Motivácia zamestnancov ku kvalite v spoločnosti MAR SK: Rozdiel medzi revíziami

Z Kiwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
(15 medziľahlých úprav od 2 ďalších používateľov nie je zobrazených)
Riadok 1: Riadok 1:
 
{{Praca_uvod|3|Motivácia zamestnancov v organizácii ku kvalite|Motivácia|Motivácia zamestnancov k práci (výkonu) a ku kvalite|Motivácia zamestnancov ku kvalite v spoločnosti MAR SK}}
 
{{Praca_uvod|3|Motivácia zamestnancov v organizácii ku kvalite|Motivácia|Motivácia zamestnancov k práci (výkonu) a ku kvalite|Motivácia zamestnancov ku kvalite v spoločnosti MAR SK}}
  
=Motivácia zamestnancov ku kvalite v spoločnosti MAR SK =
+
= =
  
 
V tejto kapitole sa budeme venovať motivácii zamestnancov ku kvalite  v spoločnosti MAR SK, s.r.o. Na úvod si predstavíme spoločnosť, jej vznik a postupný vývoj. Cieľom tejto kapitoly je zistiť aktuálny stav vo firme a podľa zistených skutočností navrhnúť nápravné opatrenia na zlepšenie motivácie zamestnancov a kvality vyrábaných výrobkov.
 
V tejto kapitole sa budeme venovať motivácii zamestnancov ku kvalite  v spoločnosti MAR SK, s.r.o. Na úvod si predstavíme spoločnosť, jej vznik a postupný vývoj. Cieľom tejto kapitoly je zistiť aktuálny stav vo firme a podľa zistených skutočností navrhnúť nápravné opatrenia na zlepšenie motivácie zamestnancov a kvality vyrábaných výrobkov.
  
 +
'''Kapitola 3 bola odstránená na žiadosť firmy MAR SK.'''
  
== Vznik a vývoj spoločnosti ==
 
Spoločnosť MAR Sk, s.r.o. je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou španielskej firmy Grupo Amaya Telleria. Materská spoločnosť vznikla v roku 1958 a zaoberá sa výrobou kovových komponentov na baze mechanického opracovania oceľových odliatkov a na baze odlievania a následného opracovania odliatkov z hliníka. V Španielsku ma tri výrobné závody, zahraničné dcérske spoločnosti sa nachádzajú v Brazílii, na Slovensku a v Mexiku.
 
  
Skupina GAT založila 2. marca 2005 spoločnosť MAR SK s.r.o. ako svoj piaty závod na výrobu automobilových komponentov. Spoločnosť začala svoje prvé pracovné aktivity realizovať v prenajatých priestoroch. Do týchto priestorov postupne presťahovala celú výrobnú linku zo Španielska, ktorá bola určená na výrobu komponentov pre zákazníka Ford. V roku 2005 spoločnosť zakúpila pozemky v katastrálnom území obce Sučany v okrese Martin, na ktorých vybudovala moderný výrobný závod na výrobu kovových komponentov. Do nových priestorov sa presťahovala v marci 2006. Spoločnosť časom zaradila do svojho výrobného plánu aj výrobu iných automobilových komponentov. V marci 2007 bola úspešne certifikovaná pre DIN EN ISO 9001:2000, ISO/TS 16949:2002 a ISO 14001:2004. Q1 FORD. V súčasnosti je spoločnosť držiteľom certifikátov v zmysle aktualizovaných vydaní noriem.
 
  
Prvým odberateľom spoločnosti bola spoločnosť FORD. V roku 2006 sa stali ďalšími odberateľmi spoločnosti Peugeot a Siemens. V roku 2007 spoločnosť rozšírila portfólium svojich významných zákazníkov o spoločnosť Fiat a SNR (priamy dodávateľ automobilových komponentov pre Audi).
+
=Záver=
Spoločnosť MAR SK, s.r.o. je dodávateľom automobilových komponentov pre podskupiny dielov na hnacie a hnané nápravy automobilov (náboje kolies, čapy brzdy a ložiskové krúžky).
 
