Užívateľ:I.kolkus: Rozdiel medzi revíziami

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Odstránený obsah stránky)
Riadok 1: Riadok 1:
 +
{{Expertné systemy (esej)}}
 +
{{Hlavička_FM
 +
|{{PAGENAME}}
 +
|Bc. Ivan Kolkus
 +
|Ing. Andrea Julény
 +
|2010/2011
 +
|esej
 +
|Manažérstvo kvality produkcie, druhý ročník, II. stupeň
 +
}}
  
 +
----
 +
 +
{{abstrakt
 +
 
 +
|Práca je sa venuje objasnenie vednej disciplíny bionika jej základnými štruktúrami a využitie.  Je rozdelená do dvoch základných častí. V prvej časti sa zameriava na teoretický opis bioniky jej históriu, vývoj a použitie. V druhej časti  je rozpísaná možnosť využitia výsledkov bioniky v podobe bionického oka.
 +
|The work is devoted to the clarification of the discipline bionics its basic structures and usage. It is divided into two parts. The first part focuses on the theoretical description of bionics its history, development and use. The second part breaks down the possibility of using the results in the form of bionic bionic eye.
 +
}}
 +
----
 +
 +
 +
==Bionika==
 +
 +
Podľa slovenského slovníka cudzích slov možno slovo definovať takto:
 +
Odbor využívajúci znalosť stavby a funkcie živých organizmov na riešenie technických problémov.[1]
 +
 +
Presnejšie možno tento obor nazvať vednou disciplínou prelínajúcou sa na úzkej hranici medzi biológiou, technikov a rôznymi ďalšími obormi hraničiacimi s biológiou čo umožňuje pokrok nielen v biologických a technických vedách, ale tiež rozvoj inžinierskych metód a postupov. Hlavnou úlohou je teda umožňovať a udržiavať úzky kontakt medzi jednotlivými vedami s cieľom poznania zákonitostí živej a neživej prírody a zaistiť obojstranné využitie výsledkov z výskumu. Takto získané poznatky sa využívajú v rôznych vedných disciplínach ako napríklad medicína, vojenská technika, elektronika.
 +
 +
 +
==História bioniky==
 +
 +
Pojem bionika sa prvý krát objavil v roku 1958 kedy ho vyslovil pracovník letectva Jack E. Steele. Steele po skončení zdravotnej školy na učebnom obore príbuznom neuro-anatómii pracoval dvadsať rokov vo vzdušných silách ako vojenský lekár. Zaujímavý je fakt, že slovo ktoré Steele použil priťahovalo pozornosť aj spisovateľa sci-fi Martina Cadin ktorý v roku 1972 napísal knihu Cyborg. Cadin sa pri písaní knihy odvolal práve na Steela. Neskoršie sa kniha stala podkladom pre televízny seriál „Six million dollar man“ ktorého pomocou sa popularizovalo slovo bionika.
 +
 +
1945: J. Willen Koffi vyvíja prvý stroj na dialýzu obličiek.
 +
1950: Je vytvorený Turingov test, Alan Turing. Skúška je proces, v ktorom "sudca" osobnosť pokladá otázky počítaču a skutočnej osobe v "rozhovore". Počítač prejde skúškou,  sudca nevie rozoznať počítač od skutočnej osoby.
 +
1958: V rovnakom roku ako Jack Steele vynašiel termín bionika, je prvý umelý vodič plne implantovaný do ľudského pacienta, na Karolinskej univerzitnej nemocnice vo Švédsku. Experiment nie je veľký úspech, však, ako implantát je funkčné iba tri hodiny.
 +
1961: počítač mechanická ruka je vyvinutý na MIT.
 +
1962: John Charnley High-hustota polyetylénu ktoré budú neskôr použité v umelých bedrových kĺbov.
 +
1971: Bausch & Lomb vyvinuli a uviedli na trh ako prvý na svete mäkké kontaktné šošovky.
 +
1978: Viackanálový choclear implantát, ktorý umožňuje príjemcovi počuť napodobňovaním funkcie slimák, je po prvýkrát použitý.
 +
1987: Pacient s pokročilej Parkinsonovej choroby je vybavený implantátom.
 +
1996: Škótsky výskumníci oznámiť, že prvý klonovali cicavce - ovca menom Dolly.
 +
1997: Garry Kasparov majster sveta v šachu je porazený počítačový šachový stroj nazvaný Deep Blue.
 +
1999: AIBO, prvá umelo inteligentné zviera, je predstavený Sony. Maznáčik môže chodiť, vidieť a pochopiť a reagovať na hovorené pokyny.
 +
2000: Umelá sietnica zkremíka je implantovaná do ľudského oka. Je vyrobená z kremíkového mikro-čipu, ktoré obsahujú tisíce malých svetelných jednotiek.
 +
