázku 1.“
- Klasifikácia metód projektového manažmentu z hľadiska ich vzťahu ku komunikácii a technickej podpore.jpg