  
Víziou spoločnosti  je dlhodobo si udržať konkurencieschopnosť medzi európskymi a svetovými dodávateľmi pre automobilový a iný strojársky priemysel. Konkurencieschopnosť chce spoločnosť zabezpečiť vytvorením pracovného prostredia s vysokými kvalitatívnymi, technickými a technologickými štandardami.  
+
Motivácia zamestnancov ku kvalite by mala byť súčasťou každej organizácie alebo podniku. Touto rozsiahlou problematikou sa vo firmách zaoberá veľa ľudí (manažérov), ale dôležité je aby títo ľudia boli aj spôsobilí. Manažéri by mali byť v prvom rade sami motivovaní, aby dokázali kladne motivovať svojich podriadených. Samozrejmosťou manažéra ju komunikácia na vyššej úrovni. Bez dobrej komunikácie by to bolo veľmi ťažké. Manažéri musia tiež vedieť nielen dobre riadiť, ale taktiež musia dokázať správne podávať informácie, lebo len informovaní pracovníci môžu byť motivovaní a svoju prácu môžu vykonávať kvalitne.
Kvalifikovanou prácou zamestnancami chce vytvoriť pracovný kolektív, pre ktorý sú pojmy kvalita, angažovanosť, vysoké pracovné nasadenie, tímová práca a neustále zlepšovanie samozrejmosťou. Neustály odborný rast  zamestnancov patrí k prioritám spoločnosti. Spoločnosť ma v súčasností 165 zamestnancov z čoho 22 je zamestnaných prostredníctvom agentúry [22].
 
  
 +
Na základe praktických a teoretických poznatkov, ktoré som získala pri tvorbe tejto práce, môžem skonštatovať, že motivácia je náročným a zložitým procesom, ktorý je potrebné budovať v každej spoločnosti. Pracovníci sú ochotní zvýšiť svoj pracovný výkon a kvalitu, keď vedia, že budú zaň aj patrične ohodnotení. Ale nejde len o finančné ohodnotenie ako si väčšinou vo vedení spoločnosti myslia. Zamestnancom ide aj o pozitívne slovné hodnotenie, ktoré ich motivuje a posúva ďalej. Takéto kladné hodnotenie manažérmi zamestnancom dáva pocit, že sú pre firmu dobrými, cennými a kvalitnými pracovníkmi. Podstatným bodom pri motivácii je priaznivá pracovná klíma na pracovisku, ktorá je dôležitá pri dosahovaní požadovaných pracovných výsledkov.
  
== Motivácia ku kvalite v MAR SK ==
+
Na základe praktického výskumu, ktorý som realizovala v spoločnosti MAR SK, s.r.o. som získala veľa cenných a nových poznatkov, ktoré mi boli nápomocné pri písaní práce. Vedenie spoločnosti je k svojím zamestnancom ústretové, dáva im priestor na sebarealizáciu a to ich motivuje k práci. Podstatným motivačným faktorom je systém odmeňovania, ktorý je súčasťou motivačného programu spoločnosti. Prostredníctvom toho systému sú zamestnanci spravodlivo odmeňovaní. Súčasťou motivačného programu je aj vzdelávanie zamestnancov.
V každej firme, podniku či organizácii je motivácia a kvalita veľmi dôležitá. Motivovanie ľudí je náročná činnosť a preto je potrebné sa jej venovať. V spoločnosti MAR SK, s.r.o. sa touto problematikou zaoberá vedenie kvality. Vo vedení kvality sú zastúpené nasledujúce pracovné pozície:
 
*Manažér kvality (túto funkciu vykonáva 1 zamestnanec vo firme)
 
*Inžinier kvality (táto funkcia je vykonávaná jedným zamestnancom)
 
*Audítor (v spoločnosti sú zamestnaní dvaja audítori)
 
*Referent kvality – výrobné procesy (vykonáva 1 zamestnanec)
 
*Metrológ (3 zamestnanci)
 
  
Ako už bolo spomenuté spoločnosť MAR SK zamestnáva 165 zamestnancov. Zamestnanci sa delia do troch skupín a to:
+
Vďaka informáciám, ktoré som nadobudla by som vedeniu spoločnosti odporučila rozšíriť proces vzdelávania. Svojich zamestnancov by mohli viac vzdelávať v oblasti kvality, ktorá je pri výrobe kovových komponentov veľmi dôležitá. Ďalšie vzdelávanie by mohlo byť zamerané na zvyšovanie kvalifikácie a odbornej spôsobilosti zamestnancov, ktoré by sa realizovalo aj v priestoroch spoločnosti, ale aj mimo nich. Posledným návrhom pre firmu je zavedenie prítomnostného bonusu. Bonus by sa zamestnancom vyplácal podľa počtu odpracovaných dní v mesiaci. Takáto finančná odmena môže byť pre zamestnancov pozitívnym spôsobom motivácie.
*Výrobný zamestnanci (do tejto skupiny zamestnancov patria operátori vy výrobe)
 
