Motivácia zamestnancov ku kvalite v spoločnosti MAR SK

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Motivácia zamestnancov ku kvalite v spoločnosti MAR SK

V tejto kapitole sa budeme venovať motivácii zamestnancov ku kvalite v spoločnosti MAR SK, s.r.o. Na úvod si predstavíme spoločnosť, jej vznik a postupný vývoj. Cieľom tejto kapitoly je zistiť aktuálny stav vo firme a podľa zistených skutočností navrhnúť nápravné opatrenia na zlepšenie motivácie zamestnancov a kvality vyrábaných výrobkov.


Vznik a vývoj spoločnosti

Spoločnosť MAR Sk, s.r.o. je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou španielskej firmy Grupo Amaya Telleria. Materská spoločnosť vznikla v roku 1958 a zaoberá sa výrobou kovových komponentov na baze mechanického opracovania oceľových odliatkov a na baze odlievania a následného opracovania odliatkov z hliníka. V Španielsku ma tri výrobné závody, zahraničné dcérske spoločnosti sa nachádzajú v Brazílii, na Slovensku a v Mexiku.

Skupina GAT založila 2. marca 2005 spoločnosť MAR SK s.r.o. ako svoj piaty závod na výrobu automobilových komponentov. Spoločnosť začala svoje prvé pracovné aktivity realizovať v prenajatých priestoroch. Do týchto priestorov postupne presťahovala celú výrobnú linku zo Španielska, ktorá bola určená na výrobu komponentov pre zákazníka Ford. V roku 2005 spoločnosť zakúpila pozemky v katastrálnom území obce Sučany v okrese Martin, na ktorých vybudovala moderný výrobný závod na výrobu kovových komponentov. Do nových priestorov sa presťahovala v marci 2006. Spoločnosť časom zaradila do svojho výrobného plánu aj výrobu iných automobilových komponentov. V marci 2007 bola úspešne certifikovaná pre DIN EN ISO 9001:2000, ISO/TS 16949:2002 a ISO 14001:2004. Q1 FORD. V súčasnosti je spoločnosť držiteľom certifikátov v zmysle aktualizovaných vydaní noriem.

Prvým odberateľom spoločnosti bola spoločnosť FORD. V roku 2006 sa stali ďalšími odberateľmi spoločnosti Peugeot a Siemens. V roku 2007 spoločnosť rozšírila portfólium svojich významných zákazníkov o spoločnosť Fiat a SNR (priamy dodávateľ automobilových komponentov pre Audi). Spoločnosť MAR SK, s.r.o. je dodávateľom automobilových komponentov pre podskupiny dielov na hnacie a hnané nápravy automobilov (náboje kolies, čapy brzdy a ložiskové krúžky).

Víziou spoločnosti je dlhodobo si udržať konkurencieschopnosť medzi európskymi a svetovými dodávateľmi pre automobilový a iný strojársky priemysel. Konkurencieschopnosť chce spoločnosť zabezpečiť vytvorením pracovného prostredia s vysokými kvalitatívnymi, technickými a technologickými štandardami. Kvalifikovanou prácou zamestnancami chce vytvoriť pracovný kolektív, pre ktorý sú pojmy kvalita, angažovanosť, vysoké pracovné nasadenie, tímová práca a neustále zlepšovanie samozrejmosťou. Neustály odborný rast zamestnancov patrí k prioritám spoločnosti. Spoločnosť ma v súčasností 165 zamestnancov z čoho 22 je zamestnaných prostredníctvom agentúry [22].


