Podnikový informačný systém
Obsah
Podnikový informačný systém
Systémy, ktoré popisujú a následne definovaným spôsobom reprodukujú intelektuálnu schopnosť človeka získavať, spracovávať a vyhodnocovať údaje, s cieľom získať informácie potrebné pre jeho ďalšiu činnosť, nazývame informačné systémy. Z hľadiska praktickej realizácie to znamená, že sú to systémy riadenia a technológie zberu, prenosu, uchovávania, spracovania a distribúcie dokumentov, informácií a informačných služieb. [11]
Podnikový informačný systém je založený na Intranet/Internet technológii, ktorého základným cieľom je poskytnúť používateľom jednotné a jednoduché používateľské prostredie pre sprístupňovanie informačných služieb riadiaceho, administratívneho, prevádzkového alebo inak špecializovaného charakteru.
Zámerom systému je aplikačne podporiť široké spektrum štandardných ale aj špecializovaných podnikových procesov, ktoré sú realizované vo väčšine podnikoch a organizáciách. Aplikačná podpora systému je rozčlenená do oblastí:
• Prevádzkové agendy - Aplikácie realizujúce automatizovanú podporu pre procesy súvisiace s prevádzkovými agendami organizácie, t.j. aplikácie typu Evidencia používateľov systému, Služobné cesty, Služobné motorové vozidlá, Zmenové konanie, Databáza požiadaviek, Evidencia SW a pod.
• Personálne agendy - Aplikácie realizujúce automatizovanú podporu pre procesy súvisiace s personalistikou organizácie, t.j. aplikácie typu Evidencia organizačných útvarov a zamestnancov, Dovolenkové lístky a čerpanie dovoleniek, Vzdelávanie a pod.
• Podpora riadenia - Aplikácie realizujúce automatizovanú podporu pre procesy súvisiace s riadením zdrojov organizácie, t.j. aplikácie typu Porady, Úlohy, Interné právne normy, Plánovanie času, Evidencia obchodných prípadov, Projektová činnosť, Pracovné výkazy a pod.
• Spisová služba - Aplikácie realizujúce automatizovanú podporu pre procesy súvisiace so spisovou službou organizácie, t.j. aplikácie typu Dokumentačný server, Faxový server, Evidencia bežnej korešpondencie, Evidencia spisov a písomností a pod.
• Informačné zdroje - Aplikácie realizujúce automatizovanú podporu pre procesy súvisiace so všeobecnou informovanosťou v rámci organizácie, t.j. aplikácie typu Informačná nástenka, Pravidelné hlásenia a štatistika, Kontaktné osoby a organizácie, Interný telefónny zoznam, Knižnica a pod.
Spôsob prístupu používateľov
Architektúra systému umožňuje používateľom pristupovať k informačnému systému prostredníctvom rôznych kanálov a z rôznych prostredí.
Základným spôsobom je prístup z prostredia Intranetu. V prostredí Internetu majú používatelia systému možnosť pristupovať k systému či už prostredníctvom WWW prehliadača alebo mobilného telefónu podporujúceho WAP. Sprístupnenie informácií z vnútropodnikového systému prostredníctvom Internetu umožňuje používateľom byť vo svojej kancelárii, aj keď sú na služobnej ceste a pod. Nasadenie systému v prostredí Internetu umožňuje zapojiť obchodných partnerov, dodávateľov a zákazníkov do realizácie elektronických procesov.
Prednosti riešenia
• Nízke náklady na prevádzku a údržbu systému
• Aplikačná podpora všeobecných administratívnych, prevádzkových a riadiacich procesov
• Flexibilita systému vzhľadom na zmenu organizačnej štruktúry podniku
• Zvýšenie efektivity práce, komunikácie a rozhodovania
• Úspora nákladov a času
Manažérske informačné systémy
Jedným z najpoužívanejších a IS je manažérsky informačný systém. Najviac totiž napomáha riadeniu a manažovaniu podniku. MIS je systém, ktorý poskytuje odborným pracovníkom buď dáta, alebo informácie, ktoré majú vzťah k operáciám, ktoré sa vykonávajú v organizácii. Podporuje aktivity zamestnancov, vlastníkov a akcionárov tým, že im poskytuje spoľahlivé a včasné informácie, alebo im pomáha vykonávať transakcie.
Manažérsky informačný systém pozostáva z nasledujúcich subsystémov:
-Systémy pre transakčné spracovanie (Transaction Processing Systems - TPS),
-Systémy pre informačné vykazovanie (Information Reporting Systems - IRS),
-Systémy pre podporu rozhodovania (Decision Support Systems - DSS) vrátane expertných systémov,
-Systémy pre automatizáciu administratívnych prác.