*Nevýrobný zamestnanci (sú zamestnanci, ktorí nemajú priamy vplyv na výrobu a výrobný proces ako napr. údržbári strojov a zariadení)
 
*THP zamestnanci (administratívny zamestnanci)
 
  
V spoločnosti MAR SK  sa vedenie snaží zamestnancov motivovať k práci, k lepším výkonom a ku kvalite vyrábaných komponentov. Ich cieľom je zvýšiť výrobu, znížiť náklady a udržať si konkurencieschopnosť. Na splnenie svojich cieľov potrebujú ľudí, ktorí sú ochotní plniť ich požiadavky a očakávania. Na to, aby spoločnosť dosiahla všetky svoje plány musí vedieť čo ich zamestnanci očakávajú od svojej práce čiže ich potreby (ako napr. plat, uznanie, osobný a kariérny rast a pod. ).
+
Motivácia je rozsiahla problematika, ktorej sa musíme neustále venovať ak chceme dosiahnuť všetky naše ciele a ak chceme byť úspešní.
  
Vedenie vo firme využíva viac spôsobov motivácie. Svojich zamestnancov motivujú finančným ohodnotením a to rôznymi formami a taktiež aj vzdelávaním, ktoré im pomôže rozvíjať sa. Zamestnanci prostredníctvom vzdelávania získavajú nové informácie a skúseností čo im pomôže pri ich pracovnom raste. 
 
  
'''3.2.1 Vzdelávanie zamestnancov a hodnotenie vzdelávacej akcie'''
+
=Zoznam použitej literatúry=
  
Vzdelávanie je v súčasnosti najpoužívanejšou formou motivácie. Prostredníctvom vzdelávania zamestnanci získavajú nové informácie, ktoré využívajú pri vykonávaní svojej práce. Rozlišujeme viac úrovní vzdelávania ako napr. vzdelávanie manažmentu, vzdelávania na vedúcich funkciách a v neposlednom rade vzdelávanie zamestnancov na nižších pracovných miestach – operátor vo výrobe, údržbár a atď.
+
[1]Rozvoj tvorivosti [online]. 2006. Aktualizované 15:25:04 [cit. 2011-04-04]. Dostupné na internete: <http://www.kpg.pf.ukf.sk pedagogika_tvorivosti.pdf>
  
V spoločnosti MAR SK sa vzdelávanie realizuje internou a externou formou.
+
[2]Motivácia zamestnancov [online]. 2011. Aktualizované 17:02:06 [cit. 2011-04-12]. Dostupné na internete:< http://fsi.uniza.sk/kkm/old/publikacie/ma/ma_11.pdf>
  
'''Interná forma vzdelávania'''
+
[3]BLAŠKOVÁ, M.: Riadenie a rozvoj ľudského potenciálu – Uplatňovanie motivačného akcentu v procesoch práce s ľuďmi. Žilina: EDIS, 2003. 17s.,163s.,181-187s. ISBN 80-8070-034-6
  
Ide o vnútropodnikové vzdelávanie, ktoré je zabezpečované buď zamestnancami spoločnosti MAR SK alebo zmluvnými partnermi. Úlohou zamestnanca spoločnosti v roli školiteľa je preškoliť ďalších zamestnancov firmy. Pomocou zmluvných partnerov sa preškoľujú zamestnanci z podnikového systému, z enviromentu MAR SK, BOZP školenia. Podnikový systém zahŕňa pracovné inštrukcie a príslušnú dokumentáciu na pracovisku, ovládanie skúšobného postupu, vysvetlenie príčin a dôsledkov z katalógu nezhôd a špecifické požiadavky zákazníkov.
+
[4]EGGERT, MAX A.: Motivace: managment do kapsy 3. Praha: PORTÁL, 2005. 15-23s., 95-102s. ISBN 80-7367-010-0
  
'''Externá forma vzdelávania'''
+
[5]MATEIDES, A. a kol.: Manažérstvo kvality: história, koncepty, metódy. Bratislava: EPOS, 2006. 46-47s., 370-372s. ISBN 80-8057- 656-4
  
Táto forma vzdelávania sa realizuje prostredníctvom externých školiteľov a externých firiem. V tomto prípade ide o školenia, ktoré sú všeobecné (zákonné) alebo špecifické (odborné, nadodborné a pod.).
+
[6]BOROŠ, J.: Motivácia a emocionalita človeka. Bratislava: ODKAZ, 1995. 34s. ISBN  80-85193-42-6
  