2001: Jesse Sullivan dostane po amputácii plne robotickú pažu vyvinutú Rehabilitačným ústavom v Chicagu. Rameno má nerv, ktorý mu umožňuje používať jeho vlastné myšlienky k pohybu umelých končatín.[2]
 +
 +
 +
==Využite bioniky==
 +
 +
Bionika sa snaží učiť "od prírody", pomocou vedeckých prostriedkov na riešenie technických problémov. Bionika má veľké čaro pre širokú verejnosť. Predstava živých organizmov ako high-tech systémy obdivovať ich technologické efektívnosti otvára možnosť pozorovať spôsoby učenia sa od prírody a zdokonaľovanie ich vlastností pomocou modernej techniky a inžinierstva. Súčasné uplatnenie bioniky je hlavne v zdravotníctve vede a technike. V Nemecku sa zameriavajú na vývoj nových materiálov, Japonsko hlavne v pohybe a robotike a Čína (morská bionika) samozrejme ostatné európske krajiny nezaostávajú za výskumom pokiaľ ide o Rusko a USA je informačná situácia pomerne chudobná  je to spôsobené hlavne tým že väčšina projektov sa nachádza vo vojenskom výskume a teda podliehajú utajeniu. Jedna z najvýznamnejších oblastí uplatnenia je v zdravotníctve kde sa môžeme stretnúť z rôznymi náhradami ktoré napomáhajú užívateľovi vrátiť sa do normálneho života. Tieto náhrady sú v súčastnosti takmer identické a ťažko rozoznateľné od ozajstných ľudských. [3]
 +
 +
Bionické oči
 +
Chocheal implantáty – ušné implantáty
 +
Kĺby a protézy
 +
Šošovky
 +
Bionické končatiny
 +
Kardiostimulátory
 +
Umelé srdcové chlopne
 +
Umelé srdce[4]
 +
 +
 +
==Bionické oko==
 +
 +
Je určené pre ľudí s poškodeným zrakom napríklad zo zničenou sietnicou. Dáva im možnosť aspoň čiastočne navrátiť zrak opäť rozpoznávať tvary tvare, čítanie veľkých písmen uvádzajú výrobcovia.
 +
 +
 +
==Bionické oko Bionic Vision Australia==
 +
 +
Bionické oko prototyp vyvinutý vedcami v Austrálii si kladie za cieľ implantovať pole elektród do očí, ktoré môžu dodávať elektrické impulzy priamo na neuróny v sietnici. Skupina s názvom Bionic Vision Austrálii, vyvinula zariadenie nazývané široko uhly (wide-view) neurostimulátor pre pacientov, ktorí trpia degeneratívne strate zraku. Bionic Vision Austrália používa externý fotoaparát - s rozlíšením až 5 megapixelov - pripevnený na okuliare. Bionic Vision tiež vyžíva faktu, že mozog je schopný doplniť chýbajúce časťi zobrazovaného objektu samozrejme nie všetky. Výsledné videnie nie je rovnaké ako obrazy, ktoré vidí vidiaci človek (zobrazené na orázku v ľavo). Namiesto toho je to pixelated verzia s relatívne malým počtom bodov: asi 100 v skorých verziách čo môžeme prirovnať obrázku rozdelenému na 10x10 pixelov . Ale je to začiatok, hovoria vedci. Medzitým sa tiež pracuje na ďalšej verzii bionického oka, ktoré bude zahŕňať 1.000 elektród a prinášať 10 násobné rozlíšenie. Bude vyrobený z platiny, miesto poly-kryštalických diamantových pre vytvorenie lepších snímok lepšie snímky[5]. V súčasnej dobe sa objavuje aj bionické oko Argus II.
 +
 +
 +
'''Použitá literatúra'''
 +
 +
[1] Slovník cudích slov [online]. 18.11.2010 [cit. 2010-11-18]. Bionika. Dostupné z WWW: <http://slovnikcudzichslov.eu/slovo/bionika >.
 +
 +
[2]  Bright hub [online]. 2008-7-29 [cit. 2010-11-18]. The hystory of bionics. Dostupné z WWW: <www.brighthub.com/health/technology/articles/9070.aspx >.
 +
 +
[3]  Büro für Technikfolgen-Abschätzung beim Deutschen Bundestag (TAB) [online]. Berlin : 01/01/2010 , Updated: 06/15/2010 [cit. 2010-11-18]. Potential and prospects for application of bionics. Dostupné z WWW: <http://www.tab-beim-bundestag.de/en/publications/reports/ab108.html >.
 +
 +
[4]  The Universiti of Sydney [online]. Berlin : 2008 , Last Update: Tuesday, 05-Jan-2010 [cit. 2010-11-18]. Bionics. Dostupné z WWW: <http://sydney.edu.au/science/uniserve_science/school/curric/stage6/snrsci/bionics.html>.
 +
 +
[5]Next big future [online]. 11.5.2010 [cit. 2010-11-18]. Bionics arms and eyes. Dostupné z WWW: <http://nextbigfuture.com/2010/05/bionic-eyes-and-arms.html >.