Oblasti použitia
IS sa používajú v mnohých spoločnostiach s rôznym zameraním od veľkých hi-tech počítačových spoločností až po malé firmy napr. predávajúce nehnuteľnosti. Táto časť má za úlohu poskytnúť príklady použitia intranetu ako formy IS vo firmách a môže aj napomôcť hľadať nové aplikácie použitia vo firme. Každá väčšia spoločnosť je rozdelená do oddelení s viac či menej vymedzeným okruhom činnosti a zodpovednosti.
Samozrejme, v každej firme môže byť toto členenie rôzne avšak väčšinou sa neodlišuje od nasledujúceho delenia, ktoré rozdeľuje intranetové aplikácie do funkčných skupín podľa jednotlivých oddelení:
• personálne oddelenie,
• vzdelávanie pracovníkov a technická podpora užívateľom,
• finančné oddelenie,
• oddelenie predaja a marketingu,
• vývoj a projektové riadenie
• výroba.
Je vhodné, aby každé oddelenie malo na intranete vlastnú domovskú stránku (home page), na ktorej sa zamestnanci môžu dozvedieť o danom oddelení, úlohách za ktoré je zodpovedné, súčasných projektoch a tiež kontakt na oddelenie resp. oficiálne e-mailové adresy zamestnancov.
Intranet
Sieťové spojenie vybraných príbuzných / podobných klientov (počítačov) používajúcich štandardný internet protokol, t.j. TCP/IP a HTTP.
Sieť zložená z klientov a využívajúca IP adressing, za ktorou stojí jeden alebo viac firewall-sou zabezpečujúcich bezpečnosť tejto siete z vonku. Takouto sieťou môže byť interná podniková LAN alebo WAN sieť, čo znamená, že interná je táto sieť iba logicky, v skutočnosti môže fyzicky pokrývať celú zemeguľu. Prístup do tejto siete je však obmedzený skupinami klientov, ktorý sú do nej zahrnutý.
Intranet teda predstavuje „interný internet“ s rovnakým transakčným protokolom HTTP (HyperText Transfer Protocol – slúži na distribúciu hypertextových dokumentov), založený na Client/Server architektúre.
Vo všeobecnosti teda označuje použitie internetovských technológií, predovšetkým Web, pre vnútropodnikové siete a informačné systémy. Technická stránka intranetu sa v podstate ničím nelíši od toho, čo sa používa na Internete. Preto sa tejto stránke intranetu budem venovať len v najnutnejšej miere. Omnoho dôležitejšia je koncepčná stránka intranetu, teda akým spôsobom môže ovplyvniť život v podniku a v čom je jeho prínos. Intranet je buď celkom izolovaný od Internetu, alebo prístup z/do Internetu je prísne kontrolovaný tzv. firewall-om. Firewall predstavuje kombináciu programových a technických zariadení, ktoré umožňujú prácu v rámci organizácie a využívanie zdrojov Internetu. Neumožní však prístup užívateľom Internetu prístup do intranetu. Ten je niekedy umožnený iba špeciálnym skupinám užívateľov na základe hesla.
Organizácie využívajú intranet na rôzne účely: elektronická pošta, ktorá je už viac menej nevyhnutnosťou v každom podniku; spoločná práca na projektoch; brainstorming; prístup k databázam organizácie a dokumentom; video konferencie a mnohé iné.
Výhody intranetu
Väčšina firiem a organizácií je založených na vzájomnej spolupráci zamestnancov. Preto nevyhnutnou požiadavkou pre korektný beh organizácie je komunikácia medzi zamestnancami.
Najznámejšie formy komunikácie:
• Telefón
• Fax
• Osobný kontakt
• Písomný styk
Zamestnanci si často musia vzájomne odpovedať na rutinné otázky, čo zrovna nešetrí ich čas. Taktiež hľadanie a naháňanie rôznych papierových dokumentov, správ, výkazov je činnosť, ktorá zdržuje pracovníkov od ich práce.
Tieto a mnohé iné veci v súčasnej dobe majú jedno optimálne riešenie a tým je intranet.
Extranet
Extranety bezpečným spôsobom spájajú intranety rozličných firiem alebo geograficky vzdialené pobočky jednej firmy.
Výhody takéhoto prepojenia sú nesporné. Prepojenie intranetov môže viesť k novej fáze medzi podnikovej spolupráce. Na najjednoduchšej úrovni si podniky môžu zasielať relevantné dokumenty, kontakty a časové rozvrhy, aby si udržali vzájomnú synchronizáciu aktivít.
Extranet je vlastne privátna sieť niekoľkých kooperujúcich organizácií, umiestnená za podnikovým firewallom.
Extranetové služby využívajú existujúcu internetovú infraštruktúru, čiže po finančnej stránke je to veľmi vhodná forma rozširovania spolupráce podnikov. [12]