 +
[7]SABLIK, J.: Motivačný program ako nástroj manažmentu podnikového vzdelávania. Žilina: MASM, 1997. 34s. ISBN 80-85348-38-1
  
Po ukončení vzdelávania zamestnanci majú možnosť vyjadriť svoj názor a poukázať na všetky skutočnosti, ktoré boli súčasťou predchádzajúceho vzdelávania. Všetci zamestnanci tento svoj názor vyjadria prostredníctvom formulára (dotazníka) – Hodnotenie vzdelávacej akcie na obr. 5.
+
[8]Motivácia a motivovanie v najsúčasnejšom poňatí [online]. 2003. Aktualizované 12:35:23[cit.2011-04-13]. Dostupné na internete:
 +
<www.miloshitka.szm.com/motivacia blaskova.doc>
  
[[Súbor: Obr. 5 Hodnotenie vzdelávacej akcie .jpg]]
+
[9] Výkonová motivácia vo vzťahu k vybraným osobnostným premenným v pracovnom kontexte [online]. 2010. Aktualizované 11:45:18 [cit. 2011-04-26].    Dostupné na internete: <http://is.muni.cz/th/108978/ff_m/DP_Ina_Matiaskova.pdf>
 +
 
 +
[10]Motivácia [online]. 2008. Aktualizované 15:08:14 [cit. 2011-04-26]. Dostupné na internete: <www.ekf.tuke.sk/KMaM/Simkova_Dist/Dist_Motvacia.doc>
 +
 
 +
[11]KOLLÁRIK, T.: Sociálna psychológia práce. Bratislava: UK, 2002. 101s., 113-117s. ISBN 80-223-1731-4
 +
 
 +
[12]Porovnanie Maslowovej, Aldeferovej a Herzbergerovej teórie ľudských potrieb [online]. 2007. Aktualizované 16:15:46 [cit. 2011-04-27]. Dostupné na internete: < http://www.tehla.net/wp-content/docs/Ľudské-potreby-Maslow-Alderfer-Herzberger.pdf > 
 +
 
 +
[13]Motivácia [online]. 2006. Aktualizované 17:18:24 [cit. 2011-04-27]. Dostupné na internete: < http://is.muni.cz/th/103163/fss_bakalarska_praca.pdf>
 +
 
 +
[14]KOLLÁRIK, T. a kol.: Sociálny psychológia. Bratislava: UK, 2004. 374s. ISBN 80-223-1841-8
 +
 
 +
[15]McClelland a motivácie výkonu [online]. 2004. Aktualizované 10:02:17 [cit. 2011-04-28]. Dostupné na internete:< http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/ekonomia/38501/?print=1>
 +
 
 +
[16]Faktory motivácie v pracovnom procese [online]. 2002. Aktualizované 18:05:20 [cit 2011-04-28]. Dostupné na internete: <http://hnonline.sk/c1-20333895-faktory-motivacie-v-pracovnom-procese>
 +
 
 +
[17]Motivácia a osobnosť [online]. 2006. Aktualizované 20:38:43 [cit. 2011-04-28]. Dostupné na internete: <www.miloshitka.szm.com motivacia_blaskova.doc >
 +
 
 +
[18]PAULOVÁ, I., HEKELOVÁ, E., ŠATANOVÁ, A., ŠALGOVIČOVÁ, J.: Metódy zlepšovania efektívnosti a účinnosti TQM. Bratislava: STU, 2008. 89-103s. ISBN 978-80-227-2857-7
 +
 
 +
[19]Manažérske motivačné stratégie [online]. 2004. Aktualizované 23:46:32 [cit 2011-04-29]. Dostupné na internete: <http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/ekonomia/13742/?page=3>
 +
 
 +
[20]Kvalita [online]. 2009. Aktualizované 18:12:23 [cit. 2011-04-30]. Dostupné na internete:<http://www.euroekonom.sk/download2/diplomovka-teoria-manazment/Teoria-Diplomova-praca-Kvalita-a-STN-EN-ISO.pdf >
 +
 
 +
[21]FRK, V., PIROHOVÁ, I.: Vzdelávateľ dospelých v profesijnom vzdelávaní zamestnancov. Prešov: AKCENT PRINT, 2003. 10-11s., 22s., 29-32s. ISBN 80-968367- 6-5
 +
 
 +
[22]Mar Sk [online]. 2011. Aktualizované 10:30:15 [cit. 2011-05-23]. Dostupné na internete:<http://www.marsk.sk/>
 +
 
 +
[23]Zdroj: Interná dokumentácia spoločnosti.