Verzia zo dňa a času 18:44, 19. november 2010

Toto je esej z predmetu

Expertné systémy

Tnu wiki.png
Trenčianska Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Fakulta Mechatroniky
Fm wiki.png
I.kolkus

esej


Autor:
Pedagogický vedúci: Ing. Andrea Julény
Študijný odbor: Manažérstvo kvality produkcie, druhý ročník, II. stupeň

Akademický rok 2010/2011


Abstrakt

Práca je sa venuje objasnenie vednej disciplíny bionika jej základnými štruktúrami a využitie. Je rozdelená do dvoch základných častí. V prvej časti sa zameriava na teoretický opis bioniky jej históriu, vývoj a použitie. V druhej časti je rozpísaná možnosť využitia výsledkov bioniky v podobe bionického oka.

Abstract

The work is devoted to the clarification of the discipline bionics its basic structures and usage. It is divided into two parts. The first part focuses on the theoretical description of bionics its history, development and use. The second part breaks down the possibility of using the results in the form of bionic bionic eye.



Bionika

Podľa slovenského slovníka cudzích slov možno slovo definovať takto: Odbor využívajúci znalosť stavby a funkcie živých organizmov na riešenie technických problémov.[1]

Presnejšie možno tento obor nazvať vednou disciplínou prelínajúcou sa na úzkej hranici medzi biológiou, technikov a rôznymi ďalšími obormi hraničiacimi s biológiou čo umožňuje pokrok nielen v biologických a technických vedách, ale tiež rozvoj inžinierskych metód a postupov. Hlavnou úlohou je teda umožňovať a udržiavať úzky kontakt medzi jednotlivými vedami s cieľom poznania zákonitostí živej a neživej prírody a zaistiť obojstranné využitie výsledkov z výskumu. Takto získané poznatky sa využívajú v rôznych vedných disciplínach ako napríklad medicína, vojenská technika, elektronika.


História bioniky

Pojem bionika sa prvý krát objavil v roku 1958 kedy ho vyslovil pracovník letectva Jack E. Steele. Steele po skončení zdravotnej školy na učebnom obore príbuznom neuro-anatómii pracoval dvadsať rokov vo vzdušných silách ako vojenský lekár. Zaujímavý je fakt, že slovo ktoré Steele použil priťahovalo pozornosť aj spisovateľa sci-fi Martina Cadin ktorý v roku 1972 napísal knihu Cyborg. Cadin sa pri písaní knihy odvolal práve na Steela. Neskoršie sa kniha stala podkladom pre televízny seriál „Six million dollar man“ ktorého pomocou sa popularizovalo slovo bionika.

1945: J. Willen Koffi vyvíja prvý stroj na dialýzu obličiek. 1950: Je vytvorený Turingov test, Alan Turing. Skúška je proces, v ktorom "sudca" osobnosť pokladá otázky počítaču a skutočnej osobe v "rozhovore". Počítač prejde skúškou, sudca nevie rozoznať počítač od skutočnej osoby. 1958: V rovnakom roku ako Jack Steele vynašiel termín bionika, je prvý umelý vodič plne implantovaný do ľudského pacienta, na Karolinskej univerzitnej nemocnice vo Švédsku. Experiment nie je veľký úspech, však, ako implantát je funkčné iba tri hodiny. 1961: počítač mechanická ruka je vyvinutý na MIT. 1962: John Charnley High-hustota polyetylénu ktoré budú neskôr použité v umelých bedrových kĺbov. 1971: Bausch & Lomb vyvinuli a uviedli na trh ako prvý na svete mäkké kontaktné šošovky. 1978: Viackanálový choclear implantát, ktorý umožňuje príjemcovi počuť napodobňovaním funkcie slimák, je po prvýkrát použitý. 1987: Pacient s pokročilej Parkinsonovej choroby je vybavený implantátom. 1996: Škótsky výskumníci oznámiť, že prvý klonovali cicavce - ovca menom Dolly. 1997: Garry Kasparov majster sveta v šachu je porazený počítačový šachový stroj nazvaný Deep Blue. 1999: AIBO, prvá umelo inteligentné zviera, je predstavený Sony. Maznáčik môže chodiť, vidieť a pochopiť a reagovať na hovorené pokyny. 2000: Umelá sietnica zkremíka je implantovaná do ľudského oka. Je vyrobená z kremíkového mikro-čipu, ktoré obsahujú tisíce malých svetelných jednotiek. 2001: Jesse Sullivan dostane po amputácii plne robotickú pažu vyvinutú Rehabilitačným ústavom v Chicagu. Rameno má nerv, ktorý mu umožňuje používať jeho vlastné myšlienky k pohybu umelých končatín.[2]