Motivácia ku kvalite v MAR SK

V každej firme, podniku či organizácii je motivácia a kvalita veľmi dôležitá. Motivovanie ľudí je náročná činnosť a preto je potrebné sa jej venovať. V spoločnosti MAR SK, s.r.o. sa touto problematikou zaoberá vedenie kvality. Vo vedení kvality sú zastúpené nasledujúce pracovné pozície:

  • Manažér kvality (túto funkciu vykonáva 1 zamestnanec vo firme)
  • Inžinier kvality (táto funkcia je vykonávaná jedným zamestnancom)
  • Audítor (v spoločnosti sú zamestnaní dvaja audítori)
  • Referent kvality – výrobné procesy (vykonáva 1 zamestnanec)
  • Metrológ (3 zamestnanci)

Ako už bolo spomenuté spoločnosť MAR SK zamestnáva 165 zamestnancov. Zamestnanci sa delia do troch skupín a to:

  • Výrobný zamestnanci (do tejto skupiny zamestnancov patria operátori vy výrobe)
  • Nevýrobný zamestnanci (sú zamestnanci, ktorí nemajú priamy vplyv na výrobu a výrobný proces ako napr. údržbári strojov a zariadení)
  • THP zamestnanci (administratívny zamestnanci)

V spoločnosti MAR SK sa vedenie snaží zamestnancov motivovať k práci, k lepším výkonom a ku kvalite vyrábaných komponentov. Ich cieľom je zvýšiť výrobu, znížiť náklady a udržať si konkurencieschopnosť. Na splnenie svojich cieľov potrebujú ľudí, ktorí sú ochotní plniť ich požiadavky a očakávania. Na to, aby spoločnosť dosiahla všetky svoje plány musí vedieť čo ich zamestnanci očakávajú od svojej práce čiže ich potreby (ako napr. plat, uznanie, osobný a kariérny rast a pod. ).

Vedenie vo firme využíva viac spôsobov motivácie. Svojich zamestnancov motivujú finančným ohodnotením a to rôznymi formami a taktiež aj vzdelávaním, ktoré im pomôže rozvíjať sa. Zamestnanci prostredníctvom vzdelávania získavajú nové informácie a skúseností čo im pomôže pri ich pracovnom raste.

3.2.1 Vzdelávanie zamestnancov a hodnotenie vzdelávacej akcie

Vzdelávanie je v súčasnosti najpoužívanejšou formou motivácie. Prostredníctvom vzdelávania zamestnanci získavajú nové informácie, ktoré využívajú pri vykonávaní svojej práce. Rozlišujeme viac úrovní vzdelávania ako napr. vzdelávanie manažmentu, vzdelávania na vedúcich funkciách a v neposlednom rade vzdelávanie zamestnancov na nižších pracovných miestach – operátor vo výrobe, údržbár a atď.

V spoločnosti MAR SK sa vzdelávanie realizuje internou a externou formou.

Interná forma vzdelávania

Ide o vnútropodnikové vzdelávanie, ktoré je zabezpečované buď zamestnancami spoločnosti MAR SK alebo zmluvnými partnermi. Úlohou zamestnanca spoločnosti v roli školiteľa je preškoliť ďalších zamestnancov firmy. Pomocou zmluvných partnerov sa preškoľujú zamestnanci z podnikového systému, z enviromentu MAR SK, BOZP školenia. Podnikový systém zahŕňa pracovné inštrukcie a príslušnú dokumentáciu na pracovisku, ovládanie skúšobného postupu, vysvetlenie príčin a dôsledkov z katalógu nezhôd a špecifické požiadavky zákazníkov.

Externá forma vzdelávania

Táto forma vzdelávania sa realizuje prostredníctvom externých školiteľov a externých firiem. V tomto prípade ide o školenia, ktoré sú všeobecné (zákonné) alebo špecifické (odborné, nadodborné a pod.).


Po ukončení vzdelávania zamestnanci majú možnosť vyjadriť svoj názor a poukázať na všetky skutočnosti, ktoré boli súčasťou predchádzajúceho vzdelávania. Všetci zamestnanci tento svoj názor vyjadria prostredníctvom formulára (dotazníka) – Hodnotenie vzdelávacej akcie na obr. 5.

Súbor:Obr. 5 Hodnotenie vzdelávacej akcie .jpg