Aktuálna revízia z 11:26, 29. október 2013

V tejto kapitole sa budeme venovať motivácii zamestnancov ku kvalite v spoločnosti MAR SK, s.r.o. Na úvod si predstavíme spoločnosť, jej vznik a postupný vývoj. Cieľom tejto kapitoly je zistiť aktuálny stav vo firme a podľa zistených skutočností navrhnúť nápravné opatrenia na zlepšenie motivácie zamestnancov a kvality vyrábaných výrobkov.

Kapitola 3 bola odstránená na žiadosť firmy MAR SK.


Záver

Motivácia zamestnancov ku kvalite by mala byť súčasťou každej organizácie alebo podniku. Touto rozsiahlou problematikou sa vo firmách zaoberá veľa ľudí (manažérov), ale dôležité je aby títo ľudia boli aj spôsobilí. Manažéri by mali byť v prvom rade sami motivovaní, aby dokázali kladne motivovať svojich podriadených. Samozrejmosťou manažéra ju komunikácia na vyššej úrovni. Bez dobrej komunikácie by to bolo veľmi ťažké. Manažéri musia tiež vedieť nielen dobre riadiť, ale taktiež musia dokázať správne podávať informácie, lebo len informovaní pracovníci môžu byť motivovaní a svoju prácu môžu vykonávať kvalitne.

Na základe praktických a teoretických poznatkov, ktoré som získala pri tvorbe tejto práce, môžem skonštatovať, že motivácia je náročným a zložitým procesom, ktorý je potrebné budovať v každej spoločnosti. Pracovníci sú ochotní zvýšiť svoj pracovný výkon a kvalitu, keď vedia, že budú zaň aj patrične ohodnotení. Ale nejde len o finančné ohodnotenie ako si väčšinou vo vedení spoločnosti myslia. Zamestnancom ide aj o pozitívne slovné hodnotenie, ktoré ich motivuje a posúva ďalej. Takéto kladné hodnotenie manažérmi zamestnancom dáva pocit, že sú pre firmu dobrými, cennými a kvalitnými pracovníkmi. Podstatným bodom pri motivácii je priaznivá pracovná klíma na pracovisku, ktorá je dôležitá pri dosahovaní požadovaných pracovných výsledkov.

Na základe praktického výskumu, ktorý som realizovala v spoločnosti MAR SK, s.r.o. som získala veľa cenných a nových poznatkov, ktoré mi boli nápomocné pri písaní práce. Vedenie spoločnosti je k svojím zamestnancom ústretové, dáva im priestor na sebarealizáciu a to ich motivuje k práci. Podstatným motivačným faktorom je systém odmeňovania, ktorý je súčasťou motivačného programu spoločnosti. Prostredníctvom toho systému sú zamestnanci spravodlivo odmeňovaní. Súčasťou motivačného programu je aj vzdelávanie zamestnancov.

Vďaka informáciám, ktoré som nadobudla by som vedeniu spoločnosti odporučila rozšíriť proces vzdelávania. Svojich zamestnancov by mohli viac vzdelávať v oblasti kvality, ktorá je pri výrobe kovových komponentov veľmi dôležitá. Ďalšie vzdelávanie by mohlo byť zamerané na zvyšovanie kvalifikácie a odbornej spôsobilosti zamestnancov, ktoré by sa realizovalo aj v priestoroch spoločnosti, ale aj mimo nich. Posledným návrhom pre firmu je zavedenie prítomnostného bonusu. Bonus by sa zamestnancom vyplácal podľa počtu odpracovaných dní v mesiaci. Takáto finančná odmena môže byť pre zamestnancov pozitívnym spôsobom motivácie.

Motivácia je rozsiahla problematika, ktorej sa musíme neustále venovať ak chceme dosiahnuť všetky naše ciele a ak chceme byť úspešní.