Využite bioniky

Bionika sa snaží učiť "od prírody", pomocou vedeckých prostriedkov na riešenie technických problémov. Bionika má veľké čaro pre širokú verejnosť. Predstava živých organizmov ako high-tech systémy obdivovať ich technologické efektívnosti otvára možnosť pozorovať spôsoby učenia sa od prírody a zdokonaľovanie ich vlastností pomocou modernej techniky a inžinierstva. Súčasné uplatnenie bioniky je hlavne v zdravotníctve vede a technike. V Nemecku sa zameriavajú na vývoj nových materiálov, Japonsko hlavne v pohybe a robotike a Čína (morská bionika) samozrejme ostatné európske krajiny nezaostávajú za výskumom pokiaľ ide o Rusko a USA je informačná situácia pomerne chudobná je to spôsobené hlavne tým že väčšina projektov sa nachádza vo vojenskom výskume a teda podliehajú utajeniu. Jedna z najvýznamnejších oblastí uplatnenia je v zdravotníctve kde sa môžeme stretnúť z rôznymi náhradami ktoré napomáhajú užívateľovi vrátiť sa do normálneho života. Tieto náhrady sú v súčastnosti takmer identické a ťažko rozoznateľné od ozajstných ľudských. [3]

Bionické oči Chocheal implantáty – ušné implantáty Kĺby a protézy Šošovky Bionické končatiny Kardiostimulátory Umelé srdcové chlopne Umelé srdce[4]


Bionické oko

Je určené pre ľudí s poškodeným zrakom napríklad zo zničenou sietnicou. Dáva im možnosť aspoň čiastočne navrátiť zrak opäť rozpoznávať tvary tvare, čítanie veľkých písmen uvádzajú výrobcovia.


Bionické oko Bionic Vision Australia

Bionické oko prototyp vyvinutý vedcami v Austrálii si kladie za cieľ implantovať pole elektród do očí, ktoré môžu dodávať elektrické impulzy priamo na neuróny v sietnici. Skupina s názvom Bionic Vision Austrálii, vyvinula zariadenie nazývané široko uhly (wide-view) neurostimulátor pre pacientov, ktorí trpia degeneratívne strate zraku. Bionic Vision Austrália používa externý fotoaparát - s rozlíšením až 5 megapixelov - pripevnený na okuliare. Bionic Vision tiež vyžíva faktu, že mozog je schopný doplniť chýbajúce časťi zobrazovaného objektu samozrejme nie všetky. Výsledné videnie nie je rovnaké ako obrazy, ktoré vidí vidiaci človek (zobrazené na orázku v ľavo). Namiesto toho je to pixelated verzia s relatívne malým počtom bodov: asi 100 v skorých verziách čo môžeme prirovnať obrázku rozdelenému na 10x10 pixelov . Ale je to začiatok, hovoria vedci. Medzitým sa tiež pracuje na ďalšej verzii bionického oka, ktoré bude zahŕňať 1.000 elektród a prinášať 10 násobné rozlíšenie. Bude vyrobený z platiny, miesto poly-kryštalických diamantových pre vytvorenie lepších snímok lepšie snímky[5]. V súčasnej dobe sa objavuje aj bionické oko Argus II.


Použitá literatúra

[1] Slovník cudích slov [online]. 18.11.2010 [cit. 2010-11-18]. Bionika. Dostupné z WWW: <http://slovnikcudzichslov.eu/slovo/bionika >.

[2] Bright hub [online]. 2008-7-29 [cit. 2010-11-18]. The hystory of bionics. Dostupné z WWW: <www.brighthub.com/health/technology/articles/9070.aspx >.

[3] Büro für Technikfolgen-Abschätzung beim Deutschen Bundestag (TAB) [online]. Berlin : 01/01/2010 , Updated: 06/15/2010 [cit. 2010-11-18]. Potential and prospects for application of bionics. Dostupné z WWW: <http://www.tab-beim-bundestag.de/en/publications/reports/ab108.html >.

[4] The Universiti of Sydney [online]. Berlin : 2008 , Last Update: Tuesday, 05-Jan-2010 [cit. 2010-11-18]. Bionics. Dostupné z WWW: <http://sydney.edu.au/science/uniserve_science/school/curric/stage6/snrsci/bionics.html>.

[5]Next big future [online]. 11.5.2010 [cit. 2010-11-18]. Bionics arms and eyes. Dostupné z WWW: <http://nextbigfuture.com/2010/05/bionic-eyes-and-arms.html >.