Zoznam použitej literatúry

[1]Rozvoj tvorivosti [online]. 2006. Aktualizované 15:25:04 [cit. 2011-04-04]. Dostupné na internete: <http://www.kpg.pf.ukf.sk pedagogika_tvorivosti.pdf>

[2]Motivácia zamestnancov [online]. 2011. Aktualizované 17:02:06 [cit. 2011-04-12]. Dostupné na internete:< http://fsi.uniza.sk/kkm/old/publikacie/ma/ma_11.pdf>

[3]BLAŠKOVÁ, M.: Riadenie a rozvoj ľudského potenciálu – Uplatňovanie motivačného akcentu v procesoch práce s ľuďmi. Žilina: EDIS, 2003. 17s.,163s.,181-187s. ISBN 80-8070-034-6

[4]EGGERT, MAX A.: Motivace: managment do kapsy 3. Praha: PORTÁL, 2005. 15-23s., 95-102s. ISBN 80-7367-010-0

[5]MATEIDES, A. a kol.: Manažérstvo kvality: história, koncepty, metódy. Bratislava: EPOS, 2006. 46-47s., 370-372s. ISBN 80-8057- 656-4

[6]BOROŠ, J.: Motivácia a emocionalita človeka. Bratislava: ODKAZ, 1995. 34s. ISBN 80-85193-42-6

[7]SABLIK, J.: Motivačný program ako nástroj manažmentu podnikového vzdelávania. Žilina: MASM, 1997. 34s. ISBN 80-85348-38-1

[8]Motivácia a motivovanie v najsúčasnejšom poňatí [online]. 2003. Aktualizované 12:35:23[cit.2011-04-13]. Dostupné na internete: <www.miloshitka.szm.com/motivacia blaskova.doc>

[9] Výkonová motivácia vo vzťahu k vybraným osobnostným premenným v pracovnom kontexte [online]. 2010. Aktualizované 11:45:18 [cit. 2011-04-26]. Dostupné na internete: <http://is.muni.cz/th/108978/ff_m/DP_Ina_Matiaskova.pdf>

[10]Motivácia [online]. 2008. Aktualizované 15:08:14 [cit. 2011-04-26]. Dostupné na internete: <www.ekf.tuke.sk/KMaM/Simkova_Dist/Dist_Motvacia.doc>

[11]KOLLÁRIK, T.: Sociálna psychológia práce. Bratislava: UK, 2002. 101s., 113-117s. ISBN 80-223-1731-4

[12]Porovnanie Maslowovej, Aldeferovej a Herzbergerovej teórie ľudských potrieb [online]. 2007. Aktualizované 16:15:46 [cit. 2011-04-27]. Dostupné na internete: < http://www.tehla.net/wp-content/docs/Ľudské-potreby-Maslow-Alderfer-Herzberger.pdf >

[13]Motivácia [online]. 2006. Aktualizované 17:18:24 [cit. 2011-04-27]. Dostupné na internete: < http://is.muni.cz/th/103163/fss_bakalarska_praca.pdf>

[14]KOLLÁRIK, T. a kol.: Sociálny psychológia. Bratislava: UK, 2004. 374s. ISBN 80-223-1841-8

[15]McClelland a motivácie výkonu [online]. 2004. Aktualizované 10:02:17 [cit. 2011-04-28]. Dostupné na internete:< http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/ekonomia/38501/?print=1>

[16]Faktory motivácie v pracovnom procese [online]. 2002. Aktualizované 18:05:20 [cit 2011-04-28]. Dostupné na internete: <http://hnonline.sk/c1-20333895-faktory-motivacie-v-pracovnom-procese>

[17]Motivácia a osobnosť [online]. 2006. Aktualizované 20:38:43 [cit. 2011-04-28]. Dostupné na internete: <www.miloshitka.szm.com motivacia_blaskova.doc >

[18]PAULOVÁ, I., HEKELOVÁ, E., ŠATANOVÁ, A., ŠALGOVIČOVÁ, J.: Metódy zlepšovania efektívnosti a účinnosti TQM. Bratislava: STU, 2008. 89-103s. ISBN 978-80-227-2857-7

[19]Manažérske motivačné stratégie [online]. 2004. Aktualizované 23:46:32 [cit 2011-04-29]. Dostupné na internete: <http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/ekonomia/13742/?page=3>

[20]Kvalita [online]. 2009. Aktualizované 18:12:23 [cit. 2011-04-30]. Dostupné na internete:<http://www.euroekonom.sk/download2/diplomovka-teoria-manazment/Teoria-Diplomova-praca-Kvalita-a-STN-EN-ISO.pdf >

[21]FRK, V., PIROHOVÁ, I.: Vzdelávateľ dospelých v profesijnom vzdelávaní zamestnancov. Prešov: AKCENT PRINT, 2003. 10-11s., 22s., 29-32s. ISBN 80-968367- 6-5

[22]Mar Sk [online]. 2011. Aktualizované 10:30:15 [cit. 2011-05-23]. Dostupné na internete:<http://www.marsk.sk/>

[23]Zdroj: Interná dokumentácia spoločnosti.